PL / EN
LOUISE TURNER: WYWIAD Z TWÓRCZYNIĄ ZAPACHU BOSS THE SCENT PRIVATE ACCORD FOR HER

LOUISE TURNER: WYWIAD Z TWÓRCZYNIĄ ZAPACHU BOSS THE SCENT PRIVATE ACCORD FOR HER

Ekskluzywna rozmowa z kreatorką perfum BOSS.

 

Z Louise Turner, kreatorką perfum, spotykamy się w Londynie z okazji inauguracji nowego zapachu Boss The Scent Private Accord For Her. Od początku wywiadu zauważamy u Louise wielką pasję. Potrafi intrygująco opowiadać o każdym z aromatów z osobna oraz o inspirującej podróży w poszukiwaniu zapachu idealnie zrównoważonego. O tym jaka wizja towarzyszyła jej przy pracy, jakie nuty zawarła w nowej kompozycji oraz jak wyobraża sobie kobietę noszącą stworzone przez nią perfumy rozmawiamy w pięknych wnętrzach hotelu Claridge's.

Zapach idealny dla kobiety czym powinien się charakteryzować?

Myślę, że to bardzo indywidualna kwestia. Każdy oczekuje czegoś innego i inaczej definiuje idealny zapach. Wydaje mi się, że w dużej mierze zależy to od tego czego szukamy - czy czegoś zmysłowego, czy świeżego, a może intymnego lub ekstrawertycznego? Trudno podać jedną definicję zapachu idealnego. Każda z nas musi wypróbować wiele zanim znajdzie ten jeden wyjątkowy dla siebie.

PRZECZYTAJ: WYWIAD Z BRUNO JOVANOVIC`EM, TWÓRCĄ ZAPACHU BOSS THE SCENT PRIVATE ACCORD FOR HIM

Jaka myśl przewodnia towarzyszyła Ci w procesie kreacji Boss The Scent Private Accord For Her?

Od początku wiedzieliśmy, że chcemy osiągnąć efekt zapachu afrodyzjaku, musieliśmy więc znaleźć składnik, który pozwoliłby nam ten cel osiągnąć. Początkowo pojawiło się wiele pomysłów, od miłosnych mikstur po różne naturalne aromaty. Ostatecznie jednak doszliśmy do wniosku, że niezaprzeczalnie najlepszym składnikiem o cechach afrodyzjaku jest kakao, główny składnik gorzkiej czekolady. To klasyczny afrodyzjak, który znajdował się już w pierwszym zapachu BOSS The Scent z 2016 roku. Trzeba go było jedynie wzmocnić, by wysunął się na pierwszy plan i stał się nutą wiodącą. Gorzkie kakao nadawało się też świetnie jako łącznik pomiędzy zapachem dla kobiet i zapachem dla mężczyzn. Nie każdy składnik z kategorii afrodyzjaków komponował się dobrze w obu wariantach perfum, na przykład imbir, świetnie współgrający z zapachem dla panów, nie nadawał się do perfum dla kobiet. Od początku więc ważne dla nas było znalezienie tego wyraźnie wyczuwalnego, wspólnego elementu zapachowego, bo wiedzieliśmy, że perfumy będą wprowadzane na rynek jednocześnie, jako duo.


Nuty BOSS The Scent Private Accord For Her: kakao, frezja, brzoskwinia, osmantus

Jak długo pracowaliście nad stworzeniem zapachu i jak wyglądał proces twórczy?

Około roku, może trochę krócej. Zazwyczaj trwa to jednak dłużej. Może poradziliśmy sobie z zadaniem tak szybko, bo mieliśmy jasno zdefiniowany cel, co na pewno ułatwiło jego osiągnięcie. Najbardziej skomplikowanym etapem było dozowanie, gdyż zależało nam na osiągnięciu nuty gorzkiej, a nie mlecznej, czekolady. Nie chcieliśmy stworzyć czegoś słodkiego, chodziło nam o efekt zmysłowy i pełny. Zależało nam na zachowaniu równowagi pomiędzy elegancją a zmysłowością, i uniknięciu efektu nadmiernie „spożywczego” zapachu. Stanowiło to nie lada wyzwanie.

Czy masz na myśli kakao?

