PL / EN
CAPSULE WARDROBE KROK PO KROKU

CAPSULE WARDROBE KROK PO KROKU

Sprawdźcie, jak stworzyć kapsułową garderobę! 

CO TO CAPSULE WARDROBE

Capsule wardrobe, w tłumaczeniu: kapsułowa garderoba, to szafa w pigułce, która jest zbudowana w oparciu o małą ilość elementów; znajdują się w niej niezbędne ubrania i dodatki, które doskonale do siebie pasują, więc można z nich stworzyć stylizacje na różne okazje. Może to być szafa na konkretny sezon, ale również całoroczna. Celem stworzenia takiego kompaktowego zbioru jest łatwość i szybkość w doborze garderoby. Dzięki temu zabiegowi dążymy do zwyczajnego ułatwienie sobie codziennych wyborów poprzez uporządkowanie i eliminację nadmiaru rzeczy, które przez lata kupujemy, gromadzimy i w większości z nich potem nie korzystamy. Capsule wardrobe to jedna z koncepcji minimalizmu i filozofii slow fashion.

Jeżeli chcesz przewietrzyć swoją szafę, która pęka w szwach, a nadal codziennie narzekasz, że nie masz co na siebie włożyć, capsule wardrobe jest dla Ciebie wprost stworzona!


JAK STWORZYĆ CAPSULE WARDROBE

1. Ustal swój styl

Jeżeli Twoja szafa się nie domyka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdują się w niej dziesiątki ubrań i dodatków wpisujących się w bardzo różną stylistykę. Aby stworzyć komplementarny zbiór, warto postawić na jeden, ewentualnie dwa style, które ze sobą korespondują i w prosty sposób możesz je ze sobą miksować. Jeżeli nie potrafisz konkretnie sklasyfikować swojego stylu, może Ci w tym pomóc wybór ulubionych rzeczy (więcej poniżej).

3. Wybierz ulubione rzeczy z szafy

Brzmi banalnie, a jednak może sprawiać problemy. „Ulubione” nie oznacza w tym przypadku rzeczy najmodniejsze, najdroższe czy otrzymane w prezencie od bliskiej osoby, ale takie, które faktycznie chętnie nosisz, czujesz się w nich najlepszą wersją siebie i uważasz, że odzwierciedlają Twoją osobowość. Takie, które są Twoją odpowiedzią na pytanie „co na siebie włożyć” i wtedy po nie automatycznie sięgasz. Warto, żeby przy tej selekcji wybrać elementy z różnych kategorii, w oparciu o które dalej będziesz mogła stworzyć pełne stylizacje.

Najlepiej taką selekcję poprzedzić obserwacją swoich codziennych modowych wyborów, zapisując za każdym razem co na siebie wkładasz i w jakie stylizacje to komponujesz. Jeżeli masz w szafie dużo ubrań, wybór esencji spośród chaotycznej całości, może okazać się nie lada wyzwaniem, a przy pomocy takiej ściągawki sprawa będzie już jasna!


2. Zrób porządek w szafie

Możesz i powinnaś to robić na każdym etapie tworzenia capsule wardrobe. Przekonasz się, że z każdym kolejnym krokiem będzie to coraz prostsze. Naturalnie na początku pozbywanie się rzeczy z szafy będzie trudne („bo może jeszcze kiedyś to założę”, „przecież tyle na to wydałam”, „ponieważ dostałam w prezencie od babci”), ale z czasem przekonasz się, że warto! Istnieje zasada, która mówi, że jeżeli nie założyłaś czegoś przez ostatnie trzy miesiące, należy się tego pozbyć, bo prawdopodobnie już tego niego włożysz, ale nie musisz się kurczowo trzymać tego okresu. Powinnaś stanąć przed swoją szafą i przeglądając kolejne rzeczy na wieszakach i półkach, szczerze sobie odpowiedzieć, czy to nosiłaś i jak często oraz czy planujesz wykorzystać. Możesz to robić etapami i np. raz na miesiąc robić mało inwazyjny przegląd garderoby, żegnając się z kolejnymi sztukami niechcianych, zapomnianych i niepasujących do Ciebie rzeczy.

