29 listopada w Londynie, przedstawiciele domu modowego Alexander McQueen ogłosili strategię rozwoju filii McQ – marki, która powstała w 2006 roku.
Wkrótce przedstawiona zostanie damska kolekcja na jesień i zimę 2011 roku. Rok później, McQ ma zamiar poszerzyć swoje projekty o linię męską oraz o pełną ofertę akcesoriów.
Marka McQ znajduje się pod przewodnictwem dyrektora kreatywnego Sary Burton, która pracowała z nieżyjącym już Alexandrem McQueen’em od 1996 roku – obecnie zaś jest głównym projektantem. Kreatorem dla McQ będzie Pina Ferlisi, mająca doświadczenie w takich firmach jak Gap czy Marc by Marc Jacobs.
„Gdy przeglądałam archiwalne dokumenty z pomysłami dotyczącymi tej marki, zobaczyłam świeżość wizji. Lee wprowadził do mody wiele innowacyjnych pomysłów. Używał zamków błyskawicznych, lakierowanych tkanin czy fotograficznych nadruków. Dom mody McQueen zawsze miał na celu pokazywanie wspaniałych historii. Te historie to opowieści o indywidualizmie” – powiedziała Sarah Burton.
„Kolekcja zawiera wiele elementów kojarzonych z marką Alexander McQueen – komentuje Pina Ferlisi – zinterpretowane na nowo wariacje na temat szkolnych mundurków, garnitury, inspiracje fetyszem czy estetyką militarną. W przyszłym roku McQ chce uzupełnić linię o akcesoria, biżuterię i buty. W modzie „krąży” wiele nietrwałych pomysłów, ale McQ będzie od nich daleki… Chcielibyśmy też projektować limitowane edycje ubrań, choćby po dziesięć pojedynczych egzemplarzy” – podsumowuje projektantka.
„McQ jest marką w marce, ale nie jest tylko drugą linią ubrań. Esencją domu Alexander McQueen jest dotarcie zarówno do eksluzywnej klienteli, jak i do młodej, kreatywnej i dynamicznie zmieniającej gusta publiczności”– dodaje Jonathan Akeroyd, szef i dyrektor zarządzający firmą Alexander McQueen.
Duch nonkonformizmu i młodości ma towarzyszyć marce McQ – zamiast klasycznego lookbook’a powstanie więc film. Pojawią się w nim cztery młode dziewczyny, ubrane w najnowszą kolekcję McQ, w ich własnym świecie – w domu, w parku, w szkole, i na ulicach.