W dobie łatwego dostępu do informacji, wydaje nam się, że dysponujemy ogromną wiedzą na temat używanych przez nas internetowych kanałów komunikacji. Czytamy, testujemy coraz to nowsze działania, planujemy kolejne reklamy. Jednak wiele marek ciągle jeszcze zapomina, a może nawet lekceważy podstawowe zasady prowadzenia kanałów Social Media. Działania te są niestety często przypadkowe, Social Media w obecnym czasie to już nie tylko rozmowa o samym Facebooku. Pojęcie to odnosi się do wielu kanałów komunikacji takich, jak chociażby Instagram, Twitter, Pinterest, Google+, czy Youtube. Każde z tych narzędzi możemy zastosować do osiągnięcia różnych celów, np.:
- Budowania społeczności, swojej grupy docelowej
- Podjęcia dialogu z fanami
- Budowania świadomości marki, wizerunku, rozpoznawalności
- Generowania ruchu na własnych stronach
- Sprzedaży
- Obsługi klienta
- Przeprowadzania angażujących akcji marketingowych i działań PR
Najważniejsza jest spójność
Najczęściej prowadzimy profile w kilku kanałach jednocześnie, zapominając o tworzeniu spójnych treści. Spójny nie znaczy jednak identyczny! Chodzi raczej o poprowadzenie komunikacji w jednym kierunku, za pomocą różnych środków przekazu. Jeden kanał wynika z drugiego, a każdy z nich jest dowodem na istnienie naszej marki, narzędziem do nawiązania relacji z odbiorcą.
Dotarcie do swojej grupy docelowej
Cyfry przemawiają do naszej świadomości. Pokaźna liczba fanów rodzi w nas poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Gorzej jednak, kiedy nasi odbiorcy nie mają realnego przełożenia na podejmowane przez nas działania. Liczby to przecież nie nasz cel. Liczy się zaangażowanie i zdobycie klienta. Zadaj sobie od czasu do czasu pytanie „kim jest moja grupa docelowa?”. Dotrzyj do niej – to zdecydowanie ważniejsze niż liczbowe przechwałki.
Regularność zamieszczania postów
To naprawdę bardzo ważne! Jeden post dziennie to dzisiaj konieczność. Oczywiście po warunkiem, że naszym odbiorcom dostarczamy ciekawe i wartościowe treści. W dobie zasięgowych ograniczeń Facebooka, powinniśmy dbać o każde dotarcie do naszego fana a następnie podjąć z nim dialog. Podobnie bywa na Instagramie, który traktujemy jak pamiętnik z naszego życia. Zamieszczamy na nim zdjęcia z pracy, podróży, spotkań z przyjaciółmi. Wykorzystajmy ten potencjał w budowie relacji z naszym klientem, zbudujmy z nim więź.
Zróżnicowanie komunikatów
Starajmy się mieszać nasze komunikaty o treści nie tylko sprzedażowej, ale również reagujmy na to, co dzieje się dookoła – Dzień Kobiet, Pierwszy Dzień Wiosny, Święta – dostosowujmy treści do pory dnia, święta, a nawet roku! Pozwólmy, by nasz klient poczuł się częścią marki, utożsamił się z nią. Osadzajmy nasze produkty w odpowiednim, ciekawym kontekście.
Kieruj ruch na swoją stronę
Skąd użytkownicy dowiadują się o Twojej marce? Czy na bieżąco analizujesz skąd pojawia się ruch na Twojej stronie? Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć sobie na te pytania, jak najszybciej nadróbmy zaległości. Social Media to doskonałe kanały do generowania ruchu na twojej witrynie.
Wykorzystuj wideo
W naszej komunikacji z klientami wciąż jeszcze nie wykorzystujemy w pełni potencjału wideo. Ostatnio wiele razy przekonaliśmy się o tym, że znacznie lepsze zasięgi na serwisach generują filmy. Łatwiej nimi zainteresować odbiorcę, który w dobie przepełnienia treścią, chętniej zwróci uwagę na ruchomy obraz. Z YouTube korzysta dzisiaj ponad miliard użytkowników, ich widzowie codziennie generują miliardy wyświetleń, a kanał dostępny jest aż w 75 krajach i 65 językach. To ogromny potencjał, który możemy wykorzystać w zamieszczaniu ciekawych materiałów z życia marki – praca na backstage’u, przygotowanie nowej kolekcji do sprzedaży – to tylko niektóre z pomysłów na ciekawy film.
Wyciągaj wnioski
Ważne, żeby wyciągać wnioski z przeprowadzanych działań. Zarówno tych dobrych, jak i tych mniej udanych, by unikać dalszych błędów. Jeżeli widzimy, że dany typ postów się nie osiąga zamierzonego celu, przeanalizujmy, który do tej pory sprawdzał się najlepiej (np. największe zaangażowanie fanów, wygenerowanie ruchu na www). Nie układajmy scenariusza na siłę, reagujmy na zachowania (albo ich brak) naszych odbiorców. Ważne, by na bieżąco monitorować i oceniać efekty prowadzonych przez nas działań.