PL / EN
NEW YORK FASHION WEEK JESIEŃ ZIMA 2014/2015 OKIEM LAMODE.INFO

NEW YORK FASHION WEEK JESIEŃ ZIMA 2014/2015 OKIEM LAMODE.INFO

Ile kosztuje pokaz Marca Jacobsa, a ile na New York Fashion Week zarabia miasto? Zobaczcie jak nowojorski tydzień mody wygląda od kulis!

Przez ćwierć wieku New York Fashion Week, co sezon odbywał się w klimatycznym Bryant Parku, znajdującym się między Piątą, a Szóstą Aleją. W 2010 roku, po niemalże 17 latach, do artystycznego ośrodka Wielkiego Jabłka – Lincoln Center - przeniósł go nowy sponsor imprezy Mercedes-Benz. Od tamtej pory tydzień mody w swojej nazwie zamieszczoną ma tę motoryzacyjną markę.

 

Choć sukcesywnie, co roku wprowadzane są kolejne zmiany, mające na celu ulepszenie wydarzenia, w tym sezonie było ich naprawdę dużo. W wywiadzie dla Fashion Week Daily opowiadała o nich Catherine Bennett, nowa wiceprezes i dyrektor zarządzająca firmy IMG, organizatora imprezy. My o wszystkich nowościach przekonaliśmy się na własne oczy.

 

Najbardziej zauważalną jest przemeblowanie namiotu, w którym odbywa się wydarzenie. Powiększono miejsce do pracy dla dziennikarzy, a także zmieniono cały hol oraz układ trzech głównych miejsc pokazowych – Theatre, Pavilion i Salon. Dużym udogodnieniem, z którego skorzystało wielu projektantów, była większa multimedialność tego pierwszego. Na ścianach znajdujących się na początku wybiegu można było wyświetlać dowolne obrazy i animacje, jak np. bijące, złote serce na pokazie marki Desigual. Jeżeli mowa o lokalizacjach - pojawiła się nowa, w hotelu Hudson ulokowanym niedaleko Lincoln Center, które w tym roku opuścili niemalże wszyscy najważniejsi projektanci. To pierwszy raz, kiedy zorganizowali swoje pokazy w przeróżnych zakątkach Manhattanu, omijając dotychczasowe miejsce.

 

New York Fashion Week jesień zima 2014/2015 okiem LAMODE.INFO

fot. LAMODE.INFO - dziedziniec Lincoln Center

 

Na pytanie o powrót Fashion Weeka do Bryant Parku, Bennett raczej sugeruje przeniesienie imprezy w inne miejsce. Być może w 2018 roku wydarzenie odbędzie się na Brooklynie, gdzie w tym sezonie jako jedyny, na swój pokaz zaprosił tam gości Alexander Wang.

 

Jedyny minus i zmiana, która okazała się najbardziej nietrafiona, to nowy system wstępu na teren Fashion Weeka. Tradycyjnie każdemu zaproszeniu przypisany był inny kod, który drukowało się w czytnikach zamontowanych przy wejściu. Jednak w tym sezonie gości wpuszczano zaledwie 30 minut przed pokazem, a chcący pracować w środku nie mogli wychodzić z namiotu, chyba, że byli zaproszeni na kolejny. Jeżeli nie, zmuszeni byli czekać przed wejściem do momentu, kiedy będą mogli pół godziny przed rozpoczęciem wydrukować kod.

 

W galerii znajdziecie naszą fotorelację z całego wydarzenia oraz wiele zdjęć miasta, które udało nam się zrobić w trakcie pracy i w drodze na kolejne pokazy. To jednak nie wszystko. W najnowszym T Magazine ukazało się podsumowanie ostatniego (ubiegłorocznego) sezonu New York Fashion Week w liczbach i kilka ciekawych faktów. Sprawdźcie ile kosztuje pokaz Marca Jacobsa, ilu dziennikarzy corocznie otrzymuje akredytację i ile trzeba zapłacić by w pierwszym rzędzie na pokazie zasiadła Beyonce!

 

 • W przybliżeniu, w ubiegłym sezonie można było zobaczyć łącznie ok. 320 pokazów i prezentacji kolekcji.

 • Wszyscy, którzy oglądali pokazy w Internecie poświęcili na to wspólnie czas będący równowartością 25 lat!

 • Na wybiegu w 83% pojawiły się modelki o białym kolorze skóry, 9% Azjatek, 6% Afroamerykanek i 2% Latynosek.

 • Średnia długość pokazu to 10 minut.

 • Ile trzeba zapłacić gwiazdom by zasiadły w pierwszym rzędzie? Jak podaje T Magazine, Beyonce żąda kwoty w wysokości 100 tysięcy dolarów, Julienne Moore odrobinę mniej, bo sześćdziesiąt, a Iggy Azalea „zaledwie” 2 tysiące.

 • Co sezon, na New York Fashion Week rejestruje się średnio 2100 dziennikarzy z całego świata.

 • W poprzednim sezonie, Josephine Le Tutour szła w Nowym Jorku w największej ilości pokazów. Zrobiła ich aż 23.

 • W 2012 roku, po upadku ze swojego miejsca w pierwszym rzędzie, w wieku 95 lat zmarła znana w nowojorskich kręgach, Zelda Kaplan.

 • Wynajęcie namiotu z miejscami siedzącymi dla 1100 osób to koszt rzędu 60 tysięcy dolarów.

 • W przybliżeniu New York Fashion Week przynosi miastu zyski w wysokości 680 milionów dolarów. To więcej niż U.S. Open, Maraton Nowojorski czy Super Bowl.

 • Każdy fotograf ulokowany tuż przy końcu wybiegu ma do dyspozycji zaledwie stopę kwadratową miejsca, czyli 0,09m2.

 • Ok. 1 milion dolarów kosztuje pokaz Marca Jacobsa.

 • Hashtag #nyfw użyty został aż 641,935 razy do momentu ostatniej edycji Fashion Weeka. Dla porównania #pfw 292.658 razy, a #mfw – 187,296.

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: Nowojorski Tydzień Mody | Mercedes-Benz | Lincoln Center | T Magazine | New York Fashion Week |

podobne artykuły