PL / EN
HUGO BOSS

HUGO BOSS

POCHODZENIE

niemieckie

ROK ZAŁOŻENIA

1924 r.

PRODUKTY

odzież damska i męska i akcesoria

HUGO BOSS AG

Główne marki przedsiębiorstwa to HugoHugo Boss i od 2004 r. także Baldessarini, która dziś funkcjonuje jako odrębna firma. Wartość firmy szacuje się na prawie 2 miliardy Euro.

HUGO BOSS W POLSCE

Na terenie Polski znajduje się 11 sklepów firmowych: 3 w Warszawie, pozostałe w Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Gdyni, Bydgoszczy, Katowicach oraz outlety (Wrocław, Piaseczno pod Warszawą).

HUGO BOSS – HISTORIA MARKI

Z uwagi na niechlubne z dzisiejszej perspektywy fakty, Hugo Boss AG przykłada szczególną wagę  do tego, by szczegółowo i zgodnie z prawdą oddać rys historyczny brandu Hugo Boss, podkreślając potrzebę zadośćuczynienia osobom pokrzywdzonym wskutek działalności firmy w czasie wojny.

HUGO FERDYNAND BOSS

W 1924 r. Hugo Ferdynand Boss założył pierwszą szwalnię, jednak ze względu na kryzys gospodarczy po kilku latach musiał ja zamknąć. W 1930 r. wznowił działalność, a rok później, po wstąpieniu do NSDAP zaczął realizować zlecenia dla członków szturmowych batalionów partii.

ZŁOTY OKRES HUGO BOSS

Kolejne lata okazały się być pasmem sukcesów – otrzymany w 1932 roku kontrakt na dostawy mundurów projektu SS-Oberfuhfera Karla Diebitcha dla SS, a następnie także Hitler Jugend, utrzymywał szwalnie Bossa na pełnych obrotach.

HUGO BOSS W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Zakład Hugo Boss nie tylko zaopatrywał armię w mundury. Siłę roboczą pozyskiwał spośród przymusowych robotników osadzonych w obozie pracy w Metzingen, których warunki pracy nie tylko urągały godności ludzkiej, ale też pochłaniały wiele ofiar. W większości przymusowymi pracownikami były kobiety.

POWOJENNE LOSY MARKI

Wyrok trybunału denazyfikacyjnego pozbawił Hugo Ferdynanda Bossa praw do prowadzenia dalszej działalności gospodarczej i zasądził grzywnę w wysokości 100 000 marek. Wkrótce potem – w 1948 r. przedsiebiorca zmarł wskutek powikłań po ropnym zapaleniu zęba, a jego spadkobiercą został zięć Eugen Holy.

FIRMA W RĘKACH SPADKOBIERCÓW HUGO BOSSA

Nowy dyrektor przedsiębiorstwa główną linią produkcyjną firmy uczynił garnitury. W kolejnym pokoleniu  marka zaczęła silnie funkcjonować w świadomość konsumentów w całej Europie, a jej konotacje z nazistami stopniowo zanikały.

W 1967 Johen i Uwe Holy – wnukowie Hugo Bossa oficjalnie przejęli stery w firmie. Pierwszą rzeczą, którą się zajęli była kwestia naprawy wizerunku marki, dlatego wkrótce stworzono kampanię reklamową z udziałem głośnych nazwisk – Sylvestra Stallone oraz kierowcami Formuły 1. Dodtkowo w ramach rebrandingu w celu umiędzynarodowienia marki nazwę zmieniono na Boss.

BOSS – ROZSZERZENIE OFERTY

Lata 80. to okres rozkwitu marki – oferta zostaje poszerzona o kolekcje casualowe, kosmetyki i dodatki, a w 1985 r. debiutuje na giełdzie.

KRYZYS LAT 90.

Na początku lat 90. przeszłość po raz kolejny kładzie się cieniem na kartach historii marki. W Szwajcarii odkryto środki ze współpracy z Wermachtem, lecz uprzedzając roszczenia i związany z sytuacją skandal, firma wpłaca milion dolarów na fundusz ofiar II wojny światowej (w kolejnych latach prawnicy działający w imieniu ofiar Holocaustu wytoczą marce proces w sprawie wykorzystywania swoich pracowników w czasie wojny). Zbiega się to w czasie z pojawiającym się na początku dekady kryzysem gospodarczym, w skutek czego firma odnotowuje silne spadki obrotów.

HUGO BOSS – NOWE MILLENIUM

W ramach działań mających na celu powrót do dawnej świetności, marka powraca do dawnej nazwy Hugo Boss i rozwija ofertę o kolejne linie, w tym sportową i finalnie także damską (1998 r.) Dziś większość produkcji ma miejsce w Izmirze i Radomiu.

 

 

podobne artykuły