Yaoyi Kusama to twórczyni awangardowa, która w latach 60. działała w nowojorskim ruchu artystycznym organizując happeningi polegające na malowaniu kropek w przestrzeni miejskiej. Oprócz tego zajmowała się projektowaniem ubrań, początkowo na własny użytek – w jej portfolio znajdziemy sukienki inkrustowane makaronem czy ubrania naznaczone charakterystycznymi dla niej kropkami. Japonkę łączy się z z pop-artem, minimalizmem, sztuką feministyczną i konceptualną. Obok Jeffa Koonsa czy Davida Hockneya, 94-latka to najdroższa żyjąca artystka na świecie.
Fenomen Yayoi Kusamy
Sztuce Kusamy towarzyszy pewna obsesja, która dla artystki jest formą terapii, odejściem do świata marzeń rekompensujących trudne dzieciństwo. Malarka, pokrywając kropkami przestrzeń miejską, realizuje własne halucynacje i wprowadza widza do świata powtórzeń. Jej prace zobaczymy m.in. w Muzeum Guggenheima w Bilbao i Rijksmuseum w Amsterdamie. Podczas jednej z aukcji w 2022 roku praca artystki datowana na 1958 rok przekroczyła rekordową dla sumę – prawie 47 milionów złotych. Z kolei w 2021 roku łączna sprzedaż jej obrazów osiągnęła miliard dolarów, czyniąc ją najdroższą żyjącą artystką na świecie.
Zobacz też: NA KSIĘŻYCU WYLĄDUJE PONAD 30 000 DZIEŁ SZTUKI
Współpraca Kusamy z domem mody Louis Vuitton w 2012 roku
Przez szerszą publiczność jest kojarzona przede wszystkim ze światem mody. Współpraca Yayoi Kusamy z domem Louis Vuitton to jedna z największych operacji artystycznych, której podjęła się marka.
— Niejednoznaczność, złożoność połączona z rozpoznawalnością były zapewne dobitnym argumentem dla Vuitton w podjęciu decyzji o współpracy z Kusamą. Z taką artystką trudno o półśrodki, powstała zatem potężna kolekcja produktów sygnowana jej nazwiskiem — pisze Igor Gałązkiewicz w publikacji „Art Branding”. To również on określił współpracę z LV jako „zmasowany atak artystyczny”.
Pierwsze odsłona kolaboracji ujrzała światło dzienne w 2012 roku. Kolekcja kapsułowa „Infinitely” zawierała nowe modele torebek, butów, odzieży i akcesoriów z kropkami Kusamy. Oprócz produktów przeznaczonych do noszenia, artystka zaprojektowała witryny sklepowe marki, w każdym z nich uwzględniając swoją figurę woskową niosącą torebkę LV. Wystawa czasowa dekorowała butiki w 460 lokalizacjach rozmieszczonych w 64 krajach. Obsesyjność na punkcie jednego motywu zainteresowała Marca Jacobsa – w przypadku „Infinitely” spontaniczność typowa dla artystów nie jest określana przez środek wyrazu, a skalę i monumentalizm elementów dobranych do anturażu kolekcji.
Zobacz też: JAK Z OBRAZU. DUET, KTÓRY POŁĄCZYŁ MODĘ I SZTUKĘ NA DOBRE
Louis Vuitton x Yayoi Kusama w 2022 roku
Po ustąpieniu Marca Jacobsa ze stanowiska dyrektora kreatywnego Louis Vuitton, Yayoi Kusama podjęła się kolejnej współpracy z luksusowym domem mody. Efekty dialogu nawiązanego między sztabem koncernu a Kusamą pojawiły się pod koniec grudnia 2022 roku, a data wydania kolekcji zbiegła się z wystawą czasową artystki w Tate Modern. Druga kolekcja LV x Kusama przyniosła na świat m.in. Capucines MM, nową it-bag (promowaną m.in. przez Cate Blanchett), którą można kupić za 8800 dolarów. Kolaboracja spotkała się z pozytywnym odbiorem, a zdjęcia butików oraz instalacją umieszczoną na ścianach paryskiego Harrods’a przez dobry miesiąc obiegały media społecznościowe. Louis Vuitton po raz kolejny postawił na monumentalność – Harrods, opakowany w instalacje kropek, nad którym czuwa wielka podobizna Kusamy z pędzlem w ręku, wyróżnia się z wizualnie monotonnej tkanki miejskiej.
Zobacz też: TEJ WSPÓŁPRACY NIE SPODZIEWAŁ SIĘ NIKT – LANCOME ŁĄCZY SIŁY Z LUWREM!
Zdjęcie główne: Instagram @yayoikusamamuseum