PL / EN
KULTOWE STYLIZACJE MADONNY, KTÓRE ODMIENIŁY OBLICZE MODY

KULTOWE STYLIZACJE MADONNY, KTÓRE ODMIENIŁY OBLICZE MODY

Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała styl, od mocno wyzywającego, przez mroczny, aż po dyskotekowy.

 

Z okazji 60. urodzin ikony pop, przedstawiamy Wam kultowe stylizacje Madonny, które wpłynęły na ówczesne trendy. Wiele z nich nosimy po dziś dzień. Zobaczcie!  

MADONNA – WPŁYW GWIAZDY NA MODĘ

Madonna rozpoczęła medialną karierę m.in. dzięki wykreowaniu kontrowersyjnego wizerunku, oscylującego na pograniczu trendów, pornografii i kiczu. W latach młodości wystąpiła w stroju panny młodej podkreślonym paskiem Boy Toy - inspirowanym image’m hollywoodzkich gwiazd, m.in. Marilyn Monroe. W jej garderobie scenicznej dominowały stożkowe biustonosze (projekty Jeana Paula Gaultiera) wzorowane na pierwszych modelach bullet bra, które pojawiły się w latach 40. i 50. Królowa popu lansowała modę na gorsety, body, pończochy, lateks, skórę i mocny róż tzw. shocking pink. Nosiła mini spódnice, skórzane kurtki oraz biżuterię nawiązującą do religijnej symboliki (krzyże, naszyjniki a’la różańce). Wpływ Madonny na modę doceniła Anna Wintour, która umieściła ją w 1989 roku na okładce amerykańskiego Vogue’a.

Madonna w stylizacji a'la Marilyn Monroe, piosenka Material Girl

MADONNA – STYLIZACJE I INSPIRACJE GWIAZDY

Komercja, eksperymenty z wizerunkiem, platynowe włosy i oparte na symbolice religijnej kreacje sprawiły, że piosenkarka obaliła tematy tabu w modzie. Czerpała z punk-popowej zadziornej estetyki lat 80., oldschoolowego splendoru amerykańskiego kina lat 90. oraz estetyki disco pełnej cekinów, błysku i intensywnej kolorystyki.

Fascynacje Madonny kulturą wschodnią byłe także silnie widoczne w jej stylizacjach. Gwiazda na event pod tytułem Vogue Fashion Awards zorganizowany w 1998 roku, wybrała granatowe sari zdobione brokatem. Stroje piosenkarki często nawiązywały też do motywów odrodzenia, odkupienia, zgłębiania się w mistycyzm oraz innych aspektów sfery duchowej. „Przez ostatnie parę lat słuchałam mnóstwo world music – muzyki z Indii, Afryki Północnej (…). Wszystko to miało spory wpływ na mnie” – podkreśliła Madonna.

Zobaczcie kultowe stylizacje Królowej Popu, które pokazała na przestrzeni lat.


video

KAMELIA - KWIAT CHANEL

tagi: Madonna | historia mody |

podobne artykuły