MUMU I MIU MIU: SPÓR O NAZWĘ
Nierówna walka małych marek z globalnymi koncernami w historii mody i biznesu ma miejsce nie od dziś. Przykład? MUMU to (była) polska marka torebek, która obecnie musi zmienić nazwę. Prawnicy włoskiej firmy Prada oskarżyli jej założycieli o plagiat nazwy Miu Miu oraz zbieżność brandingu. Sprawa rozpoczęła się wraz z dokonaniem zgłoszeń dwóch znaków towarowych MUMU – słownego i słowno-graficznego (logo) w Urzędzie Patentowym RP. Działalność zaniepokoiła markę Prada, która skontaktowała się z firmą MUMU. Jednocześnie w Urzędzie Patentowym reprezentanci polskiej marki złożyli sprzeciw wobec zarzutów. Czego dotyczyły dokładnie? Podobieństwa nazwy, logo oraz czerpania z renomy włoskiej i rozpoznawalnej na całym świecie firmy.
MUMU I MIU MIU: ROZTRZYGNIĘCIE SPORU
Zdaniem założycieli polskiej marki MUMU, nazwa pochodziła od nazwiska Jakuba Muchy, a znaki graficzne były zupełnie inne. Logo MUMU można rozpoznać przede wszystkim po głowie renifera, a same produkty dedykowano odmiennej od Miu Miu grupie klientów. W efekcie końcowym jednak to polska marka zdecydowała się zawrzeć ugodę, co potwierdziła w swoim oświadczeniu „Nasze produkty od początku skierowano do zupełnie innej grupy klientek niż Miu Miu i marketigowym szaleństwem byłaby chęć, aby nas z nimi mylono. Sytuacja zmusiła nas jednak do rezygnacji z kosztownej i długiej walki przed sądem o nasze racje. Zawarliśmy z Pradą ugodę, której jednym z postulatów jest zmiana nazwy marki, a w efekcie – zakończenia historii MUMU”.
Marka MUMU zobowiązała się do nieużywania słownego znaku MUMU. Chociaż mogła korzystać z logo jako formy oznaczenia słowno-graficznego, to zdaniem założycieli polskiej firmy – posługiwanie się wyłącznie tym znakiem towarowym utrudniłoby działania marketingowe. W związku z powyższym właściciele podjęli decyzję o zamknięciu działalności pod bieżąca nazwę, zapowiadając dalsze projekty w przyszłości w innej i lepszej odsłonie.