Jedna z najbardziej znanych marek odzieżowych, słynąca z niezwykle kolorowych kolekcji i kontrowersyjnych kampanii reklamowych właśnie zakończyła pewien etap w swojej historii. Po 47 latach przewodzenia firmie, założyciel United Colors Of Benetton, Luciano Benetton przechodzi na emeryturę. Wolne stanowisko przekazuje synowi, Allessandro, który dwóch lat pracował już, jako zastępca prezesa w spółce ojca. Już podczas uroczystych obchodów 40-lecia marki, Luciano zapowiadał, że nadchodzi najlepszy czas, by przekazać firmę młodszemu pokoleniu, bo jest na to gotowa. Słowa dotrzymał i oficjalnie przeszedł na zasłużoną emeryturę. Warto z tej okazji przyjrzeć się jak powstawało to ogromne, włoskie imperium warte obecnie ponad 5 mld euro.
Swój majątek Luciano Benetton zaczął kształtować już od najmłodszych lat, kiedy to nauczył się pracowitości. Bowiem gdy zmarł jego ojciec młody Włoch rzucił szkołę i zaczął pracować by zarobić pieniądze na utrzymanie rodzeństwa i matki. Roznosił, więc gazety i pracował w sklepie z tekstyliami gdzie zauważył, że ludziom brakuje wysokiej, jakości tkanin, szerokiego asortymentu, a przede wszystkim koloru. To stało się jednym z czynników wpływających na wygląd jego marki.
Jednak zapalnikiem do stworzenia pierwszego biznesu nie były obserwacje klienteli sklepu, a żółty sweter, który dostał od swojej siostry w prezencie i został przez nią osobiście wykonany. Zainspirowany kolorem i krojem postanowił zostać przedsiębiorcą w 1952 roku, ale z braku początkowego kapitału musiał sprzedać swój akordeon i rower młodszego brata. Za zdobyte pieniądze kupił swoją pierwszą maszynę dziewiarską, by wspomóc tworzenie swetrów pomysłu siostry.
Ruszyła produkcja, a rodzeństwo sprzedawało je początkowo w okolicznych sklepach, ale z dużym powodzeniem. Za pierwsze, większe zarobione pieniądze z ich sprzedaży kupili fabrykę, obok której otworzyli pierwszy sklep, a później kolejny. Na dalszy pomysł kierunku rozwoju firmy Luciano wpadł siedząc na trybunach podczas olimpiady w Rzymie. Wtedy doszedł do wniosku, że firma ma reprezentować wielokulturowość, kolor, młodość i pasję. Do dnia dzisiejszego stanowi to część polityki Benettona.
Firma rozrastała się w szybkim tempie, ale wciąż pozostawała w rodzinnej strukturze, bo w 1965 roku czwórka rodzeństwa Benettonów rozpoczęła działalność Benetton Group, którą sygnowała marka United Colors Of Benetton. Luciano, Giuliana, Gilberto i Carlo podzielili się obowiązkami, co stało się po części warunkiem sukcesu marki. Wartością stała się rodzina i stała kontrola na każdym etapie. Na kolejne sukcesy nie trzeba było długo czekać. Dla włoskiej firmy 1969 rok okazał się przełomowy gdyż Luciano otworzył wtedy pierwszy sklep za granicą, a dokładniej w prestiżowym Paryżu.
Dziś United Colors of Benetton słynie nie tylko z niezwykle barwnych kolekcji, ale przede wszystkim z jednych z najbardziej kontrowersyjnych kampanii reklamowych na świecie. Wszystko to za sprawą współpracy z fotografem Oliviero Toscanim. Reklamy dla Benettona często były manifestem, ważnym głosem w sprawie różnego rodzaju dyskryminacji. Poruszały tematy konfliktów zbrojnych, śmiertelnych chorób oraz wielu innych problemów współczesnego świata.
Obecnie ta najbardziej znana na świecie prywatna włoska firma ma 5000 sklepów w 120 krajach na świecie. Bennetton Group w swojej spółce ma nie tylko United Colors Of Benetton, ale również Sisley, Playlife, Killer Loop i The Hip Site. Firma posiada dziewięć fabryk: we Włoszech, Szkocji i Francji i rocznie produkuje 115 mln artykułów!