Grażyna Hase to nazwisko, które w świecie mody znane jest już od PRL’u. Pracę zaczynała w trudnych czasach, a mimo to na zawsze zmieniła oblicze polskiej mody. Była też niezwykle ważna dla rodzimej kultury i odbiła na niej swoją pieczęć. Warszawska bohema ją uwielbiała, a ogromny talent i osobowość sprawiły, że osiągała również światowe sukcesy. Jak zbudowała swoje modowe imperium? Poznaj historię Grażyny Hase.
Grażyna Hase: wiek, mąż, rodzina
Grażyna Hase urodziła się 12 stycznia 1939 roku w Warszawie, gdzie mieszka do dzisiaj. To polska projektantka, modelka, niesamowita osobowość artystyczna. Jej mama była Polką, a tata – Karol Hase, Niemcem. Jako kilkuletnia dziewczynka, wraz z rodziną, trafiła do austriackiego obozu pracy. Po wojnie wspólnie wrócili do zrujnowanej Warszawy.
Artystka w młodym wieku zaczynała pracę jako modelka. Dzięki temu należała do tzw. “śmiatanki towarzyskiej Warszawy”, a więc jej życie pod każdym aspektem, również miłosnym, było barwne. W 1962 roku wzięła ślub z węgierskim modelem Pálem Szécsiem, z którym rozwiodła się 3 lata później. Prawdziwa miłość nadeszła w 1967 roku, kiedy to wzięła ślub z Włodzimierzem Bieleckim. Państwo młodzi, a jednocześnie młodzi artyści, zarówno na ceremonii, jak i podczas bankietu, wystąpili w strojach własnego projektu. Wspólnie, przez długi czas tworzyli najbardziej znaną i lubianą parę czasów PRL’u, choć rozeszli się w latach 80.
Przeczytaj również o światowych ikonach mody lat 80.
Grażyna Hase początki kariery jako modelka, a później projektantka
Artystka Grażyna Hase swoją karierę rozpoczynała jako modelka. Jej pierwsza okładka to 1957 rok, kiedy to anonimowo pojawiła się na łamach “Przekroju”. Rok później rozpoczęła pracę w Centralnym Laboratorium Spółdzielczości i Pracy, gdzie przez blisko dekadę współpracowała z: Modą Polską, Ledą, Telimeną, czy Warszawskimi Zakładami Przemysłu Odzieżowego. Co ważne, to właśnie tutaj w 1967 roku rozpocznie się jej przygoda z projektowaniem. Zanim to, od 1960 do 1967 roku występowała jako modelka prezentująca kolekcje Barbary Hoff. Pozowała i chodziła w pokazach nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. Przełom w jej karierze następuje właśnie w 1967 roku, kiedy to rozpoczyna studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Grażyna Hase przełomowe momenty w karierze
Jak w karierze każdego artysty, są przełomowe momenty, o których nigdy się nie zapomina. Grażyna Hase miała takie dwa.
Pierwszy w 1967 roku, kiedy to zaczęła studia na ASP. Zorganizowała wówczas swój pierwszy pokaz mody, jakiego Warszawa jeszcze nie widziała, a wspierał ją w tym już mąż – Wowo. Kolekcja “Kozak look” głośnym echem odbiła się w stolicy i zapewniła jej sławę na wszystkie późniejsze lata, tym samym udowadniając wielki talent projektantki i kończąc jej karierę modelki.
Złotym czasem polskiej projektantki okazały się również lata 70. Na początku dziesięciolecia prezentuje swoją kolekcję podczas polskich dni w Paryżu, a pokaz prowadzi sam Pierre Richard. W latach 1972-1975 jest główną projektantką Cory, a w 1973 roku prezentuje kolekcję w Toronto. W tym samym czasie nawiązuje również współpracę z Cepelią oraz realizuje jeszcze wiele innych przedsięwzięć, także takich poza projektowaniem.
Co obejrzeć na Netflixie w ten weekend? Przeczytaj na miumag.pl
Grażyna Hase projekty
Projektantka Grażyna Hase współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi osobistościami w kraju i współtworzyła większość kluczowych projektów również telewizyjnych. Ubierała zarówno ulicę, jak i wyższe sfery, a nawet przedsiębiorstwa. Jej modę kochał każdy. Stworzyła m.in uniformy dla załogi słynnego hotelu Victoria, a także Forum. Jej ubrania nosiła załoga LOT’u, rajdowcy z Żerania, a nawet pracownicy mleczarni na Woli.
Tworzyła kostiumy do filmów (m.in “Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka”) oraz dla teatru, gdzie sztuk, dla których projektowała, nie sposób wymienić. Pracowała z największymi wówczas gwiazdami i ubierała m.in Annę Jantar, czy Halinę Frąckowiak.
W zamian za tak szerokie zasługi na rzecz Polski, rodzimej sztuki, kultury, mody oraz reprezentację na arenie międzynarodowej, w 2003 roku Grażyna Hase odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi za “zasługi dla rozwoju i promocji polskiej sztuki użytkowej”. W 2024 roku otrzymała także Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy.
Życiorys Grażyny Hase i jej związek ze sztuką
Grażyna Hase w latach 70. chciała otworzyć własny dom mody, jednak w Polsce nie było to wówczas możliwe. Stworzyła więc Galerię Sztuki Grażyny Hase, która mieściła się na ulicy Marszałkowskiej. Można tam było kupić jej ubrania oraz oglądać wystawy artystów.
Nie sposób wymienić wszystkich jej sukcesów, wspomnieć o kolekcjach, czy projektach. Tę lukę wypełniają poświęcone artystce książki, a mianowicie chociażby “Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka” oraz “Grażyna Hase. Zawsze w modzie”. Obie pozycje są wszechstronną analizą jej warsztatu i szczegółowo opisują życiorys projektantki.
Grażyna Hase teraz
Tworzyła pokazy mody, stroje sportowe, uniformy branżowe, kostiumy sceniczne, teatralne i filmowe oraz współorganizowała programy telewizyjne o modzie i muzyce. W latach 1997-2003 prowadziła autorską galerię na ul. Senatorskiej w Warszawie. Zaprojektowała nawet stroje dla polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w 2002 roku, a w 2003 roku na Targi w Poznaniu stworzyła pamiętną kolekcję z dzianiny. A czym dzisiaj zajmuje się 85-letnia Grażyna Hase? Wciąż nie schodzi ze sceny. Na Marszałkowskiej 6, nieprzerwanie od 1980 roku, prowadzi Galerię Grażyny Hase – Atelier mody, która w 2022 roku odznaczona została tytułem Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.
Zdjęcie główne: IG @designdoc.pl