PL / EN
KRATA – RODZAJE I KOLORY

KRATA – RODZAJE I KOLORY

Burberry, glen czy pepitka?

Tartan, Burbery, a może glen? - krata to jeden z najmodniejszych wzorów sezonu jesień zima 2018/19. Czy zastanawialiście się, jakie ma odmiany? Oto nasz mini przewodnik, dzięki któremu dowiecie się, jakie rodzaje krat występują na ubraniach i po czym je rozpoznać.

KRATA: HISTORIA

Kratka początkowo stanowiła prosty wzór złożony z dwóch lub trzech kolorów. Wybór charakterystycznej barwy dla danego klanu był związany z obecnością roślin, drzew oraz owoców, z których pozyskiwało się odpowiedni kolor. Dzięki tym zwyczajom można było rozpoznać z jakiego regionu pochodzi dana osoba i do jakiego klanu należy. Z czasem pojawiły się sztuczne barwniki, za pomocą których tkacze rozpoznawali podstawowe wzory, tak, by każdy odłam klanu mógł pozyskać indywidualny deseń i kolorystykę.

KRATA: RODZAJE

Wśród krat wyróżnia się:

Argyle - ukośne linie tworzą romby. Krata ta często jest spotykana w męskich liniach jesiennych i wiosennych swetrów.

Tartan – rozmaite kolory zestawione z czerwienią. To także wełniana tkanina o charakterystycznym wzorze, zwykle symetrycznej kracie stworzonej za pomocą pasów o różnej szerokości i barwie. Print ten jest popularny w Szkocji i występuje na kiltach (męskich spódniczkach) oraz szalach. Często pojawia się w kolekcjach Alexandra McQueena.

Houndstooth (pepitka) – biel i czerń w drobnej formie szachownicy.

Kratka vichy, inaczej zwana gingham – spopularyzowana przez Brigitte Bardot, która tak bardzo polubiła ten wzór, że w 1959 roku zdecydowała się na nowatorską suknię ślubną pokrytą wspomnianym printem. Deseń cechują przecinające się prostopadle pasy koloru i bieli, które tworzą równomiernie rozmieszczone kwadraty o różnym natężeniu barw.

Rodzaje krat: 1. Buffalo, Moncler Gamme Rouge 2. Gingham, Hermes 3. Glen, Hermanno Scervino (fot. East News)

Tattersall - ciemne i jasne tło pokrywa kontrastująca siatka kraty.

Buffalo - szachownica utworzona z czarnej kratki z białymi lub czerwonymi polami.

Burberry - ta krata definiuje brytyjskość. Po czym ją poznać? To czarne, czerwone i białe pasy na tkaninie o odcieniu kawy z mlekiem. Za symbol dobrego smaku uznali ją angielscy arystokraci, a w trenczach z wzorzystą podszewką walczyli żołnierze Korony w bitwie pod Verdun.

Glen (glencheck) – dzięki cienkim liniom, które tworzą wzór, krata wygląda na trójwymiarową.

Jodełka – ukośne nachodzące na siebie paski, wyglądem przypominające miniaturową choinkę. Występują najczęściej na ciepłych zimowych elementach garderoby, takich jak marynarki czy spodnie (także damskie).

Watch niebiesko-zielono-czarny wzór.

Kurza stopka - bardzo gęsty, regularny wzór. Do ubrań z materiału o takiej fakturze należy ostrożnie dobierać inne elementy stroju.

Madras - kolorowa krata stosowana na bawełnianych i płóciennych tkaninach o porowatej fakturze. Nazwa pochodzi od indyjskiego miasta Madras, gdzie pierwotnie produkowano ten typ tkaniny.

KRATA: WZORY TRENDY JESIEŃ ZIMA 2018/19

Kratka vichy, buffalo, Burberry czy tartan - każda z nich królowała na pokazach mody Chanel, Michaela Korsa i Badgleya Mischka. Najmodniejszy deseń urozmaicił lakierowane płaszcze, wełniane spódnice i spodnie, a także kaszmirowe szale. Wystąpił zarówno w postaci makro, jak i mikro, towarzysząc mini torebkom, shopperkom, jak i długim kozakom.

Krata na pokazach mody: 1. Chanel 2. Dior 3. Michael Kors (fot. East News)

KOLORY KRATY: TRENDY JESIEŃ ZIMA 2018/19

W tym sezonie kracie towarzyszą zarówno nostalgiczne kolory jesieni, jak i wesołe barwy, zwiastujące słoneczną pogodę. Modny deseń łączymy zarówno z barwami złota, musztardy, śliwki, butelkowej zieleni,  bordo, jak i z szarościami, klasyczną czernią, bielą oraz czerwienią. Jeśli krata to także żółty, błękitny, kremowy i brzoskwiniowy odcień.

Krata: 1. Spódnica za kolano, Massimo Dutti, 399 pln 2. Spódnica trapezowa, Massimo Dutti, 109 pln 3. Marynarka męska, H&M, 229 pln

POLECAMY: MODA W KRATKĘ, CZYLI WZÓR SEZONU JESIEŃ ZIMA 

W galerii prezentujemy różne rodzaje krat, które pojawiły się w kolekcjach światowych projektantów na przestrzeni lat.

video

VERSACE JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: krata | wzory | jesień zima 2018/19 | historia mody | pokaz mody | TRENDY |

podobne artykuły