Oto filmowe propozycje idealne dla fanów mniej znanych produkcji filmowych z dala od kinowego mainstreamu, ale także dla pasjonatów dobrego designu, architektury i mody.
Czytaj także: ZIMNA WOJNA PAWLIKOWSKIEGO W WERSJI TEATRALNEJ. WYSTAWI JĄ TEATR ALMEIDA Z LONDYNU
Niszowy horror: Suspiria, 1977, reż. Dario Argento
Odgłosy z 1977 roku to jeden z najsłynniejszych filmów z filmografii Dario Argento oraz kluczowy przykład gatunku filmowego giallo. Historia tego włoskiego horroru skupia się wokół postaci Suzy Bannion – utalentowanej baletnicy, która przybywa do renomowanej akademii tańca we Wiedniu. Jej nauka zostaje jednak zakłócona przez tajemnicze zdarzenia, które okazują się mieć bardzo mroczne źródło.
Podczas seansów widzów wciąga nie tylko zagadkowa, niepokojąca fabuła, ale i zachwycające wnętrza szkoły baletowej („wcielił się” w nią gotycki budynek Haus zum Walfisch we Fryburgu, w Niemczech) oraz niezwykle przerysowane, teatralne zgony kolejnych bohaterów, podkręcone przez neonową kolorystykę obrazu.
Film na Halloween: Ostatni człowiek na Ziemi, 1964, reż. Ubaldo Ragona, Sidney Salkow
Być może znasz film „Jestem legendą” z Willem Smithem w roli głównej. Prawdopodobnie nie słyszałaś już jednak o jego czarno-białym pierwowzorze z 1964 roku, która zresztą oparta jest na książce o tym samym tytule z lat 50. Historia skupia się na postaci dr. Roberta Morgana, który został jednym z niewielu ocalałych po zagadkowej epidemii.
Ta oszczędna w środkach, postapokaliptyczna opowieść zachwyca swoją głęboko humanistyczną wymową. Natomiast w tle uwagę zwracają opuszczone, rzymskie plenery – bo choć film jest amerykański, to kręcono go właśnie we włoskiej stolicy. Ukazane na kadrach modernistyczne, pełne monumentalności konstrukcje, jak Palazzo della Civiltà Italiana czy Il Fungo dell’Eur tylko potęgują uczucie odizolowania i osamotnienia głównego bohatera, które dodatkowo udziela się widzom.
Kino z modą w tle: Love witch, 2016, reż. Anna Biller
Czarownica miłości w reżyserii Anny Biller to prawdziwa uczta dla fanów designu, makijażu i mody spod znaku lat 60 i 70. Choć obraz kręcono współcześnie – w roku 2016, to jego twórczyni zadbała o to, by wnętrza, fryzury, makijaże i kostiumy idealnie oddawały trendy panujące w tamtej epoce.
Całość podkręca nasycona kolorystyka kadrów w Technicolorze, która dodaje filmowi szczypty magii. Historia skupia się na postaci nowoczesnej, wielkomiejskiej czarownicy i poszukiwaniach miłości oraz idealnego kochanka. Jej miłosne podboje różnie się kończą, a rozczarowana czarownica nie waha się sięgnąć po mroczne obszary magii.
Film zwraca również uwagę swoją feministyczną wymową – sama reżyserka podkreśliła, że pragnęła stworzyć postać niczym nieskrępowanej, wyzwolonej kobiety i wiedźmy widzianej oczami kobiet.
Film na jesienny wieczór: Tylko kochankowie przeżyją, 2013, reż. Jim Jarmusch
Na próżno szukać równie stylowych i nowoczesnych wampirów, jak para ukazana w filmie Jarmuscha – w ich role wcieliła się niezrównana Tilda Swinton i Tom Hiddleston.
Zamiast jednak klasycznej, gotyckiej historii o krwiopijcach, Jarmusch pokusił się o ukazanie rock’n’rollowych i nonszalanckich postaci, które walczą z obezwładniającą nudą i marazmem – wszak ich życie trwa już kilka stuleci.
Niekończącą się egzystencję umila im muzyka, sztuka, moda i szykowne wnętrza. Natomiast tle ich historii podziwiać można międzynarodowe plenery: od depresyjnego Detroit, po pełen kolorów Tanger, ukazane jednak głównie nocną porą.
Sprawdź: BAJKOWE ZIMOWE WYJAZDY. EKSPERCI STWORZYLI RANKING, KTÓRY KOLEJNY RAZ WYGRAŁO POLSKIE MIASTO
Duchy w Wenecji, 2023, reż. Kenneth Branagh
Duchy w Wenecji to najświeższa propozycja na liście. Jest to najnowszy obraz z cyklu Hercules Poirot w reżyserii Kennetha Branagha, który przy okazji wciela sie w postać ekscentrycznego detektywa. Historia jest luźno oparta na książce Agathy Christie pod tytułem “Wigilia Wszystkich Świętych”. Jej akcja osadzona została w Wenecji – malowniczym i tajemniczym europejskim mieście, które stanowi idealne tło dla niepokojącej atmosfery wydarzeń z elementami wywoływania duchów i seansów spirytystycznych.
To doskonała propozycja na halloweenowy wieczór dla wszystkich fanów thrillerów i historii z dreszczykiem oraz designu i mody sprzed lat. Kenneth Branagh ze swoim teatralnym doświadczeniem zawsze dba, by historie o Poirocie były estetyczne i wiernie oddawały ducha epok lat 20. i 30.
Film Duchy w Wenecji miał już swoją prermierę kinową, a dokładnie 31 października trafi na platformy streamingowe.
Zdjęcie główne: Instagram @helloaesthete