PL / EN
CHANEL I TANIEC

CHANEL I TANIEC

O mariażu domu CHANEL z baletem.

Taniec jako ruch i metafora wolności, taniec jako język i wyraz piękna…

Podczas lekcji tańca, które Gabrielle Chanel wzięła u Isadory Duncan i Caryathis, ujawniły się jej predyspozycje do dokładności i ruchu, a jej współprace z największymi artystami i choreografami ówczesnych czasów były kwestią wyboru tego, co było jej bliskie.

W 1913 roku Gabrielle Chanel przeżyła istny szok estetyczny, gdy wzięła udział w spektaklu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego, w choreografii tancerza Niżyńskiego, członka Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa. To za pośrednictwem Misi Sert, urodzonej w Polsce bywalczyni, pianistki i muzy paryskich artystów awangardowych, projektantka osobiście spotkała się z Diagilewem, stając się jego przyjaciółką, ale i projektantką kostiumów oraz mecenasem. Kiedy założyciel Baletów Rosyjskich starał się znaleźć niezbędne fundusze na wznowienie „Święta wiosny”, Gabrielle Chanel postanowiła mu pomóc, umożliwiając w ten sposób odrodzenie baletu, który wywarł na niej takie wrażenie.

W 1924 roku Gabrielle Chanel, która zawsze skupiała się na wygodzie i swobodzie ruchów w swoich kreacjach, oddała swoją wizję w służbie tańca, tworząc kostiumy do Le Train bleu, wyprodukowanego przez Ballets Russes, w choreografii Bronisławy Niżyńskiej. Przedstawienie, będące szyderczą celebracją ówczesnego trendu sportowego i pływania w morzu, przedstawiało bezczynnych bogaczy bawiących się na modnej plaży. Libretto napisał Jean Cocteau, muzykę skomponował Darius Milhaud, scenografię stworzył Henri Laurens, a kurtynę proscenium i przedstawienie zaprojektował Pablo Picasso.

Gabrielle Chanel ze swoim przyjacielem, choreografem Sergem Lifarem (fot. Jean Moral / materiały prasowe) 

Ze swojej strony Gabrielle Chanel wykreowała współczesne stroje do tego utworu, które można by nosić w prawdziwym życiu, będące rewolucją w formalnym świecie baletu. W następnych latach projektantka kontynuowała tworzenie dla świata tańca, od kostiumów Apollona Musagète, skomponowanych przez Strawińskiego do choreografii Balanchine'a, po kostiumy Bacchanale – stworzone we współpracy z Salvadorem Dalí – które nigdy nie przekroczyły Atlantyk, w związku z wybuchem wojny tuż przed debiutem baletu w Nowym Jorku w 1939 roku.

Karl Lagerfeld, który pasjonował się wszelką sztuką, wielokrotnie współpracował z choreografami, m.in. tworząc strój Eleny Glurjidze do „Umierającego łabędzia” w 2009 roku oraz kostiumy do duetu „Boléro”, fragmentu „Decadance” izraelskiego choreografa Ohada Naharina , zaprezentowanego na Gali Otwarcia sezonu tanecznego 2018-2019 w Operze Paryskiej.

Kontynuując pracę patronacką swojej założycielki, Dom CHANEL jest od 2000 roku oficjalnym partnerem Ceremonii Rozdania Nagród Niżyńskiego w Monako, a od 2018 roku patronem Gali Otwarcia sezonu tanecznego w Operze Paryskiej. W styczniu ubiegłego roku CHANEL wzmocnił swoje poparcie, stając się mecenasem Baletu Opery Paryskiej. To partnerstwo, którego celem jest wspieranie wszystkich projektów artystycznych Opery, celebruje aktywne i odwieczne związki CHANEL ze światem tańca, zainicjowane przez Gabrielle Chanel na początku XX wieku.

Opera Paryska (fot. materiały prasowe)

W 2019 roku w balecie „Wariacje” w choreografii Serge'a Lifara, zaprezentowanym podczas Gali Otwarcia sezonu tanecznego w Operze Paryskiej, pokazano kostiumy specjalnie zaprojektowane przez CHANEL pod dyrekcją Virginie Viard, dyrektor artystycznej kolekcji Fashion.

W styczniu ubiegłego roku, podczas gali otwarcia sezonu tanecznego 2021, główni tancerze Valentine Colasante i Hugo Marchand mieli na sobie kostiumy specjalnie stworzone przez Dom do wykonania „Grand Pas Classique”, słynnego duetu zaprezentowanego po raz pierwszy w 1949 roku, w choreografii Victora Gsovsky'ego, przy muzyce Daniela-François E. Aubera.

24 września tego roku podczas Gali Otwarcia sezonu tanecznego 2021-2022 tradycyjne Défilé du Ballet zgromadziło wszystkich wykonawców, od uczniów po primabaleriny. Pierwsze tancerki miały na sobie spódnice, gorsety i tiary stworzone w twórczej współpracy CHANEL, pracowni Opery i hafciarki domu Lesage, należącej do Métiers d'art CHANEL. Te wyjątkowe kostiumy będą im towarzyszyć co roku, na początku każdego sezonu, podczas Défilé du Ballet. Współpraca ta po raz kolejny pieczętuje bliski związek między CHANEL a Operą Narodową w Paryżu, dwoma Domami zjednoczonymi tymi samymi wartościami doskonałości i kreacji.


 

Zobaczcie, kto na zaproszenie CHANEL, pojawił się na tym wyjątkowym wydarzeniu!

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: Gabrielle Chanel | sztuka | Chanel |

podobne artykuły