POLECAMY: PODSTAWOWE TYPY FIGURY

4. Stwórz listę basiców

Basic, czyli bazowe / podstawowe elementy garderoby. Zazwyczaj mówi się w tym temacie o klasykach mody ze względu na ich ponadczasowość oraz prostotę w łączeniu z innymi rzeczami, ale powinnaś stworzyć własną, unikalną listę basiców, abstrahując od poradników. Co z tego, że często wymienia się białą koszulę, skoro Twój typ urody lepiej prezentuje się w niebieskiej? Skoro wolisz czarne jeansy, a częściej słyszysz o tych granatowych, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wybrała właśnie te w czerni. Można by wymieniać dużo przykładów, więc nie kieruj się utartymi schematami, tylko ułóż indywidualny spis. Warto, żeby był to jednak katalog rzeczy prostych, klasycznych i raczej stonowanych kolorystycznie, które są w stanie stać się bazą do stworzenia różnych zestawów, na wiele okazji. Jak połączysz swoje ulubione (czyli: najchętniej noszone) rzeczy (punkt 3.) z tymi klasycznymi, które również lubisz, powstanie Twoja indywidualna szafa doskonała.


5. Ustal ilość rzeczy w szafie

Dlaczego należy ograniczyć się do konkretnej ilości rzeczy? Odpowiedź będzie pytaniem: co by było gdybyś nie założyła sobie jakiejś liczby? Trudno byłoby Ci trzymać szafę w ryzach, więc nie zrobiłabyś faktycznej rewolucji w swojej szafie (bo powiedzmy sobie szczerze: to prawdziwa rewolucja!), nie uporządkowałabyś swojego otoczenia, słowem: nie zmieniłabyś podejścia do tej sfery życia. Oczywiście nie dajmy się zwariować i zwłaszcza na początku nie zakładajmy sobie ascezy zupełnej pod postacią 15-tki. Jednak, warto wyjść od przybliżonej liczby, np. 35. Jeżeli okaże się po dokładnej selekcji, że masz 37 rzeczy, to też w porządku. Chodzi o rewolucję, która jest efektem, same etapy warto przechodzić łagodnie, krok po kroku, żeby nie pojawiły się szok i zniechęcenie.

6. Idź na zakupy

Mamy „odchudzać” szafę, tymczasem zachęcenie do zakupów? Jeżeli w trakcie porządków, okaże się, że masz braki z konkretnej kategorii (np. topy), należy je uzupełnić, oczywiście pod warunkiem, że faktycznie czegoś potrzebujesz. Warunek jest jeden: skrupulatnie przygotowujesz listę, którą potem realizujesz (uodpornij się na sezonowe trendy i wyprzedażowe okazje*) i inwestujesz w rzeczy wysokiej jakości, które posłużą Ci lata. Jeśli decydujesz się na zrównoważoną modę, jeszcze lepiej!

*Super, jeżeli jesteś uodporniona na sezonowe mody i nie dajesz się złapać na okazje, jednak nie popadajmy w skrajności: nawet wytrawnej minimalistce zdarzy się niezaplanowany, spontaniczny zakup, a czasami może się okazać, że sezonowy trend doskonale wpisuje się w Twój styl, a wyprzedażowy łup, na którym zaoszczędziłaś 50%, posłuży jako ulubiona rzecz w szafie na lata.

ZOBACZ TEŻ: ZRÓWNOWAŻONA MODA W KILKU KROKACH


7. Stwórz stylizacje

Na koniec, jak już zrobiłaś porządek w szafie, ustaliłaś liczbę, od której chcesz zacząć, wybrałaś najczęściej noszone rzeczy oraz stworzyłaś listę basiców, skomponuj z nich konkretne stylizacje. Możesz sobie pomóc rozkładając poszczególne rzeczy na łóżku czy podłodze i łącząc je w zestawy, które będziesz chętnie nosić na różne okazje, w oparciu o Twój styl życia i Twoje potrzeby: po domu, do pracy, na lunch z koleżanką, na randkę z partnerem, na wyjazd za miasto, na imprezę czy eleganckie wyjście. Zrób zdjęcie tych kompozycji lub spisz na kartce – będzie to Twój osobisty przewodnik po garderobie, który będzie Ci dzień po dniu podpowiadał, jak można się dziś ubrać, kiedy nagle zabraknie Ci pomysłów.

Gotowa na prawdziwą metamorfozę swojej szafy?

W galerii znajdziesz klasyczne elementy, które są wdzięcznymi samograjami i które mogą stać się drogowskazami w tworzeniu Twojej garderoby. Sprawdź, czy któreś z nich masz już może w swojej szafie oraz odpowiedz sobie, jak często je nosisz? Niech ten przegląd Cię zainspiruje w drodze do najlepszej wersji Twojej capsule wardrobe!

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: poradnik | Zrównoważona moda |

podobne artykuły