Sezonowe wyprzedaże bez wątpienia są dobrą okazją, by stać się posiadaczem wymarzonych kreacji nawet 50-70% taniej. Warto pamiętać, że korzystając z takich cenowych opustów jednocześnie nie jesteśmy pozbawieni praw, jakie przysługują nam gdy robimy zakupy w regularnej cenie.
ZWROT A REKLAMACJA
W Polsce prawa konsumenta reguluje ustawa konsumencka, w której zapisane są szczegółowo, jakie prawa przysługują nabywcom towarów. Jednym z podstawowych jest oczywiście prawo do reklamacji. Złożyć możemy ją w określonym przypadku – gdy towar jest wadliwy lub niezgodny z umową, co oznacza, że nie spełnia funkcji lub nie posiada cech, jakie powinien zwyczajowo spełniać – kurtka przeciwdeszczowa nie chroni przed deszczem, w płaszczu pękły szwy. Na złożenie reklamacji mamy 2 lata od daty zakupu – co ważne konieczne jest posiadanie paragonu – jednak fakt zgłoszenia wady musi nastąpić najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od jej zauważenia, w przeciwnym razie reklamacja zostanie odrzucona.
Reklamacja od zwrotu różni się tym, iż zwrotu rzeczy możemy dokonać bez podania konkretnej przyczyny – po przyjściu do domu stwierdzamy, że dana rzecz przestała się nam podobać. Co ważne możliwość zwrotu (w przeciwieństwie do reklamacji) – nie jest gwarantowana prawem. Zwrot jest pewnym przywilejem, ukłonem ze strony przedsiębiorstwa i tylko od niego zależy czy umożliwia on taką opcję oraz jaki termin w tym wypadku uzna za stosowny – czasem jest to 7, 14, a niekiedy nawet 28 dni. Zdarza się, że w okresie sezonowych wyprzedaży firmy odbierają nam lub ograniczają ten przywilej, co jest w pełni zgodne z polskim prawem. Jeśli wahamy się czy zakupić daną rzecz, warto dopytać sprzedawcę, jak wygląda kwestia zwrotów w momencie sezonowych wyprzedaży.
SPRZEDAŻ NA ODLEGŁOŚĆ
Zakupy przez Internet są już coraz bardziej popularne. Warto więc zapoznać się z prawami, jakie przysługują nam w takiej sytuacji.
Podobnie, jak w przypadku zakupów stacjonarnych, mamy pełne prawo do reklamacji rzeczy wadliwych lub niezgodnych z umową, na zasadach opisanych powyżej. Dodatkowym atutem zakupów przez Internet jest możliwość odstąpienia od umowy – zwrotu zakupionej rzeczy – bez podania konkretnej przyczyny. Wówczas w ciągu 10 dni od otrzymania przesyłki należy o tym fakcie poinformować firmę, a umowę uznaje się za niezawartą. (takie prawo nie przysługuje w momencie, gdy zakupu dokonujemy np. w drodze licytacji).
Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możemy zasięgnąć porady rzecznika praw konsumentów, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Z pewnością warto korzystać z sezonowych wyprzedaży, jednak nie zapominajmy, aby robić to z głową!