PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
WYSTAWA „THE FASHION WORLD OF JEAN PAUL GAULTIER: FROM THE SIDEWALK TO THE CATWALK”

WYSTAWA „THE FASHION WORLD OF JEAN PAUL GAULTIER: FROM THE SIDEWALK TO THE CATWALK”

Tym, którzy w lutym nie zdążyli odwiedzić Brooklyn Museum przybliżamy niezwykłą wystawę poświęconą twórczości Jeana Paula Gaultiera. Ci, którzy byli, zapewne z chęcią ją sobie przypomną.

Meble, zapachy, kostiumy filmowe, kreacje sceniczne, suknie haute couture i kolekcje pret-a-porter - najsłynniejsze enfant terrible świata mody przez lata tworzyło różnorodną sztukę użytkową, która niedawno trafiła do muzeum. Bo Jean Paul Gaultier to człowiek wielu talentów, nonkonformista, który zawsze pokazywał, co myśli. Jego życie i twórczość na warsztat wzięło nowojorskie Brooklyn Museum, które przygotowało wystawę godną mistrza. Choć pod koniec lutego dobiegła ona końca, my przybliżamy Wam to, co zostało na niej zaprezentowane. A warto nie tylko ze względu na dorobek projektanta, który mogliśmy obejrzeć na żywo, ale także ze względu na jej realizację.

 

Dzięki ekspozycji „The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From The Sidewalk to the Catwalk” wystawy modowe weszły na zupełnie inny, niezwykle nowatorski poziom za sprawą manekinów, które mówiły i ruszały powiekami dzięki obrazowi wyświetlanemu z projektorów. Taki zabieg pozwolił na nie tylko nowe spojrzenie na prezentowanie mody w muzeum, ale także na to, by o swojej wystawie opowiedział sam projektant, którego podobizna witała gości (wideo możecie zobaczyć na naszym Instagramie tutaj).

 

W historię mody wpisał się dzięki dowcipnym, odważnym projektom, które ukazywały zachowania i tendencje w ówczesnym społeczeństwie. Umiejętnie uchwycono to w ekspozycji liczącej ok. 130 projektów zarówno pret-a-porter jak i haute ocuture, które uzupełnione zostały materiałami audiowizualnymi, szkicami i fotografiami będącymi efektem pracy z m.in. Andy Warholem, Richardem Avedonem i Davidem LaChapelle. Całość podzielona została na części ukazujące różnorodność inspiracji Gaultiera, który wielokrotnie odwoływał się do wielokulturowości. Pojawia się, więc segment poświęcony punkowi, miejskiej dżungli czy Paryżowi, a także jego współpracom. Na wystawie mogliśmy obejrzeć m.in. słynny gorset zaprojektowany dla Madonny na jej światową trasę Blond Ambition Tour, kostiumy stworzone do filmu „Kika” Pedro Almodóvara czy „Piątego Elementu” Luca Bessona.

 

W galerii znajdziecie zdjęcia, które udało nam się zrobić w Brooklyn Museum!

 

 

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: Jean Paul Gaultier | wystawa | Brooklyn Museum | Nowy Jork | „The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From The Sidewalk to the Catwalk” |

podobne artykuły