Inspiracje dla własnych wnętrz najlepiej czerpać z albumów, które dogłębnie przedstawiają zmiany we wzornictwie na przestrzeni lat oraz ich odmiany w różnych zakątkach świata. Design jest ściśle wiąże się z architekturą – różnorodne bryły niekiedy znajdują odzwierciedlenie w najbardziej kultowych meblach, dla których dziś godzinami przeszukujemy katalogi wnętrzarskie. Oprócz tego, przeglądanie albumów to niezwykle rozwijające zajęcie na leniwe popołudnie. Przedstawiamy kilka pozycji, które warto dodać do swojej biblioteczki.
“Live Beautiful” – piękne wnętrza to piękne życie
„Live Beautiful” to album stworzony przez Athenę Calderone, niegdyś blogerkę, a dziś trendsetterki w obszarze projektowania wnętrz. „Live beautiful” to przewodnik dla pięknego życia, który przypomina nam, jak ważna jest harmonia przestrzeni, w której na co dzień żyjemy. Album zawiera masę wskazówek dotyczączych urządzania domu oraz piękną oprawę wizualną. Zdjęcia wnętrz wykonała znana fotografka, Nicole Franzen.
Przeczytaj też: DODATKI DO TWOJEGO MIESZKANIA, DZIĘKI KTÓRYM STWORZYSZ DUŃSKI KLIMAT
1000 Chairs, 1000 Lights i 1000 Design Classics – kompedia wiedzy o designie
Przy wyborze krzeseł kierujemy się minimalistycznymi projektami, których projekty datą produkcji sięgają XX wieku. Niektóre z nich, jak chociażby propozycje z PRL-u, doskonale uzupełniają wnętrza w stylu vintage. Album „1000 Chairs” to zbiór najważniejszych modeli krzeseł, inspiracji towarzyszących ich powstaniu oraz ich pomysłodawców. W serii wydawnictwa Taschen znajdziecie także książkę „1000 lights”, obrazujących dokonania związane z projektowaniem oświetlenia domowego. Stworzenia równie obszernego zestawienia podjęło się wydawnictwo Phaidon – pod hasłem „1000 Design Classics” ukryte zostały największe perły wzornictwa, z czego pierwsza z nich powstała już w 1663 roku.
Przeczytaj również: JUŻ 25 LAT W BRANŻY: MAŁGOSIA BELA CELEBRUJE ROCZNICĘ ALBUMEM
Jak urządzić wnętrze w stylu japońskim? Tego dowiecie się w “Living in Japan”
W Polsce inspirujemy się przede wszystkim stylem skandynawskim, który urzekł nas ze względu na minimalistyczne podejście do przestrzeni, która ma być nie tylko funkcjonalna, ale również przytulna. Japońskie wzornictwo jest znacznie skromniejsze – skupia się na niskich i nieprzytłaczających formach, grze światła oraz naturalnych materiałach, takich jak bambus i drewno. „Living in Japan” wydawnictwa Taschen to przewodnik po skromnej, wschodniej stylistyce. W albumie znajdziecie ponad 170 wspaniałych fotografii, a do każdej z nich przypisane adresy. Oprócz tego, dzięki książce poznacie mnóstwo terminów, które pomogą Wam uporządkować wiedzę o japońskim wystroju.
Zobacz też: JAPOŃSKA MARKA WNĘTRZARSKA UDOSTĘPNIŁA STYLOWY DOM NA AIRBNB. JEJ RZECZY KUPISZ W POLSCE
Polskie dziedzictwo i architektura. “Poland Heritage and Modernity”
Każda wystawa dotycząca polskiej sztuki i kultury udowadnia nam, że jako naród mamy się czym szczycić. Żyjąc w danym mieście często nie zdajmy sobie sprawy, jak wiele historii i innowacji kryją w sobie poszczególne lokalizacje. Album „Poland Heritage and Modernity” wydawnictw BOSZ to przewodnik po polskich zabytkach, również tych wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO. Wertując strony książki dowiecie się o etapach rozwoju budownictwa oraz wyniesiecie mnóstwo inspiracji dotyczących modernistycznego formowania wnętrz.
Zobacz też: JAK CZERPAĆ SATYSFAKCJĘ Z JEDZENIA? 5 KSIĄŻEK KULINARNYCH, KTÓRE INSPIRUJĄ DO GOTOWANIA
fot. wydawnictwo Bosz
Zdjęcie główne: Instagram @scandinavian_living_pl