Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od początku wzbudza wiele emocji. Jedni zachwycają się bryłą i oryginalnym wnętrzem. Drudzy uważają, że budynek jest zbyt nowoczesny i nie wpisuje się w klimat centrum miasta. Niemniej jury architektonicznego konkursu World Architecture Festival doceniło jego design i wpisało na krótką listę w drodze po zwycięstwo, czyli tytuł najlepszego budynku świata w swojej kategorii.
Z tekstu dowiesz się:
- Co oznacza znalezienie się na krótkiej liście World Architecture Festival?
- W jakiej kategorii walczy Muzeum Sztuki Nowoczesnej o tytuł najlepszego budynku?
- Ile projektów z Polski znalazło się na krótkiej liście WAF w tym roku?
- Kto zaprojektował Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie?
- Gdzie i kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu?
- Jakie nagrody muzeum zdobyło wcześniej?
Muzeum Sztuki Nowoczesnej wpisano na krótką listę w prestiżowym konkursie architektonicznym
World Architecture Festival to prestiżowy konkurs architektoniczny, w którym o tytuł najlepszych budynków walczą obiekty z całego świata. Jury “architektonicznych Oscarów” (w jego skład wchodzą międzynarodowi eksperci z branży) przyznaje nagrody w kilku kategoriach, w tym między innymi domy i wille, obiekty kulturalne, edukacyjne, medyczne czy przestrzenie zakupowe.
Dawny Dom Książki stał się zabytkiem. Co to oznacza dla Uniwersusa?
Warto wiedzieć, że w tegorocznej edycji aż 14 projektów z Polski zostało wpisanych na tak zwaną krótką listę. Co to oznacza w praktyce? Wyselekcjonowanie obiektów, które mają realne szanse na zdobycie trofeum. Znalezienie się w tym zestawieniu już jest prestiżową historią. Dodajmy, że w 2025 roku o tytuł najlepszego budynku w kategorii obiekt kulturalny powalczy między innymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Nowoczesna, biała bryła znajdująca się niedaleko Pałacu Kultury jeszcze przed otwarciem wzbudzała kontrowersje. Sporo osób uważało, że budynek nie pasuje do krajobrazu warszawskiego Śródmieścia. Dziś wielu Warszawiaków przyzwyczaiło się do projektu nowojorskiego architekta Thomasa Phifera. Niemniej może w przyszłości mieszkańcy stolicy spojrzą na MSN jeszcze bardziej przychylnym okiem, biorąc pod uwagę fakt, że muzeum już jesienią tego roku może zostać jednym z najlepszych budynków świata.
Czy muzeum ma duże szanse na wygraną? Na krótkiej liście znalazło się 15 obiektów z całego globu, ale nie brakuje też drugiego polskiego akcentu, czyli Dom Turka w Augustowie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w połowie listopada 2025 roku, w Miami w USA.
Przypomnijmy również, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie kilka tygodni temu zdobyło Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna prezydenta Warszawy.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej – wystawy, bilety
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostało otwarte dla publiczności w 2024 roku i mieści się w nowoczesnym budynku przy Placu Defilad, niedaleko Pałacu Kultury i Nauki. Instytucja prezentuje sztukę współczesną z Polski i świata, organizując wystawy czasowe, wydarzenia edukacyjne i projekty artystyczne. Wstęp na stałą ekspozycję muzeum jest bezpłatny, natomiast na wybrane wystawy czasowe obowiązują bilety – normalny w cenie 30 złotych i ulgowy w cenie 20 złotych.
Darmowy wstęp do MSN raz w tygodniu? Władze miasta zabierają głos

fot. IG @msnwarszawa

fot. IG @msnwarszawa