Dokładnie tak, kakao, które ujawnia się w nucie bazy, chcieliśmy wysunąć na plan pierwszy. Prosty pomysł, ale jak zwykle wprowadzenie go w życie okazało się nieco bardziej skomplikowane. Istotnym wyznacznikiem damskiej wersji Boss The Scent Private Accord miała być też kobiecość – tworzą ją kwiatowe serce, osmantus i jaśmin. W nucie bazowej pojawia się kolejna zmysłowa nuta, czyli fasola tonka. W połączeniu z kakao tworzy ona kompozycję, od której uzależnić się może nie tylko używająca perfum kobieta, ale i jej partner.

Do jakiej kategorii zapachowej należy ten zapach?

Sklasyfikowałabym ten zapach jako orientalny gourmand (gourmand – kategoria zapachowa bazująca na składnikach jadalnych – przyp.red.). Za to w przeciwieństwie do czekolady, można go używać bez ograniczeń (śmiech). Mamy wrażenie, że zajadamy się czekoladą, ale bez konsekwencji. Powąchaj proszę, to esencja akordu, czyli czekolady i cytrusów, najważniejszych nut w tym zapachu. To one, według mnie, go definiują.


Nuty BOSS The Scent Private Accord For Her: kakao, mandarynka

Jakie cytrusy mamy tutaj i jakie nuty dopełniają całość kompozycji?

Pierwsza wyczuwalna nuta to kontrast musującej mandarynki i mandory pośredniej pomiędzy mandarynką a pomarańczą. Mandora to nuta, która w przeciwieństwie do innych cytrusowych akordów, utrzymuje się długi czas i wyczuwalna jest jako nuta serca zapachu, a nie jedynie nuta górna. Używa jej się mniej, ale jest trwała jak na nutę cytrusową. Tworzy też elegancki kontrast z górną nutą gorzkiego kakao. Ważne było, by zapach czekolady pojawiał się od samego początku, ale problem polega na tym, że ten kluczowy składnik ujawnia się w nucie bazowej, a nie górnej. W tej sytuacji musiałam poprosić o wsparcie ekspertów od łączenia smaków, ich perspektywa okazała się bardzo pomocna w całym procesie. Tak więc na sam koniec stworzyliśmy zapach z nutą kakao wyczuwalną od samego początku.

Piękny zapach. Tak jak piękna jest filozofia rozszerzonej zmysłowości, która przyświecała Wam przy jego tworzeniu. Czy mogłabyś nam ją przybliżyć?

Chodzi o przesuwanie, może nie granic, ale o pełniejsze doświadczenie rzeczywistości. W rzeczywistości wirtualnej możemy się komunikować wizualnie i poprzez dźwięki, ale nie przez zapachy, jeszcze nie. Może w przyszłości stanie się to możliwe, ale na razie tam jeszcze nie dotarliśmy. Musimy zrobić krok wstecz, by przypomnieć sobie o tych nieuchwytnych aspektach człowieczeństwa.


Podczas rozmowy z Louise Turner (fot. Agata Tanter)

Czy tym zapachem właśnie, jego filozofią pragniecie zachęcić ludzi do doświadczania świata poprzez zmysły?

Tak, nasze doświadczenie rzeczywistości opiera się na wszystkich zmysłach, choć obecnie dominują zmysł słuchu i wzroku, a o zapachu i dotyku czasami zapominamy. Mogą się wydawać mniej istotne, ale wcale nie są, nie powinniśmy o nich zapominać.

Jak opisałabyś kobietę BOSS The Scent Private Accord for Her?

Wyobrażam sobie ją jako kobietę pewną siebie, głodną życia, otwartą na nowe doświadczenia, zmysłową, ale nie zdeterminowaną przez zmysłowość. To kobieta o silnej osobowości, której zmysłowy zapach nie przytłoczy. To także kobieta, która pragnie doświadczać różnych aspektów życia.

 

Poznajcie bliżej zapach BOSS The Scent Private Accord For Her!


Nowy zapach damski marki BOSS w sprzedaży w Polsce dostępny jest w perfumeriach Douglas.

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: Louise Turner | zapach | wywiad | Agata Tanter | Hugo Boss |

podobne artykuły