PL / EN
MODA I URODA W HOŁDZIE OCEANOM

MODA I URODA W HOŁDZIE OCEANOM

Musimy się odzwyczaić od "plastikowego narkotyku"!

8 czerwca świętujemy Światowy Dzień Oceanów. Dlaczego zwłaszcza branża mody powinna go obchodzić?

Według wielu źródeł, m.in. Eco Watch, moda jest drugim światowym przemysłem, zaraz po branży paliwowej, najbardziej zanieczyszczającym środowisko naturalne. Na szczęście coraz więcej osobowości i marek ze świata mody i urody zwraca uwagę na rosnący problem i stara się działać na rzecz jego ochrony, w tym zwłaszcza oceanów. Dlaczego akurat ich?

  • 99% biosfery znajduje się w oceanach;
  • Co drugi oddech, który bierzemy, generowany jest przez oceany;
  • Ponad 7/10 powierzchni Ziemi jest „niebieskich”.

Jak wygląda zatem rzeczywistość? Obecne badania szacują, że w samym Oceanie Spokojnym znajduje się około 80 000 ton tworzyw sztucznych, które wielkością trzykrotnie przekraczają powierzchnię Francji. Stan ten w bardzo szybkim tempie ulega powiększeniu.

ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW

Światowy Dzień Oceanów zainicjowano już w 1992 roku, jednak dopiero w 2009 roku został oficjalnie uznany przez ONZ i od tej pory obchodzimy go co roku 8 czerwca. To czas, aby docenić i podkreślić znaczenie morza jako ważnego ekosystemu i podjąć działania w celu ocalenia delikatnych siedlisk morskich i dzikiego życia oceanów. To także moment, żeby zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad naszymi codziennymi nawykami, które, choć wydają nam się tak dalekie od naturalnego akwenu, w rzeczywistości bezpośrednio mogą wpływać na kondycję natury.

 

STELLA MCCARTNEY I TORBA TRASHION

Stella McCartney stała się naczelną obrończynią środowiska naturalnego, a jej marka stale inauguruje innowacyjne projekty w duchu zrównoważonej mody. Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Oceanów przypomina o ochronie akwenów i prezentuje kampanię limitowanej torebki.


Brytyjska marka przekonuje, że każda, nawet najmniejsza zmiana w naszym życiu robi różnicę. Dyrektor kreatywna zwraca uwagę na charytatywne akcje sprzątania plaż i rzek, które nazywa świetnym sposobem na spotkanie się społeczności, aby działać w imię miłości do środowiska. „Zanieczyszczenie plastikiem w naszych rzekach i oceanach staje się coraz pilniejszą kwestią: mamy nadzieję, że zwiększając świadomość i inspirując ludzi do angażowania się w ruchy prośrodowiskowe, możemy rozpocząć pozytywny efekt łańcucha, który spowoduje zmianę na lepsze” – tłumaczy projektantka.

8 czerwca stał się również pretekstem dla Stelli do zaprojektowania specjalnej torby z recyklingu, która nadaje się do ponownego przetworzenia. Biała torba z zielonym logo marki, nazwana Trashion, pojawiła się już w wybranych butikach Stella McCartney na całym świecie i ma za zadanie przypominać klientom o szanowaniu natury i zachęcić do aktywnego działania na jej rzecz.

Dom mody Stella McCartney nawiązał również współpracę z lokalną organizacją charytatywną Thames21, aby inicjować oczyszczanie rzek z zespołem pracowników marki z Londynu. Thames21 każdego roku uruchamia tysiące ochotników, aby pomóc utrzymać londyńską sieć dróg wodnych o łącznej długości 400 mil. Ich celem jest przywrócenie do życia zaniedbanych rzek i kanałów. Wszystkie zebrane w tym obszarze przez firmę Stella McCartney śmieci zostaną poddane recyklingowi.LA MER I NIEBIESKIE SERCE

Nie tylko firmy modowe działają na rzecz ochrony oceanów. Marka La Mer znana jest nie od dziś ze swojej działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju, a ocean pozostaje niezmienną inspiracją dla twórców kosmetycznego koncernu.

Amerykańska marka przedstawia Crème de la Mer z limitowanej edycji Blue Heart stworzonej w hołdzie dla naszych drogocennych mórz i oceanów. „Piękno oceanu znajduje odzwierciedlenie we wszystkim, co robimy w La Mer. Morze jest naszą stałą inspiracją – muzą” – czytamy w informacji prasowej La Mer.

Opakowanie kultowego Crème de la Mer staje się płótnem dla corocznego hołdu artystów na cześć nieskończenie inspirującego oceanu. Wachlarzowe kształty morskich stworzeń i odbicia korali w połyskującej morskiej wodzie są motywem tegorocznej edycji  Crème de La Mer Blue Heart. Ten luksusowy krem dodaje skórze energii, zapewnia jej regenerację i napełnia wilgocią podczas codziennej pielęgnacji. Warto dodać, że zawarte w kosmetyku algi morskie pochodzą ze zrównoważonych zbiorów.


