PL / EN
WYSTAWA „PEJZAŻ ABSTRAKCYJNY” W COSMOPOLITAN

WYSTAWA „PEJZAŻ ABSTRAKCYJNY” W COSMOPOLITAN

Wyjątkowy wernisaż na 42. piętrze apartamentowca w Warszawie!

Pejzaż abstrakcyjny” to druga prezentacja wybranych prac z kolekcji, przygotowana z okazji Warsaw Gallery Weekend, której inauguracja odbyła się 21 września na 42.piętrze w budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4 w Warszawie.

 

Punktem wyjścia dla wystawy były prace Jerzego Nowosielskiego, który w swojej twórczości balansował pomiędzy abstrakcyjnymi kompozycjami a przedstawianiem rzeczywistości. W jego nieprzedstawieniowych obrazach dopatrzeć się można śladów klasycznych pejzaży, z kolei w pracach bardziej realistycznych dążenia do syntetycznego ujęcia tematu. Tytuł wystawy odnosi się jednocześnie do miejsca jej prezentacji, 42. piętra budynku Cosmopolitan, skąd rozciąga się pełna panorama miasta. Warszawa widziana z tej perspektywy staje się abstrakcyjnym pejzażem zbudowanym z powyginanych linii, plam kolorów i niewielkich punktów zmieniających swoje położenie. Na wystawie zestawione zostały ze sobą abstrakcyjne obrazy z lat 60. i 70. z dziełami współczesnymi. Obie grupy prac cechuje posługiwanie się abstrakcją jako narzędziem opisującymi rzeczywistość, zarówno tą realną jak i wyobrażeniową.

 

Jankilevitsch Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem położonym na malarstwo abstrakcyjne. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Polska kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Romana Kramsztyka, Tadeusza Makowskiego, Eugeniusza Zaka, Wacława Borowskiego, a przede wszystkim Meli Muter - znakomitej portrecistki i pejzażystki, która tworzy w Paryżu. Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest z kolei malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.

 

Artyści prezentowani na wystawie: Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, André Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Kajetan Sosnowski, Teresa Pągowska, Mateusz Sadowski, Piotr Uklański, Zbigniew Rogalski.

video

PRADA WIOSNA LATO 2019

tagi: Cosmopolitan | wystawa |

podobne artykuły