Salvatore Ferragamo zmarł w 1960 roku. Około 30 lat wcześniej kupił Palazzo Spini Feroni, posiadłość we Florencji, które stało się główną siedzibą firmy. Od 1995 roku nieruchomość funkcjonuje jako muzeum poświęcone twórczości projektanta oraz późniejszego dorobku marki. Wczoraj Palazzo Spini Feroni powitało nową retrospekcyjną wystawę przedstawiającą życiorys Ferragamo – od narodzin aż do przedwczesnej śmierci projektanta.
Historia imperium Salvatore Ferragamo
Marka Salvatore Ferragamo funkcjonuje dziś w przestrzeni mody i beauty. Współczesny dorobek zawdzięczamy żonie i potomkom projektanta, którzy przez lata pracowali nad dostosowaniem marki do nowych potrzeb rynku produktów luksusowych. Jednak warto wiedzieć, że fundamentem imperium Ferragamo było obuwie. Projektant oferował buty tworzone na miarę oraz profesjonalne usługi szewskie. Choć początkowo jego produkty nie należały do najwygodniejszych i korzystano z nich głównie na potrzeby kina, projektant zdecydował się na studia z anatomii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. To właśnie ogromna pasja, nowatorska wizja i niezłomność w trudnych czasach są motywem przewodnim wystawy “Salvatore Ferragamo 1898-1960”, zainicjowanej z okazji setnej rocznicy powstania pierwszego butiku firmy w Hollywood. Wernisaż otworzyły dzieci projektanta – Leonardo Ferragamo, prezes marki, a także Giovanna i Ferrucio Ferragamo.
Przeczytaj też: KULTOWE DZIEŁO CLAUDE’A MONETA NA SPRZEDAŻ. JESZCZE NIGDY NIE BYŁO WYSTAWIANE PUBLICZNIE
— Moja matka, która czuła bardzo silne powołanie, aby uświadomić szóstce swoich dzieci całą historię, wartości i anegdoty, które mój ojciec kultywował i zbierał w swoim życiu, a także popierała chęć stworzenia archiwum i wystawy poświęconej swojemu mężowi. Potem moja siostra Fiamma podjęła tę myśl i uczyniła ją swoją własną, przejmując stery z odwagą i niezwykłą wizją, nadając temu projektowi głęboko kulturowy i historyczny aspekt. Wierzę, że historia mojego ojca jest filarem w historii mody i z pewnością niezwykłym przywilejem, którego doświadczyliśmy jako rodzina. Wraz z moją matką przez wiele lat tworzyliśmy niezwykły zespół, aby kontynuować jego marzenia. […] Wierzę, że mój ojciec byłby szczęśliwy i dumny z tego wszystkiego, a przede wszystkim z wielkiego wysiłku, jaki dziś podejmujemy — powiedział Leonardo Ferragamo.
Czasowa wystawa w Muzeum Salvatore Ferragamo
Pierwsza wystawa dotycząca historii firmy Ferragamo powstała w 1985 roku i miała charakter objazdowy – pojawiła się m.in. w Londynie, Zurychu, Tokio i Kaliforni. Wówczas kuratorzy skupili się przede wszystkim na chronologii i prezentacji samych projektów. Od tamtego czasu we Włoszech i za granicą powstało około 35 ekspozycji, jednak ”Salvatore Ferragamo 1898-1960” odróżnia się od nich bardziej współczesnym opracowaniem. Choć Muzeum ponownie (i słusznie) potraktowało produkty Ferragamo jako dzieła sztuki, w wystawie osadzono działalność marki w szerokim kontekście społecznym i kulturowym oraz podjęto tematy takie jak rzemiosło i zrównoważony rozwój.
— Dziś kreacje Ferragamo są prezentowane nie tylko po to, aby podkreślić ich wartość estetyczną, ale także jako artefakty świadczące o umiejętnościach ich twórcy jako przedsiębiorcy i innowatora, jego pasji do koloru, znajomości anatomii ludzkiego szkieletu, a konkretnie stopy, doskonałego rzemiosła, eksploracji nowych materiałów i wielu źródeł inspiracji ze świata sztuki oraz kultury starożytnej i współczesnej, z których wszystkie wyróżniały pracę i życie Salvatore Ferragamo — czytamy w opisie wystawy.
Nowa wystawa czasowa to nie tylko teksty kuratorskie i fotografie. Przestrzeń wydzielono na poszczególne pokoje, które dotyczą różnych obszarów tematycznych i okresów działalności firmy. Jedna z nich odnosi się do powiązań z kinem – zobaczymy tam m.in. fragment z filmu “Show People” w reżyserii Kinga Vidora. Z kolei pomieszczenie “Hollywood Boot Shop” przedstawia najważniejsze projekty Ferragamo, które tworzył dla amerykańskiej klienteli i na potrzeby wybitnych produkcji filmowych. W przestrzeni Palazzo Spini Feroni nie zabrakło także wypożyczonych dzieł sztuki (m.in. Max Ernsta i Soni Delaunay), dokumentów oraz materiałów, z których korzystał Ferragamo. Jeśli chciałybyście zobaczyć na żywo buty zaprojektowane dla Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn, w najbliższym czasie koniecznie zabookujcie bilety lotnicze do Florencji. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 4 listopada 2024 roku.
Zobacz też: POLSKA ARTYSTKA ZAPROJEKTOWAŁA TORBĘ LOUIS VUITTON. MODEL KOSZTUJE PRAWIE 10 TYS. EURO
Zdjęcie główne: Instagram @npmalina