W zimowym, świątecznym czasie lubimy spotykać się z rodziną i przyjaciółmi przy dobrym jedzeniu, w nastrojowej scenerii. Przygotowanie przyjęcia jest wyzwaniem, niezależnie od tego, czy organizujemy je dla najbliższej rodziny i przyjaciół, czy dla szerszego grona znajomych. Jak zorganizować przyjęcie, by dobrze bawili się zarówno goście jak i gospodarze?
Okazji do wspólnego świętowania nie brakuje w naszej tradycji. Uroczyście obchodzimy nie tylko święta, lecz także jubileusze, rocznice, imieniny czy urodziny. Przygotowanie przyjęcia, które zachwyci gości niecodzienną atmosferą wymaga dokładnego zaplanowania wszystkich szczegółów. Drobne z pozoru rzeczy składają się na całość, mogą przesądzić o końcowym efekcie.
Ciekawą propozycją są przyjęcia tematyczne, np. w stylu retro. Może gdzieś w lamusie leży zapomniana pamiątka rodzinna, staroświecka zastawa obiadowa z porcelany lub ze srebra? Jak wyczyścić srebro? Są na to sposoby, a lśniące naczynia sprawią, że stół będzie prezentował się wyjątkowo uroczyście. Równie dobrze podkreśli nastrój chwili pięknie zdobiona, delikatna porcelana. Przeczytaj nasze wskazówki, jak sprawnie przygotować przyjęcie krok po kroku.
Przyjęcie luźne czy eleganckie?
Należy zastanowić się, czy impreza ma być na luzie, dla najbliższych, w swobodnej atmosferze, czy może chcielibyśmy wprowadzić uroczysty nastrój, eleganckie dekoracje, piękne stroje? Inaczej trzeba się przygotować do świątecznego obiadu czy kolacji przy stole, a inaczej do imprezy w gronie najbliższych przyjaciół.
Luźne spotkanie paczki przyjaciół może być miłą chwilą relaksu, zwłaszcza dla osób na co dzień pracujących w garniturach i zobowiązanych do przestrzegania sztywnych zasad. Jeśli chcesz zorganizować takie przyjęcie, zadbaj o prostą zastawę, smaczne przekąski na szwedzki stół, dania przygotowane w żaroodpornych naczyniach, które wystarczy podgrzać w piekarniku. Jeśli zaś okazja jest wyjątkowa, należy zadbać o dekorację stołu, elegancką zastawę jak i wykwintne dania. Świąteczny obiad powinien składać się z przystawki, zupy, dania głównego oraz deseru.
Sprawdź: Elegancki obiad w Twoim domu – o czym musisz pamiętać?
Krok pierwszy – lista gości
Zanim zabierzesz się za planowanie dań i wystroju mieszkania, przygotuj listę gości. Napisz na kartce nazwiska wszystkich znajomych, z którymi chcesz spędzić świąteczne popołudnie lub obchodzić ważną rocznicę czy inną okazję. Zapisz osobno osoby dorosłe i dzieci, gdyż gusta najmłodszych również trzeba uwzględnić w menu, jeśli będą brać udział w przyjęciu.
Mając zrobioną listę gości, można zaplanować liczbę miejsc przy stole, zdecydować o rozłożeniu stołu lub dostawieniu drugiego, przestawieniu mebli tak, by w jadalni lub salonie było wygodnie. Lista uczestników imprezy posłuży również do przygotowania papierowych zaproszeń, ułatwi także zapraszanie gości przez telefon, jeśli uroczystość nie jest zbyt podniosła. Czy to dzwoniąc, czy wręczając zaproszenie, należy pamiętać, aby powiadomić gości co najmniej tydzień przed planowanym przyjęciem.
Krok drugi – nastrojowa oprawa
Czy na przyjęciu w domu atmosfera może być równie uroczysta jak w eleganckiej restauracji? Oczywiście. Pamiętać należy o dekoracji stołu: odświętnym obrusie, świecach, kwiatach, ozdobnie złożonych serwetkach.
Przeczytaj również: Jak używać serwetki w restauracji?
Oryginalne ozdoby tworzą niezapomniany nastrój. Stroiki świąteczne, szklane wazony z kolorowymi bombkami i światełkami, pachnące gałązki sosny lub świerku sprawią, że poczujemy klimat Bożego Narodzenia. Nie mniej ważny jest zapach. Świąteczne aromaty goździków i cynamonu można uzyskać zapalając zapachowe świece. Dopełnieniem całości jest nastrojowa muzyka w tle. Na luźnej imprezie możecie słuchać wszystkiego, co Wam się podoba. Atmosferę eleganckiego przyjęcia podkreślą spokojne, znane i lubiane melodie, w okresie świątecznym mogą to być kolędy.
Krok trzeci – ustalenie menu
Aby przygotowanie przyjęcia przebiegło sprawnie, ustal menu nawet dwa tygodnie przed uroczystością. Na spokojnie zrobisz wówczas zakupy, rozpoczynając od składników, które dłużej można przechować w lodówce.
Układając menu na luźną imprezę, kieruj się gustem własnym i przyjaciół. Przy ulubionych potrawach najłatwiej się zrelaksować.
Na eleganckie przyjęcie przygotowuje się bardziej wykwintne menu. W roli przystawki sprawdzi się ryba po grecku, sałatka, deska serów, deska wędlin, faszerowane jajka lub pieczarki. Zupa może być tradycyjna, na przykład dobry rosół lub warzywna zupa krem, albo coś bardziej oryginalnego, np. zupa tajska z mlekiem kokosowym.
Tradycyjne danie główne to mięsna pieczeń, rolada lub bitki. Jednak w książkach kucharskich a nawet w internecie znaleźć można o wiele więcej eleganckich potraw, również wegetariańskich. Na deser może być tort lub ciasto. Atrakcyjnie wyglądają i wyśmienicie smakują również kolorowe desery z owocami podane w pucharkach. Przepisów na świąteczne dania jest wiele. Często w rodzinie receptury na tradycyjne dania przechodzą z pokolenia na pokolenie.
fot. materiały prasowe
Artykuł zewnętrzny