Logotyp serwisu lamode.info
Jakie wystawy warto odwiedzić jesienią 2023? 5 ekspozycji, których nie można przegapić

Jakie wystawy warto odwiedzić jesienią 2023? 5 ekspozycji, których nie można przegapić

Oto najciekawsze wystawy na świecie, które trzeba zobaczyć podczas jesiennych podróży.

Spis treści

1. Sztuka 2023. Najciekawsze wystawy na jesień 

2. Wystawy na jesień 2023. Matisse, Derain and Friends: The Paris Avantgarde 1904-1908, Kunstmuseum w Bazylei 

3. Wystawy na jesień 2023. David Hockney: Bigger and Closer (Not Smaller & Further Away), galeria Lightroom w Londynie

4. Wystawy na jesień 2023. Yayoi Kusama: 1945 to Now, Muzeum Guggenheima w Bilbao

5. Wystawy na jesień 2023. Kandinsky, Art Gallery of NSW w Sydney 

6. Wystawy na jesień 2023. Only the Young: Experimental Art in Korea, 1960s–1970s, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Słynne artystyczne nazwiska, wystawy zbiorowe, malarstwo i sztuka współczesna. Jeśli tak jak my jesień 2023 planujecie spędzić w muzeach i galeriach - świetnie trafiliście. Przedstawiamy najciekawsze ekspozycje nadchodzących miesięcy. Trzeba je obejrzeć obowiązkowo.

Sztuka 2023. Najciekawsze wystawy na jesień 

Zbliżająca się jesień zachęca do spędzania popołudni i weekendów w galeriach sztuki i muzeach oraz… planowania podróży ze sztuką w tle. "Art tourism", czyli tak zwana turystyka artystyczna, zdobywa w ostatnich sezonach na popularności. Nic dziwnego - odwiedzanie różnych zakątków świata w celu oglądania sztuki jest świetną formą rozrywki i nauki, która poszerza horyzonty oraz uczy kreatywności i wrażliwości na piękno. 

Gdzie zobaczymy zapierające dech w piersiach wystawy z malarstwem, rzeźbą, instalacjami artystycznymi i inną ciekawą formą sztuki? Zebraliśmy najważniejsze ekspozycje do na jesień 2023.

Czytaj: Salvador Dali na nowej wystawie w Desa Unicum

Wystawy na jesień 2023. Matisse, Derain and Friends: The Paris Avantgarde 1904-1908, Kunstmuseum w Bazylei 

Jeśli zawsze marzyliście o tym, by przyjrzeć się bliżej twórczości Matisse'a i innych przedstawicieli paryskiej awangardy XX wieku, teraz będziecie mieć możliwość. W Kunstmuseum w Bazylei od początku września trwa wystawa "Matisse, Derain and Friends: The Paris Avantgarde 1904-1908", która przybliża artystycznych przedstawicieli fowizmu - pierwszego awangardowego ruchu artystycznego sprzed stu lat. Ekspozycja skupia się przede wszystkim na pracach Henriego Matisse'a i André Deraina oraz ich technikach kolorystycznych. Do muzeum specjalnie na tę okazję sprowadzono około stu dwudziestu prac, z których wiele nie było pokazywanych światu od dziesięcioleci. 

Wystawy na jesień 2023. David Hockney: Bigger and Closer (Not Smaller & Further Away), galeria Lightroom w Londynie

Legendarny angielski malarz, grafik, fotograf i scenograf w swojej najnowszej wystawie podsumowuje ponad sześćdziesiąt lat pracy artystycznej. W londyńskiej galerii Lightroom będzie można obejrzeć dzieła Hockneya podzielone na sześć rozdziałów tematycznych. Spodziewajcie się słynnych autoportretów i basenów, sielankowych scenek rodzajowych oraz żywych pastelowych barw. Wystawa trwa do 3 grudnia 2023 roku. 

Wystawy na jesień 2023. Yayoi Kusama: 1945 to Now, Muzeum Guggenheima w Bilbao

Kultowe hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej, Guggenheim Bilbao Museum, zachęca do obejrzenia wystawy twórczości Yayoi Kusamy. To jedna z największych poświęconych jej ekspozycji ostatnich lat, która obejmuje prace japońskiej artystki z całej jej kariery, od 1945 roku do dziś (Kusama nieprzerwanie zajmuje się sztuką). W Bilbao jeszcze do 8 października będziecie mieć szansę ujrzeć na własne oczy pierwsze nastoletnie rysunki twórczyni, głośne lustrzane instalacje, charakterystyczne malarstwo z motywem kropek i najnowszy cykl obrazów "Every Day I Pray for Love".

Wystawy na jesień 2023. Kandinsky, Art Gallery of NSW w Sydney 

Od 4 listopada 2023 r. do marca przyszłego roku w słynnej Art Gallery w Sydney będzie można obejrzeć szczegółową retrospektywę Kandinsky'ego. Ujrzycie tam nie tylko takie prace, jak "Krajobraz z deszczem" z 1913 roku, ale też prześledzicie całą drogę tematyczno-inspiracyjną tego twórcy. Organizatorzy zebrali na wystawie zarówno klasyczne obrazy, jak i akwarele czy drzeworyty.

Wystawy na jesień 2023. Only the Young: Experimental Art in Korea, 1960s–1970s, Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Nowojorska ekspozycja poświęcona sztuce eksperymentalnej w Korei z lat 60. i 70. XX wieku to punkt obowiązkowy tej jesieni. Przedstawia ona przełomowy okres w koreańskiej sztuce, kiedy twórczość artystyczna wymykała się wszelkim gatunkom, a artyści za pomocą języka rzeźby i malarstwa reagowali na zmieniające się warunki społeczno-gospodarcze po wojnie. Ponad osiemdziesiąt prac zebranych twórców pozwoli przybliżyć ideę "silheom misul", związaną z koreańską sztuką eksperymentalną.

Zobacz też: Podcasty o ekologii, które warto dodać do swojej biblioteki

Zdjęcie główne: Instagram.com/museoguggenheim 

tagi: wystawy | jesień 2023 | sztuka | podróże |

podobne artykuły