Czy wiecie ile procent ubrań, które wyrzucamy, nadaje się do recyklingu? Odpowiedź może Was zaskoczyć: to aż ponad 95 proc.!
Badania Nordyckiej Rady Ministrów pokazały, że Skandynawowie co roku wyrzucają do śmieci około 8 kg tekstyliów, których znaczna większość mogłaby zostać użyta ponownie i poddana recyklingowi, nawet kilkukrotnie. Dlaczego to taki problem? Propagatorzy zrównoważonej mody zwracają uwagę, że ludzie na całym świecie zużywają co roku zasoby naturalne, których odtworzenie zajmuje naturze 1,5 roku. Takie statystki pokazują, że środowisko nie zdoła wyrównać tej eksploatacji, co w konsekwencji doprowadzi do trwałej degradacji wielu kluczowych zasobów.
fot. materiały prasowe
Co więc musimy zrobić aby działać na rzecz ochrony środowiska? Aby „zamknąć cykl” i produkować nową odzież z surowców wtórnych, potrzeba zwiększenia świadomości wśród konsumentów oraz większej ilości zbiórek odzieży i innowacyjnych rozwiązań w branży modowej. Dużą cegiełkę w w tym temacie i zrównoważonej mody ogólnie dokłada KappAhl. Szwedzka marka jest m.in. pomysłodawczynią projektu „Wear, love and give back” – zbiórki tekstyliów oraz butów (teraz również w polskich sklepach!), która prowadzić ma do recyklingu i edukacji w tym temacie klientów. To nie wszystko: KappAhl idzie o krok dalej – za każdy oddany kilogram tekstyliów, marka przekazuje pieniądze na cele charytatywne w krajach, w których produkowane są przyniesione ubrania. Poza tym, w podziękowaniu za przyłączenie się do akcji, każdy klient otrzyma kupon rabatowy na zakupy w KappAhl.
„Mamy wiele ważnych zastosowań dla niepotrzebnych tekstyliów. Naszą ambicją jest zwiększenie odzyskiwania i recyklingu, np. rozwijając technikę produkcji tkanin z odzyskanych włókien. W świecie, w którym musimy odzyskiwać zasoby naturalne w bardziej zrównoważony sposób, materiał z recyklingu jest ważnym surowcem przyszłości” – przekonuje Fredrika Klarén, Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju w KappAhl. „Chcemy pomóc klientom dokonywać właściwego wyboru. Każda skarpeta, którą uda nam się uratować przed śmietnikiem, to krok we właściwym kierunku” – puentuje szwedzka ekspertka.
rys. Katarzyna Walentynowicz
Jednym ze zrównoważonych celów KappAhl jest zmniejszenie wykorzystania bawełny uprawianej w sposób konwencjonalny oraz produktów bazujących na oleju, jak poliester, na rzecz bardziej zrównoważonych materiałów. Taką tkaniną jest bez wątpienia stosowana przez szwedzką firmę Better Cotton – bawełna hodowana, którą uzyskuje się z przy użyciu aż o 40 proc. mniej wody. Z niej powstała m.in. słynna już kolekcja jeansów Sustainable Denim.
Róbmy bardziej przemyślane zakupy, bierzmy udział w zbiórkach odzieży, chrońmy nasze środowisko, a matka natura odwdzięczy nam się szybciej niż myślicie!