Jak wybrać obrus na stół? Zasady i rozmiar serwety
Najważniejsze pytanie, które pojawia się przy wyborze obrusu na stół jest jego kształt. Oznacza to, że forma serwety powinna odpowiadać kształtowi mebla. I tak, na stoły prostokątne sprawdzi się prostokątny obrus, na kwadratowy będzie pasować kwadratowa serweta, a na okrągły – odpowiednio okragła serwetka. Podłużny stół daje jeszcze jedną możliwość – efektownie prezentować się będzie się także sam bieżnik o wąskiej i długiej formie. Również stół owalny ma dwie opcje: serweta może być owalna lub prostokątna.
A co w przypadku awangardowych mebli o nietypowych kształtach? Dobierz do nich taki obrus, który jest najbardziej zbliżony do formy stołu.
Czytaj także: MARZYSZ O FRANCUSKICH NACZYNIACH? ZNANA MARKA LUKSUSOWA POSZERZYŁA SWÓJ KATALOG O ZASTAWĘ STOŁOWĄ
Kolejne znaczenie ma także rozmiar serwety. Czy obrus powinien zwisać po bokach? Odpowiadamy. Przyjęło się, że obrus nie powinien zwisać ze stołu na więcej niż 25 centymetrów, a równoczesnie na nie mniej niż 10-15 centymetrów. Inna zasada mówi, aby wziąć wielkość stołu i dodać do jego rozmiaru od 40 do max 60 cm – wynik to optymalny wymiar obrusu. Takie są klasyczne zasady dekorowania stołu, które gwarantują estetyczny wygląd i wygodne oraz bezproblemowe nakrywanie stołu.
Powód? Zbyt duży kawałek materiału, zwisający po bokach nie tylko wygląda nieestetycznie, ale na dodatek grozi wpadką, np. podczas wstawania ze stołu – tkanina może zaplątać się w ubranie gości. Z kolei zbyt mała ilość krawędzi obrusu po bokach może sprawiać, że materiał będzie podjeżdżać i powodować niewygodę podczas konsumpcji, a nawet wypadki przy stole.
Sprawdź: DIOR NA STOLE WIGILIJNYM? TO KOLEJNA WSPÓŁPRACA DOMU MODY ZE ZNANYM WŁOSKIM ARTYSTĄ
Obrus na stół: jaki materiał najlepszy?
Jaka tkanina obrusu i serwety jest najlepsza? Ponieważ łatwo o zabrudzenie nakrycia stołu, to materiał powinien być przede wszystkim trwały i łatwy w czyszczeniu – wszak obrus będzie regularnie wrzucany do prania.
Z tego powodu najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości materiały naturalne, jak bawełna i len, które nie tracą swojego pięknego wyglądu nawet po wielu praniach. Bawełna to tkanina, która zachowuje swój kształt, nie gniecie się i można ją wielokrotnie prać. Natomiast len to wprawdzie tkanina łatwo gniecąca się, ale pomarszczona faktura obrusu dodaje wnętrzu zdecydowanie rustykalnego i skandynawskiego charakteru. Na dodatek to tkanina o niesamowitej wyrzymałości, a kolejne prania dodają jej pożądanej miękkości i koloru w duchu estetyki wabi sabi.
Niektórzy chwalą sobie również obrusy wykonane z miksu bawełny i poliestru oraz dodatkowo pokryte specjalną warstwą, która nie wchłania brudu. To pozwala zachować tkaninę w czystości i sprawia, że nie trzeba jej często prać. Równocześnie jednak nie każdy polubi lekko błyszczące wykończenie i sztywną formę takiej serwety. Ponadto tkaniny syntetyczne mają krótszą żywotność niż naturalne.
Jak wybrać obrus na święta Bożego Narodzenia?
Na święta stół powinien być przystrojony wyjątkowo odświętnie. To sprawia, że można wybrać naprawdę eleganckie dodatki wnętrzarskie, które nie są używane na co dzień.
Na świątecznym stole pięknie prezentować się będzie obrus w klasycznej bieli. To zawsze elegancki wybór i klasa we wnętrzach. Dla urozmaicenia obrusu w neutralnym kolorze, ożyw go dodatkami: czerwonym bieżnikiem, zielonymi gałązkami świerku czy wzorzystymi serwetkami. Takie elementy będą wykwintnie prezentować się na białym tle, a równocześnie biały obrus sprawi, że wielobarwne akcesoria nie będą stanowić zbyt mocnego akcentu kolorystycznego.
Inny doskonały wybór na świąteczny stół, to serweta zdobiona w typowo bożonarodzeniowe lub zimowe wzory. I tak, ducha świąt z pewnością przywołają motywy dzwonków, świerkowych gałązek, gwiazd betlejemskich, bombek czy choinek. Stylowo prezentuje się także sezonowa krata w dowolnych kolorach. Jednak szczególnie dobry wybór to tartan, czyli zielono-czerwona krata, które natychmiast dodaje wnętrzom zimowego charakteru.
Finalnie zachwycający wybór obrusu na świąteczny stół to czerwień. To kolor jednoznacznie kojarzący się z okresem Bożego Narodzenia, a także mocny ton dodający wnętrzom wyrazistości. Skontrastuj go z ciemno zielonymi lub złotymi dodatkami – mogą te odcienie uzyskać podkładki, sztućce, bieżnik czy serwetki, by jeszcze bardziej wydobyć jego świąteczny charakter lub też stonuj go neutralnymi kolorami w zastawie i dodatkach, by dodać mu elegancji.
Zdjęcie główne: Instagram @uttrycksform