Stół wigilijny: jak go nakryć? Jaka jest kolejność zastawy?
Przygotowania do wigilijnej uczty zacznij od nakrycia stołu. Wigilia to uroczysty posiłek i stół tego dnia może wyglądać szczególnie odświętnie. Niech pojawi się dokładnie wyprasowany obrus, dekoracje, ale także dodatkowe nakrycia i sztućce, nieużywane na co dzień.
Stół przygotowany na kolację wigilijną można nakryć białym obrusem – to dobry i klasyczny wybór na takie okoliczności, który wygląda wytwornie. Dodaj mu urozmaicenia, a przy okazji nieco go ochroń małymi serwetkami pod talerze oraz wzorzystym bieżnikiem. Można jednak także wybrać wersje bardziej dekoracyjne – nie tylko tworzą przytulny, zimowy klimat, ale przy okazji sprytnie maskują ewentualnie zabrudzenia. Na wigilijnym stole pięknie wygląda obrus w klasyczną, zimową kratę, ale też we wzory kojarzone typowo ze świętami: małe choinki, gwiazdki czy płatki śniegu.
Czytaj także: Jak wybrać obrus na świąteczny stół?
Kolejny krok to naczynia i sztućce – jak powinno się je rozmieścić, by zastosować się do zasad etykiety, a przy okazji zapewnić swoim gościom wygodę? Zaczynając od centrum – na środku przed gościem stawia się talerz płaski, a na nim głęboki talerz do zupy i opcjonalnie miseczkę na sałatkę. Po prawej stronie kolejno pojawiają się następujące sztućce: nóż (może być osobno do mięsa, ryb i sałatki) i łyżka. Z kolei po lewej stronie należy umieścić złożoną serwetkę papierową, a na niej ułożyć widelce: bazowy, do ryb i do sałatki w takiej właśnie kolejności.
U góry talerzy pojawiają się małe łyżeczki i widelczyki: dedykowane do deserów, owoców i ciast. Pod skosem po lewej stronie warto umieścić mały talerzyk do chleba wraz z nożem do masła. Prawa strona u góry zarezerwowana jest dla szklanek i kieliszków, dopasowanych w zależności do serwowanych trunków.
Nie zapomnij także o przygotowaniu tradycyjnego, dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Powinno pojawić się w wolnym miejscu na stole i nie powinno niczym się różnić od pozostałych.
Sprawdź: Jak się ubrać do opery? Zasady savoir vivre w operze
Jak usadzić gości przy świątecznym stole?
Jakie są zasady etykiety dotyczące sadzania gości przy uroczystym posiłku? Przede wszystkim są dwie opcje: gościom można dać w tym względzie pełną swobodę – sami mogą zająć dowolne, wybrane przez siebie miejsca. Można jednak także z góry przygotować układ gości – to również ma swoje zalety. Miejsca mogą im wskazywać karteczki ustawione przy talerzach. Ważna informacja: jako że Wigilia to rodzinna i relatywnie niewielka uroczystość, to na plakietkach pojawiają się zdrobniałe imiona i rodzinne funkcje – unika się zbyt poważnego rozpisywania z imienia i nazwiska.
O czym jeszcze warto pamiętać? Gości powinno się sadzać w układzie kobieta, a obok mężczyzna, przy czym małżeństwa i pary zawsze powinny być usadzone obok siebie. Wyjątkiem jest para gospodarzy przyjęcia – w dobrym tonie jest, by zasiadali na dwóch przeciwległych krańcach stołu. By zapobiec rodzinnym niesnaskom przy stole warto unikać sadzania obok siebie członków rodziny, którzy są w jakiś sposób skłóceni lub mają burzliwe relacje.
Finalnie, kilka prostych zasad dotyczących zachowania przy stole. Z szacunku dla gospodyni przyjęcia warto przynajmniej spróbować wszystkich 12 potraw. Ponadto zawsze lepiej nałożyć sobie mniej danego dnia i ewentualnie poprosić o dokładkę, niż zostawiać talerz pełen niedojedzonych potraw. Jeśli jesteś w trakcie konsumpcji, ale chcesz zrobić sobie chwilę przerwy, połóż oba sztućće pod skosem na talerzu, w delikatniej odległości od siebie. Natomiast jeśli chcesz dać sygnał, że już skończyłaś jeść, to nóż i widelec powinny zostać położone pod skosem, ale obok siebie, po prawej stronie talerza.
Czytaj także: KRÓLEWSKA ETYKIETA PRZYJĘĆ W DOMU: 14 ZASAD, KTÓRE WARTO ZNAĆ
Zdjęcie główne: Instagram @becknyc