O perfumach „Pani Walewskiej” słyszał chyba każdy. Jeden z najbardziej kultowych zapachów PRLu, zamknięty w kobaltowym flakonie ze złotymi elementami, znajdował się w większości kosmetyczek naszych babć czy mam. I choć niektórym może się wydawać, że nazwa tych perfum jest przypadkowa, w rzeczywistości odwołuje się do polskiej arystokratki. Maria Walewska, bo to o niej mowa, to postać niezwykle ciekawa. Co warto wiedzieć na jej temat? Serwujemy kilka najciekawszych faktów z życia bohaterki głośnego romansu XIX wieku.
Z tekstu dowiesz się:
- Skąd pochodzi nazwa perfum „Pani Walewska” i kim była ich patronka?
- Jak wyglądała relacja Marii Walewskiej z Napoleonem Bonaparte?
- Dlaczego Maria Walewska wyszła za mąż za starszego szambelana?
- Kto był drugim mężem Marii Walewskiej i jak zakończyło się ich małżeństwo?
- Jakie są związki potomków Marii z dzisiejszym światem kosmetyków?
- W jakich filmach i serialach przedstawiono historię Marii Walewskiej?
- Jaka była rola ojca Fryderyka Chopina w edukacji Marii Walewskiej?
Kim jest Pani Walewska? Przybliżamy sylwetkę Marii Walewskiej
Kosmetyki „Pani Walewska” pojawiły się na polskim rynku w latach 70. XX wieku. Najbardziej rozpoznawalnym produktem są perfumy, łączące kwiatowe i orientalne nuty, zamknięte w niebieskiej buteleczce. Warto jednak wiedzieć, że poza nimi firma Miraculum oferuje również produkty do pielęgnacji oraz tak zwaną kolorówkę. I mimo że dziś brand mierzy się z dużą konkurencją na rynku, fanki marki wciąż sięgają po „Panią Walewską”. No właśnie… a kim właściwie jest kobieta z etykiety tych polskich, kultowych kosmetyków?

Zapach “Pani Walewska”
Choć może się wydawać, że „Pani Walewska” to tylko marketingowa nazwa, w rzeczywistości odwołuje się ona do polskiej arystokratki. Mowa o Marii Walewskiej, z domu Łączyńskiej. Co warto wiedzieć na jej temat? Kobieta przyszła na świat w 1786 roku. Większość osób uważało ją za nieśmiałą i delikatną osobę. Niemniej wycofana postawa nie przeszkodziła Walewskiej zostać bohaterką jednego z najgłośniejszych romansów XIX wieku… Maria dziś bardziej znana jest we Francji, jako kochanka Napoleona. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że jej życie – choć krótkie – stało się ciekawym materiałem na film. Szczegóły? Oto 5 interesujących faktów z jej historii.
Grażyna Hase – słynna polska projektantka czasów PRL’u. Oto jej historia
Marię Walewską i Napoleona połączył głośny romans
Maria Walewska wielu kojarzy się przede wszystkim jako kochanka Napoleona. Polska arystokratka i francuski dowódca poznali się w 1807 roku podczas balu w warszawskim Zamku Królewskim. Maria była piękną kobietą, więc od razu przyciągnęła uwagę Napoleona. Nie jest jednak jasne, jak od początku przebiegała ich relacja. Walewska miała bowiem pisać w swoich pamiętnikach, że pierwsze spotkanie zakończyło się agresją ze strony mężczyzny. Ona sama miała zgodzić się na intymny związek przede wszystkim ze względów politycznych, o co podobno „wszyscy” ją prosili. Para miała spędzić ze sobą trzy tygodnie w pałacu francuskiego przywódcy w Finckenstein. Później Walewska mieszkała w pobliżu rezydencji Napoleona. W tym czasie zaszła z nim w ciążę i urodziła syna, Aleksandra Floriana Józefa. I choć Maria i Napoleon nigdy nie stanęli na ślubnym kobiercu, cesarz Francuzów otoczył opieką i chłopca i jego matkę – przede wszystkim finansową. Aleksander otrzymał też tytuł hrabiego.

fot. Forum

Maria Walewska, fot. Forum
Drugim mężem pani Walewskiej był kuzyn Napoleona
Gdy Maria Walewska poznała Napoleona była mężatką. Kobieta w wieku 18 lat poślubiła ponad pół wieku starszego szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, 70-letniego wówczas Anastazego Walewskiego z Walewic. Kobieta podczas ślubu była już w trzecim miesiącu ciąży, a ojcem dziecka był prawdopodobnie rosyjski oficer, Arkadij Suworow. Do małżeństwa miała być zmuszona przez rodzinę, by ratować honor. Z kolei jej posag miał nieco podreperować finansową sytuację seniora. Jak się jednak można domyślać, o miłości w tym przypadku nie było mowy. Nic więc dziwnego, że zabezpieczona finansowo przez Napoleona Maria, zdecydowała się wnioskować o unieważnienie małżeństwa. Powód? Przymus ze strony matki i brata. Ostatecznie otrzymała rozwód w 1812 roku. 4 lata później ponownie została żoną. Tym razem z pełnym uczuciem. Jej wybrankiem został hrabia, marszałek Francji i kuzyn Napoleona, Filip-Antoni d’Ornano. Owocem tego związku był Rudolf August. Niestety szczęście nie trwało długo. Rok po ślubie Maria zmarła.
Jej potomkowie założyli markę Sisley
Potomkowie drugiego i trzeciego syna Marii żyją do dziś. Ciekawostką jest, że hrabiowie d’Ornano (potomkowie Rudolfa Augusta) są właścicielami marki kosmetycznej Sisley SA, którą dziś kieruje wraz z synem Filipem Izabela d’Ornano z hr. Potockich.
Maria Walewska została bohaterką kilku filmów
Romans Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte stał się fabułą kilku produkcji. Jednym z przykładów może być „Pani Walewska”, nakręcona przez amerykańską wytwórnię filmową Metro-Goldwyn-Mayer w 1937. Rolę polskiej arystokratki zagrała w nim Greta Garbo. Innym przykładem jest miniserial „Napoléon” z 2002 roku (w roli tytułowej Christian Clavier), w którym Marię odegrała Alexandra Maria Lara. Do tej miłosnej historii nawiązuje również polska produkcja „Marysia i Napoleon” z 1966 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. W tym przypadku Walewską przedstawiła Beata Tyszkiewicz, a Napoleona Gustaw Holoubek.

Charles Boyer i Greta Garbo, fot. GRANGER / Granger History Collection / Forum
Jej guwernerem był ojciec Fryderyka Chopina
Interesującym wydaje się być też fakt, że szlachcianka była uczennicą Mikołaja Chopina, ojca Fryderyka.
Tadeusz Rolke nie żyje. Oto 5 mało znanych faktów o legendarnym fotografie