Louis Vuitton co roku wydaje nowe projekty Artycapucines, których szatę graficzną projektują artyści z całego świata. W tym roku modele zostały uzupełnione o ilustracje 5 nowych artystów i artystek, wśród których znaleźli się m.in. Billie Zangewa, Lizy Lou oraz Ewa Juszkiewicz, polska graficzka. Już niedługo piąta limitowana edycja torebek Artycapucines (a dokładniej ich 200 sztuk) trafi do butików marki w cenie 9200 euro za sztukę.
fot. Instagram @ewa_juszkiewicz
Louis Vuitton jako kurator sztuki
Artystyczne współprace Louis Vuitton to flagowe przykłady art brandingu. Pomost między modą a sztuką w przestrzeni domu mody poniekąd zapoczątkował Marc Jacobs, dyrektor kreatywny w latach 1997-2013. W 2001 roku projektant zaprosił do współpracy Stephena Sprouse’a, punkowego artystę, który przerobił klasyczny wzór latami ozdabiający torby Monogram Canvas. Podczas pokazu na sezon wiosenno-letni na wybiegu zaprezentowano torebki naznaczone grafitti artysty, który typografią w intensywnych kolorach zamazał pierwotne logo i dodał do niego zwielokrotniony napis Louis Vuitton Paris. Ten, wydawać by się mogło, prosty zabieg, ukazuje jednocześnie bunt i zerwanie z tradycją (bo według anegdoty, gdy Marc Jacobs wstąpił do imperium LV powiedziano mu, że może robić wszystko bez ingerowania w logo) ale również świętość sygnatury dla europejskich marek modowych.
W kolejnych latach artystycznych kolaboracji podjęli się kolejni artyści światowej sławy (jak Jeff Koons, Takashi Murakami czy Yayoi Kusama), a Jacobs zainicjował również istnienie Fundacji Louis Vuitton. Spośród wszystkich działań artystycznych najbardziej wyróżniają się zdobione akcesoria, a w tym nie tylko szale, ale również torebki. To właśnie one są motywem przewodnim corocznych aukcji, podczas których artyści z całego świata proponują ich unikalną oprawę wizualną.
Przeczytaj również: W ŚWIECIE MODY “ROBI ZMASOWANE ATAKI ARTYSTYCZNE”. YAYOI KUSAMA NAJDROŻSZĄ ŻYJĄCĄ ARTYSTKĄ
Polska artystka stworzyła własną torebkę Artycapucines
Wśród 29 projektów nowych Artycapucines znajdziecie torebkę z ilustracją zaprojektowaną przez Ewę Juszkiewicz. To 39-letnia malarka, skupiona głównie na surrealizmie i sztuce kobiecej. Jej prace to pełna gamą portretów czerpiących formę ze sztuki dawnej – obrazy poznacie po charakterystycznym przedstawianiu twarzy, którą zawsze zastępują roślinne lub draperyjne maski. Ilustracja na torebce to miniatura obrazu „Ginger Locks” (2021). Przedstawia kobietę w niebieskiej sukience ujętą od klatki piersiowej, której twarz zakrywają misternie ułożone loki.
— Od samego początku chciałam, aby torba odzwierciedlała istotę i charakter moich obrazów, mieliśmy to na uwadze przez cały proces. Odzwierciedlanie kolorów i różnych tekstur było dla mnie kluczowe. Jestem pod wrażeniem rezultatu, jaki osiągnęli rzemieślnicy Louis Vuitton. Połączenie różnych technik i materiałów, takich jak ręcznie barwiona skóra i wielowarstwowy nadruk, sprawiły, że efekt końcowy jest piękny i wyrafinowany — powiedziała w wywiadzie.
Przeczytaj też: POLSKIE ARTYSTKI MOBILIZUJĄ DO GŁOSOWANIA. 10 ILUSTRACJI O NADCHODZĄCYCH WYBORACH
fot. Instagram @ewa_juszkiewicz
Zdjęcie główne: Ewa Juszkiewicz z projektem torebki dla Louis Vuitton, Instagram @ewa_juszkiewicz