LA MER W HOŁDZIE OCEANÓW

Od ponad dekady, marka La Mer angażuje się we wspieranie ochrony siedlisk morskich poprzez akcje charytatywne, inicjatywy na rzecz zwiększania świadomości i tworzenie projektów ochrony oceanów. Aby uhonorować i chronić związek La Mer z oceanami i morzami, tak cennymi dla całej Ziemi, powstała „La Mer Blue Heart Oceans Fund”. Jego zadaniem jest dbanie o ochronę siedlisk oceanicznych dla przyszłych pokoleń. W tym roku fundusz wspiera projekty ochrony oceanów na Azorach, w Grenadzie i na Morzu Wschodniochińskim. Poprzez działania ochronne i inicjatywy badawcze marka ma nadzieję zapewnić zrównoważoną przyszłość rozkwitających mórz.

Co roku marka La Mer dociera do brzegów i plaż, aby je uporządkować i zainspirować innych do zrobienia tego samego. Aby wywrzeć wpływ na lokalne społeczności, członkowie zespołu La Mer na całym świecie dedykują swój czas na rzecz ochrony środowiska morskiego. Zaczynają od sprzątania plaż aż po sztuczne rozsadzanie koralowców, pomagając przywrócić naturalne piękno tych terenów. Wszystko dla przyszłych pokoleń.


ANJA RUBIK I #PlasticNotFantastic

Anja Rubik została ambasadorką Parley (For the Oceans) – fundacji, która jest przestrzenią, „ gdzie twórcy, myśliciele i liderzy działają razem dla podniesienia świadomości na temat piękna i wątłości naszych oceanów oraz współpracują przy projektach, które mogą zakończyć ich niszczenie”.

Anja Rubik aktywnie działa w tym temacie w swoich social mediach. Na Instagramie polskiej topmodelki możemy obejrzeć niepokojące zdjęcia, które powinny każdemu dać do myślenia: skrzywdzone zwierzęta, zanieczyszczone plaże, przepełnione plastikiem akweny... Cyrill Gutsch, założyciel Parley, apeluje zwłaszcza do branży mody i namawia projektantów oraz marki do odzwyczajenia się od „plastikowego narkotyku”.

Modelka promuje również akcję #PlasticNotFantastic, której symbolem stała się niepozorna słomka. Ten mały przedmiot wykonany z plastiku stał się metaforą rosnącego problemu, z którym nie potrafi sobie poradzić natura, a ludziom już dawno wymknął się spod kontroli. Rezygnacja z plastikowej rurki ma być małą i jednocześnie wielką zmianą, która może zapoczątkować tak potrzebny efekt kuli śnieżnej.


Ważnym projektem, w który zaangażowała się Anja w ramach współpracy z Parley, jest okładkowa sesja z jej udziałem opublikowana w PORTER, magazynie Net-a-porter, którego redakcja wspiera zrównoważoną modę. Urzekająca okładka zapowiada temat „Into the blue”: „Dive into our ocean, fashion & beauty special. Join our global campaign to protect the seas. Meet fashion star turned eco-warrior Anja Rubik”. W środku znajdziemy artykuł propagujący ochronę oceanów, a także sesję autorstwa Mario Sorrenti`ego (cały edytorial obejrzyjcie w linku poniżej).

ZOBACZ TEŻ: ANJA RUBIK W OBRONIE OCEANÓW NA OKŁADCE PORTER


ADIDAS x PARLEY, CZYLI BUTY ZE ŚMIECI

Parley wspiera również Adidas. Niemiecki koncern działa na rzecz ochrony środowiska i argumentuje, że chce zmieniać problem w rozwiązanie. Jakie jest więc rozwiązanie marki?

Powstała specjalna linia Adidas x Parley, w której znajdują się buty oraz odzież wyprodukowane z wyłowionych z oceanów tworzyw sztucznych. Do wytworzenia jednego buta potrzebnych jest jedenaście plastikowych butelek. Recykling i ekologia spotykają się tu z zaawansowaną technologią i nowoczesnym designem dlatego, nie dziwi fakt, że w rok sklepy niemieckiej marki sprzedały już ponad milion par butów Parley.


To jednak nie koniec działań koncernu. Adidas, wspierając misję Parley, stworzył program Run For the Oceans. Uprawiając sport z aplikacją Runtastic, można wspierać ochronę oceanów. Każdy przebiegnięty kilometr zarejestrowany przez telefon to 1 dolar przekazany na Parley Ocean Plastic Program, którego celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży jak ważna jest ochrona środowiska, w szczególności wód morskich i oceanicznych, by w przyszłości mogli się poczuć prawdziwymi i świadomymi strażnikami oceanów.

 

Eksperci biją na alarm: możemy już za chwilę obudzić się w rzeczywistości, w której w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb.

Świętujcie z nami Światowy Dzień Oceanów i zastanówcie się, jak możecie pomóc naturze: zapomnijcie o plastikowych torebkach, zrezygnujcie z rurek do picia, wybierajcie wodę w szklanych butelkach, postawcie na recykling. Każdy mały gest ma znaczenie – razem możemy więcej!

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: PORTER | La Mer | Parley | Stella McCartney | Zrównoważona moda | Anja Rubik | ADIDAS |

podobne artykuły