Kapelusz stanowi doskonałe wykończenie stylizacji, które potrafi odmienić jej charakter i urozmaicić nawet najprostszy outfit na bazie dżinsów, swetra i muszkieterek. W historii mody promowali go Audrey Hepburn i Michael Jackson (w wersji eleganckiej) oraz Kate Moss i Johnny Depp (nonszalanckiej). Jeśli i Wy macie ochotę na zabawę dodatkiem zainspirowanym modą francuską i angielską, zapraszamy do naszego przewodnika, w którym prezentujemy najróżniejsze fasony kapeluszy.
POLECAMY: JAK DOBRAĆ CZAPKĘ DO KSZTAŁTU TWARZY?
KAPELUSZE I ICH RODZAJE
Wśród różnych typów kapeluszy wyróżnia się, takie jak:
Fedora
Rodzaj kapelusza, który był mocno eksponowany na pokazach w 2018 roku. W historii mody swój sukces odniósł na początku XX wieku. Jak wygląda fedora? Model ten cechuje wklęsła fałda wzdłuż główki oraz dwie symetryczne ulokowane z przodu. Tylna część ronda jest lekko wywinięta ku górze, a przednia ku dołowi. Wspomniany typ kapelusza stanowił ulubiony element garderoby Indiany Jones, postaci fikcyjnej, a do dziś urozmaica outfity Johnny’ego Deppa.
Kapelusz typu fedora, Paris + Hendzel/Showroom, 420 pln
Melonik
Model, cieszący się popularnością od połowy XIX wieku. Po czym poznać kapelusz zwany melonikiem? Niewielkie rondo jest wywinięte do góry i obszyte taśmą. Wypukła główka kształtem przypomina owoc melona. Ten kapelusz stał się częścią wizerunku Charlie Chaplina i elementem obowiązkowym uniformu londyńskich urzędników. Pokochały go także mieszkanki Boliwii.
Kapelusz melonik, Manabri, 130 pln
Panama
Tak opisuje się każdy inny rodzaj kapelusza, ale wykonanego z liści łyczkowca dłoniastego, występującego na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Wariant nakrycia głowy jest popularny przede wszystkim w Ekwadorze. Kapelusze typu panama wykonuje się ręcznie, a ich jakość zależy od gęstości splotów.
Kapelusz typu panama, Sensi Studio/Net-a-Porter, 160 usd
Trilby
Trilby to kapelusz przypominający fedorę. Różni go jednak węższe rondo i nieco niższa główka. Czasami przednia część jest także mocniej wywinięta ku dołowi. Dodatek o tym kształcie nierzadko wykonuje się z różnych materiałów, takich jak filc, ciepła wełna i tweed (ulubiona tkanina Coco Chanel). W XX wieku kapelusz ten uchodził za bardzo stylowy, chętnie nosili go muzycy soulowi i jazzowi. W wersji tyrolskiej, z zielonego filcu i ozdobionej piórkiem, co roku celebrują swoje święto fani Oktoberfest. Trilby uzupełniał także outfity Franka Sinatry, a dzisiaj zdobi stylizacje Justina Timberlake’a.
Kapelusz trilby, Zara, 40 pln
Homburg
W modzie pojawił się już w XIX wieku, ale dopiero w latach 20. XX wieku odniósł tak duży sukces. Homburg to kapelusz z główką z wklęsłą fałdą, ale pozbawiony fałd w przedniej części. Niezbyt szerokie rondo jest wywinięte do góry na całym obwodzie i obszyte taśmą. Tak wyglądało ulubione nakrycie głowy króla Edwarda VII.
Kapelusz homburg filcowy, Świat Kapeluszy, 185 pln
Kanotier
Bardzo łatwo go rozpoznać, bo jest wykonany ze słomy. Charakteryzuje się niską, płaską główką i niedużym rondem. Kanotier noszą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W historii mody wykończył stylizacje Brigitte Bardot i Audrey Hepburn. Kapelusze te występują także w wersji tzw. weneckich gondolierów. Od tradycyjnych projektów odróżnia je jedynie dekoracyjna czerwona wstążka.
Kapelusz kanotier, Paris + Hendzel/Showroom, 300 pln
Cylinder
To najbardziej formalny model wśród kapeluszy. Wysoki, sztywny, z główką w kształcie walca i małym rondem jest najczęściej wykonany z atłasu. Według legendy jego debiut nastąpił pod koniec XVIII wieku, kiedy to londyński kapelusznik John Hetherington przechadzał się w nim ulicami, wzbudzając ogólne przerażenie i przepłacając swój wybryk niemałą grzywną. W XIX wieku cylinder był najpopularniejszym ze wszystkich kapeluszy, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Piękny, elegancki, dostojny – dziś zdobi męskie głowy jedynie przy okazji specjalnych uroczystości i do wyjątkowo wytwornych strojów, a panie pozwalają sobie na jego mniejszą, lekko komiczną wersję przy okazji karnawałowych zabaw.
Cylinder na pokazie Viktor [&] Rolf, jesień zima 2016 (fot. East News)
Borsalino
Borsalino to w zasadzie marka, a nie typ kapelusza. Jednak model, do którego najbardziej przywarła ta nazwa, to ten noszony przez słynnego Jean’a Paul”a Belmondo – podobnym do fedory, jednak z inaczej wyprofilowanym, bardziej zadartym z tyłu, rondem. To jego wizerunek sprawił, że kapelusz Borsalino zyskał aż taką sławę. Brand ten odzwierciedla włoski styl połączony z tradycją, a tym, którym zależy na estetyce, elegancji i wysokiej jakości, decydują się właśnie na wspomniany fason. Do dziś dnia kapelusze te wykonywane są tradycyjnymi metodami i stanowią wyrafinowany symbol mody, co tylko dodaje im finezji i stawia je w czołówce rankingu perfekcyjnych kapeluszy.
Kapelusz Borsalino, Marengo, 650 pln
Bucket
Jest to nieduży kapelusz z wąskim rondem. Pochodzi z Irlandii, gdzie początkowo używany był przez rybaków. Dzisiaj znajduje się głównie w kolekcjach letnich i plażowych, bo zapewnia doskonałą ochronę przed słońcem. Kapelusze bucket wyglądają bardzo oryginalnie, co sprawia, że świetnie nadadzą się dla osób, którzy chcą wyróżniać się z tłumu, zamiast nosić zwykłą czapkę z daszkiem.
Kapelusz bucket z satyny, Preen by Thornton Bregazzi/Net-a-Porter, 290 usd
W galerii prezentujemy ulubione kapelusze gwiazd, najmodniejsze modele z pokazów i fasony, które aktualnie znajdziecie w sklepach.