PL / EN
JAK ZOSTAĆ SMART SHOPPEREM?

JAK ZOSTAĆ SMART SHOPPEREM?

Kilka trików i gotowe!

Jeśli nie chcesz dokonywać zakupów pod wpływem emocji i skończyć z nabieraniem się na tanie chwyty marketingowe, a wyznacznikiem dobrej transakcji jest dla Ciebie jakość, nie cena produktu, to jesteś na najlepszej drodze, by stać się smart shopperem. Kto to taki? Osoba podejmująca racjonalne decyzje, sprawdzająca różne oferty, analizująca ceny, rabaty i sprawdzająca opinie na temat usług i artykułów. Wszystko po to, żeby nie dać się oszukać i swoje pieniądze wydawać rozsądnie – z korzyścią dla swojej kieszeni i dla Ciebie. Stosując poniższe techniki ustrzeżesz się kupowania produktów o wygórowanych cenach i tych, cechujących się niewspółmierną ceną w stosunku do niskiej jakości. 

Czytaj etykiety 

W przypadku elektroniki lub sprzętów AGD zapoznaj się z dokładnymi opisami, dzięki którym wybierzesz sprzęt odpowiadający Twoim potrzebom. Często nie warto decydować się na „full opcję”, oferującą mnóstwo funkcji, których nigdy nie użyjesz. Wybierając nieco mniej wyposażoną wersję, często możesz dostać produkt wykonany z lepszej jakości, trwalszych materiałów. Pamiętaj także, by czytać etykiety produktów spożywczych i kosmetycznych. Produkty opatrzone dużym napisem „Eko” lub „100% naturalne” wcale nie muszą takie być. Sok, na którym napisane jest „winogronowy”, prawdopodobnie składać się będzie głównie z zagęszczonego soku… jabłkowego! Nie daj się zwieść i czytaj etykiety oraz składy produktów. Zawsze będziesz mieć pewność, że wiesz co jesz i kupujesz. W przypadku kosmetyków dowiedz się jakie składniki mają właściwości podrażniające i alergiczne, by wystrzegać się produktów posiadających je na pierwszym miejscu w składzie. 

 

Wykorzystaj potencjał Internetu  

 

Wykorzystać Internet możesz na wielu płaszczyznach – porównując ceny, sprawdzając oferty rabatowe i wreszcie – czytając opinie o danej usłudze lub artykule. Dany produkt może być bardzo zróżnicowany cenowo – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Istnieją wygodne porównywarki, które pozwolą Ci na szybkie i wygodne sprawdzenie cen w różnych sklepach oraz wybranie najlepszej oferty. 

 

Nawet najwnikliwsze czytanie opisów produktów na stronie sklepu czy producenta nie pozwoli Ci ustrzec się przed felernym zakupem. Jeżeli chcesz poznać słabe strony, mankamenty czy wady w użytkowaniu – sprawdź opinie użytkowników. Dodatkowo, wybierając idealny produkt możesz sugerować się także rankingami, które zwykle są na bieżąco i nadążają za szybkością zmian i napływem nowych produktów w każdym segmencie rynku. 

 

Jeżeli wybrałeś już konkretny produkt, sprawdź aktualne promocje i kody rabatowe, np. na AleRabat.com (oferujący dziesiątki kodów do sklepów takich jak m.in.: Zalando, Bon Prix czy Sephora). Pozwolą Ci one na wykorzystanie potencjalnie lepszej oferty, a także udogodnień różnych sklepów internetowych, takich jak na przykład dni darmowej dostawy. Wiele z dostępnych online zniżek funkcjonuje także w sklepach stacjonarnych, co pozwoli Ci uzyskanie niższej ceny!

 

fot. East News

 

Mobilność i dostępność 

 

Coraz więcej osób zawsze ma przy sobie smartfona, który znacząco ułatwia proces zakupów zgodnie z założeniami smart shoppingu. Nie musisz przygotowywać się do zakupów w domu, poświęcając na to wielu godzin. Możesz zrobić to nawet w drodze do sklepu czy też w samym już sklepie. Większość platform ułatwiających „sprytne” zakupy dostępna jest bowiem w wersji mobilnych aplikacji. 

Bądź na bieżąco z social media i newsletter’ami 

 

Wiele sklepów prowadzi skuteczną strategię marketingową opartą na kanałach social media. Dzięki śledzeniu ulubionych sklepów, możesz szybko znaleźć informacje o rabatach i obowiązujących promocjach. Dodatkowo, decydując się na otrzymywanie newsletterów możesz dowiedzieć się o zniżkach, także tych związanych z programami lojalnościowymi.

 

Nie szukaj najniższej ceny

 

Smart shopper nie jest osobą, która całą uwagę skupia na tym, by kupić najtaniej. Sprytne zakupy to szukanie produktów o najlepszym stosunku jakości do ceny. Jako świadomy konsument wydawaj pieniądze na produkty dobrej jakości, które pozwolą Ci na dłuższe i lepsze użytkowanie. Pamiętaj jednak, by nie dać się złapać na zbyt wygórowaną cenę. 

Realne korzyści

 

Racjonalne podejmowanie decyzji to klucz do zakupów produktów dobrej jakości przy jednoczesnej oszczędności. Smart shopping wymaga jednak inwestycji czasu. Możesz być jednak pewien, że po kilku „zakupowych analizach”, wejdziesz w automatyczny tryb smart shoppingu i będzie sprawdzanie ofert zajmie Ci zaledwie kilka minut. Na końcu procesu zawsze czeka satysfakcja, z dobrze wydanych pieniędzy. 

 

Zdjęcie główne: East News

video

BALENCIAGA JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: shopping | Zrównoważona moda |

podobne artykuły