Od ponad 20 lat Antwerpia, obok Paryża, Londynu i Mediolanu uznawana jest za bardzo ważne miejsce na mapie europejskiej mody. O samej szkole Royal Academy of Fine Arts świat usłyszał w 1986 roku, kiedy to sześcioro młodych projektantów, absolwentów belgijskiej szkoły zaprezentowało w Londynie awangardowe kreacje, które zachwyciły świat mody. Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Walter Van Beirendonck, Dirk Van Saene, Dirk Bikkembergs i Marina Mee zostali nazwani Szóstką z Antwerpii, a ich wielki sukces przyczynił się do wzrostu popularności uczelni, którą ukończyli.
Dzisiaj Royal Academy of Fine Arts cieszy się renomą w równym stopniu, co paryski ESMOD, londyński Saint Martin’s College of Art [&] Design czy florencka Polimoda. Każda ze szkół kształcąca projektantów ma swój styl i specyfikę. Studia na belgijskiej uczelni uznawane są za wyjątkowo trudne i stresujące. Świadczą o tym chociażby statystki: na pierwszym roku naukę podejmuje około100 studentów, a na ostatnim, czwartym roku pozostaje ich nie więcej niż 10. Wykładowcy mają opinię wymagających. Szkoła stawia na kreatywność, wyobraźnię i intelektualny rozwój, a projektowanie ubrań uznawane jest za sztukę.
Nauka w Royal Academy of Fine Arts trwa cztery lata. W programie pierwszego roku są trzy główne przedmioty artystyczne: projektowanie mody, grafika i krawiectwo. Duży nacisk kładzie się też na historię ubioru. Na kursie dotyczącym prognozowania trendów w modzie studenci zapoznają się z różnymi formami komunikacji w branży mody. Program obejmuje też humanistyczne przedmioty teoretyczne takie jak: historia sztuki, literatura, filozofia, socjologia i psychologia. Na drugim roku, oprócz wymienionych powyżej trzech przedmiotów artystycznych, z bogatej historii sukni do 1940 roku studenci wybierają postać historyczną i przeprowadzają badanie stroju typowego dla wybranego okresu, obejmujące analizę tkanin, materiałów i wzorów. Następnie zobowiązani są do odtworzenia tego historycznego kostiumu w najmniejszych szczegółach obejmujących również takie elementy jak bieliznę, akcesoria, uczesanie, makijaż.. Trzeci rok przeznaczony jest na przygotowanie kolekcji składającej się z 8 projektów. Studenci mogą dodatkowo poszerzyć swoje horyzonty w zakresie grafiki, grafiki komputerowej i na kursach modelowania i drapowania. Drawing from a model remains an important artistic subject on the curriculRysunek z modelu pozostaje ważnym przedmiotem artystycznych w programie nauczania. Ostatni, czwarty rok jest niemal w całości poświęcony pracy nad końcową kolekcją, która ma obejmować minimum 12 modeli i stanowić syntezę wszystkich nabytych umiejętności i technik. Kolekcja ta powinna odzwierciedlać zarówno ducha naszych czasów, jak i artystyczne stanowisko projektanta wobec tych trendów.
Informacje praktyczne dotyczące procedur przyjmowania zagranicznych studentów znajdziecie tutaj.