Logotyp serwisu lamode.info
EKSPERT RADZI: NEWSLETTER - NARZĘDZIE SPRZEDAŻOWE, KTÓREGO POTRZEBUJESZ

EKSPERT RADZI: NEWSLETTER - NARZĘDZIE SPRZEDAŻOWE, KTÓREGO POTRZEBUJESZ

Dlaczego newsletter jest jednym z najważniejszych narzędzi sprzedażowych? Poznajcie opinię Macieja Stodolnego, eksperta agencji Marketing Modowy

Od początku funkcjonowania naszego portalu, nieustannie zasięgamy opinii u wielu doskonałych ekspertów, którzy dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Omawiane przez nich kwestie dotyczą zarówno etykiety i kultury osobistej, jak również stricte branżowych tematów. Do grona współpracujących z nami specjalistów dołączyła właśnie agencja Marketing Modowy, którą reprezentuje m.in. Maciej Stodolny

 

Szacuje się, że rynek projektantów i marek modowych w Polsce liczy ponad 8000 podmiotów, większość z nich skupia swoje działania na promocji, publikacjach, budowaniu kanałów social media, a zapomina o najważniejszym narzędziu sprzedażowym jakie istnieje – newsletterze.

 

Marki często zadają sobie pytanie – dlaczego mój sklep nie sprzedaje? Odpowiedź jest prosta. Firmy te nie wykorzystują w pełni potencjału, który kryje baza ich klientów.

 

Czym jest newsletter w obecnych czasach nie musimy wyjaśniać. Spotykamy się z nim praktycznie w każdym sklepie internetowym, czy też stronie, która chce pozostać w kontakcie ze swoimi klientami. Nieumiejętnie dobrany przekaz może nas drażnić i potraktujemy go jako spam. Ciekawa informacja i przyjazna forma sprawią, że newsletter będzie dla nas źródłem informacji na temat bieżącej oferty firmy, która się z nami kontaktuje. Dla osób, które nie wierzą w moc tego narzędzia ciekawy może być fakt, iż średni open rate kształtuje się na poziomie 19,61%, a klikalność wynosi prawie 3%. Widząc te liczby nie możemy pozostać obojętni.

 

Nie są to jednak jedyne fakty przemawiające za regularną wysyłką. Newsletter przede wszystkim:

 

A)    zwiększa sprzedaż – u wszystkich swoich klientów po wprowadzeniu działań związanych z wysyłka wiadomości uzyskaliśmy wzrost sprzedaży od kilkunastu,
nawet do kilkuset procent.

 

B)    buduje relacje – dzięki działaniom newsletterowym tworzymy więzi oraz utrzymujemy interakcję z naszymi klientami. Informujemy o nowościach, o tym, co się aktualnie u nas dzieje.

 

C)    daje nam feedback  - dobrze prowadzony newsletter pozwala nam śledzić zachowania naszych klientów. Możemy sprawdzać w co klikają, kiedy pobierają kody rabatowe, czy interesują ich tylko informacje o marce, czy najnowsza kolekcja, a może czekają na przecenione produkty? To wszystko można określić już po kilku kampaniach przeprowadzonych w obrębie swojej marki. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej określić naszą grupę docelową, ich zachowania i potrzeby, a w przyszłości dopasować wysyłkę, by jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie naszymi produktami.

 

EKSPERT RADZI: NEWSLETTER - NARZĘDZIE SPRZEDAŻOWE, KTÓREGO POTRZEBUJESZ

Przykładowy newsletter, źródło: Marketing Modowy

 

Aby podjęte przez nas działania były skuteczne, musimy pamiętać o wielu składowych:

 

-          wykorzystujmy kanały social media do przekierowania ruchu na naszą stronę www, gdzie pozyskujemy klientów,

-          twórzmy wartościowe treści, które zainteresują naszych klientów,

-          dbajmy o grafikę i wygląd naszego newslettera (przekaz reprezentuje naszą markę),

-          nagradzajmy naszych subskrybentów, podkreślajmy to, że są wyjątkowi,

-          personalizujemy wysyłkę,

-          pamiętajmy, żeby „nie rozpieszczać” klienta promocjami w każdej wysyłce,

-          pokazujmy nowości,

-          zwracajmy się bezpośrednio do naszych klientów,

-          bądźmy partnerami i budujmy między sobą relację,

-          zbierajmy bazę adresów zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa,

-          używajmy narzędzi do kontrolowania i monitorowania ruchu,

-          reagujmy na potrzeby naszych klientów,

-          aktualizujmy na bieżąco listę subskrybentów.

 


Powinniśmy jednak pamiętać, że na skuteczną wysyłkę składa się praca całego zespołu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy jednoosobową firmą, czy też sporą korporacją, musimy wybrać produkty, które promujemy. Ważnymi elementami są: przekaz, spójna grafika i teksty, zakodowanie wysyłki, jej kontrolowani oraz reagowanie na potrzeby naszych subskrybentów. Skoordynowanie działań wymaga czasu i znajomości swojego produktu, oraz klientów.

 

Każdego tygodnia wysyłamy kilkadziesiąt wiadomości do setek tysięcy subskrybentów. Obserwujemy ich zachowania i robimy wszystko, aby nasi klienci sprzedawali jeszcze więcej przez swoje sklepy internetowe, budowali więzi, czy też informowali o aktualnościach.

 

Dzięki takim narzędziom jak newsletter jesteśmy w stanie wygenerować dużo większe zyski w sklepach internetowych i sprzedaży bezpośredniej, uzyskać wiele kluczowych informacji o naszej grupie docelowej i dopasować do niej odpowiednią ofertę.

 

Maciej Stodolny/Marketing Modowy


tagi: ekspert radzi | Maciej Stodolny | Marketing Modowy | ekspert | newsletter | rynek | branża | sprzedaż | promocja | marki |

podobne artykuły