PL / EN
PRZETASOWANIA W DOMACH MODY 2015

PRZETASOWANIA W DOMACH MODY 2015

Sprawdźcie jakie zmiany na stanowiskach dyrektorów kreatywnych przyniósł bieżący rok!

Dopiero minęła pierwsza połowa 2015 roku, a już można go podsumować jako okres znaczących zmian w czołowych markach modowych na świecie. Najwięcej dzieje się ostatnio na włoskim rynku mody, gdzie roszady na stanowiskach dyrektorów kreatywnych budzą dużo emocji w branży. O jakich transferach było jeszcze niedawno głośno w świecie mody?

 

GUCCI


Po głośnym odejściu Fridy Giannini, stery we włoskiej marce przejął Alessandro Michele, dotychczasowy główny projektant akcesoriów Gucci. Nowy dyrektor kreatywny zadebiutował na początku tego roku męską kolekcją na sezon jesień zima 2015/2016, następnie pokazał jesienne propozycje ready-to-wear, a niedawno zaprezentował cruise 2016. W poprzednim tygodniu pisaliśmy również o jego pierwszej kampanii (więcej tutaj!).

 

ROBERTO CAVALLI


Po miesiącach spekulacji w marcu dowiedzieliśmy się, kto zostanie głównym projektantem domu mody Cavalli. Zarząd marki wybrał na to stanowisko Petera Dundasa, który od 2008 roku był związany z brandem Emilio Pucci. Już we wrześniu zobaczymy debiutancki pokaz norweskiego kreatora – nie możemy się doczekać!

 

EMILIO PUCCI


Z kolei pusty stołek po Peterze Dundasie zajął Massimo Giorgetti, założyciel firmy MSGM. W poprzednim tygodniu mieliśmy szansę zobaczyć jego pierwszą kolekcję dla włoskiego domu mody, która zapowiada fundamentalne zmiany w kierunku marki – pisaliśmy o projektach resort 2016 tutaj!

 

VERSUS


Młodsza siostra Versace również ma nowego „ojca”, a został nim ulubieniec Anji Rubik – Anthony Vaccarello. Po sukcesie kapsułowej kolekcji, którą stworzył dla Versus wspólnie z Donatellą Versace, marka zdecydowała się oddać na stałe stery w ręce młodego projektanta. Vaccarello wydaje się idealnym następcą włoskiej kreatorki – wizje obu twórców idą podobnym torem, jednak debiutant ma szansę nieco „uspokoić” wizerunek brandu, który znany jest z przepychu i zabawy kiczem.

 

DKNY


Marka Donny Karan dostała nowy zastrzyk energii – na stanowisko czołowego projektanta amerykańskiego domu mody przyjęto duet Dao-Yi Chow & Maxwell Osborne. Kreatorzy od razu po awansie skomentowali transfer: „Obaj wychowaliśmy się w Nowym Jorku, a DKNY zawsze było dla nas istotną częścią krajobrazu tego miasta. (…) Jesteśmy niezmiernie dumni i podekscytowani, że dołączyliśmy do zespołu marki i możemy pisać jej kolejny rozdział”.

 

ICEBERG


Ostatni transfer w branży mody należy do marki Iceberg, która ogłosiła w poprzednim tygodniu, że z efektem natychmiastowym ich nowym dyrektorem kreatywnym zostaje Arthur Arbesser. „Charakterystyczne dla Iceberg kolory, grafiki, jakość oraz ironia, to coś, z czym sam utożsamiam się jako projektant. Jestem zaszczycony, że mogę kontynuować ponad czterdziestoletnią tradycję tej kultowej włoskiej marki” – wytłumaczył kreator w swoim oficjalnym oświadczeniu. Czekamy na pierwszą kolekcję debiutanta!

 

ZADIG & VOLTAIRE


Paulo Melim Andersson dołączył do zespołu Zadig & Voltaire w lutym i wraz z Cecilią Bönström będzie odpowiadał za kolekcje damskie i akcesoria. Starsza koleżanka z pracy jest przekonana, że Andersson wniesie do androgenicznej estetyki francuskiej marki kobiecy pierwiastek.

 

ABERCROMBIE & FITCH


To była kwestia czasu - amerykańska firma odzieżowa musiała podjąć zdecydowane kroki, jeżeli chce zawalczyć o ponowny sukces rynkowy. Zarząd marki zdecydował, że nowym głównym projektantem zostanie Katia Kuethe, która dotychczas odpowiadała za koncepcję kreatywną magazynu Lucky. Przed nową designerką stoi wielkie wyzwanie – jesteśmy ciekawi efektów!

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: domy mody | rynek mody | branża mody | fashion industry | new creative directors | designers | fashion business | changes in fashion industry | Gucci | Versus | Cavalli | Emilio Pucci | DKNY | Abercrombie |

podobne artykuły