Artysta i prowokator świadomie łamiący utarte konwencje w modzie oraz przekraczający wszelkie stereotypy związane z postrzeganiem męskości i kobiecości. Wielki entuzjasta kultury masowej, którą uczynił swoją kluczową inspiracją przy tworzeniu własnych kolekcji. Szokował publikę, ubierając mężczyzn w spódnice. Jest autorem ikonicznego wizerunku Madonny – to właśnie w jego słynnych gorsetach „królowa popu” pojawiła się podczas trasy koncertowej Madonna’s Blond Ambition Tour. Na swoje wybiegi zaprasza osobowości ze świata filmu i muzyki, modelki plus size oraz największe gejowskie ikony, a każdy pokaz potrafi zamienić w najbardziej spektakularne widowisko. Jean Paul Gaultier to jeden z tych projektantów, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób należy bawić się modą i czerpać z niej prawdziwą przyjemność. Jak wielkie było zaskoczenie całej branży, kiedy na początku września ogłosił, że kończy z projektowaniem kolekcji prêt-à-porter.
Jean Paul Gaultier postanowił zamknąć jeden rozdział w swojej twórczości, by skupić się na projektowaniu kolekcji haute couture oraz na angażowaniu się w specjalne przedsięwzięcia. Znając charakter jego pokazów, chyba nikt nie miał wątpliwości, że jego pożegnanie z modą prêt-à-porter będzie wydarzeniem zorganizowanym z odpowiednim rozmachem.
Tłumy gości pojawiły się w paryskim kinie Le Grand Rex. Wśród nich znalazły się takie osobowości jak aktorka Catherine Deneuve, projektanci Alber Elbaz, Anthony Vaccarello, Alexander Wang, Rick Owens, Jeremy Scott, Gareth Pugh oraz Pierre Cardin, w którego pracowni Gaultier stawiał pierwsze kroki w swojej karierze. Nie zabrakło również jego ulubienicy, aktorki Rossy de Palma, piosenkarza Boya George’a oraz najważniejszych redaktorek w branży mody – to właśnie one miały wkrótce zobaczyć swoje alter ego na wybiegu pokazu wiosenno-letniej kolekcji 2015.
Tematem przewodnim pokazu francuskiego projektanta zostały wybory Miss – „Élection de Miss Jean Paul Gaultier 2015”. Cała prezentacja została podzielona na poszczególne sekcje, tworzące przekrój wszystkich dokonań w karierze Francuza. Wśród nich znalazły się m.in. kategorie takie jak Miss Vintage (dawne modelki i miss), Miss Femme de Footballeur (prezentujący styl partnerek znanych piłkarzy), Miss Smoking (moda na pograniczu damskiego i męskiego stylu), Miss Tour de France oraz Miss Lucha Libre (sekcje poświęcone modzie sportowej). Jedną z najciekawszych kategorii była Miss Rédactrice de Mode, reinterpretująca styl sześciu redaktorek mody: Grace Coddington, Emmanulle Alt, Babeth Djian, Franki Sozzani, Carine Roitfeld oraz Suzy Menkes.
Widowiskowa podróż poprzez najbardziej ikoniczne projekty Gaultier była zarazem przeglądem słynnych utworów muzycznych z różnych dekad – od hitów takich jak „Kiss” i „1999” Prince’a, „Nightclubbing” Iggy Popa, „Supermodel” RuPaula, „Vogue” Madonny, po francuskie piosenki „Nue Au Soleil” Brigitte Bardot, „La Bicyclette” Yves’a Montanda czy „La Gadoue” Jane Birkin.
Czy pożegnanie się Jeana Paula Gaultier z modą prêt-à-porter rzeczywiście oznacza koniec pewnej ery? Biorąc pod uwagę widowiskowy charakter jego pokazów oraz modę, która od zawsze wychodziła poza sztywne ramy aktualnych trendów, Jean Paul Gaultier z pewnością nie da o sobie zapomnieć.