PL / EN
6 FAKTÓW O PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE, KTÓRE MOGĄ WAS ZASKOCZYĆ

6 FAKTÓW O PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE, KTÓRE MOGĄ WAS ZASKOCZYĆ

Jak wyglądają zaproszenia? Gdzie odbywają się pokazy? Kogo fotografują paparazzi?

Adam Leja, jeden z największych kolekcjonerów mody dawnej w Europie regularnie jeździ do Paryża na pokazy haute couture. Dzięki temu, że łączy ze sobą zamiłowanie do historii sztuki, wysokiego krawiectwa oraz stylizacji potrafi spojrzeć na Paris Fashion Week z różnych pespektyw. Dzisiaj Adam zdradza nam tajniki dotyczące organizacji Paryskich Tygodni Mody oraz ujawnia ciekawostki związane z ich przebiegiem. Zobaczcie!

PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE: ORYGINALNE ZAPROSZENIA

„Dwa razy do roku jeżdżę do Paryża na pokazy mody haute couture w ramach Paris Fashion Week. W stolicy Francji swoje kreacje prezentują wszyscy projektanci zrzeszeni w Chambre Sindicale de la Haute Couture. W tym czasie pojawiają się również osoby tworzące modę na najwyższym poziomie, także haute couture, ale jeszcze nie należące do tej ekskluzywnej grupy. Cała procedura zaczyna się od otrzymania zaproszenia wysłanego na paryski adres. Nie ma możliwości otrzymania go bezpośrednio do Polski, co dla niektórych może stanowić pewnego rodzaju zaskoczenie. Te zaproszenia są unikalne, bo zdobione wykaligrafowanym imieniem i nazwiskiem osoby, która je otrzymuje lub napisami np. w oryginalnym odcieniu shocking pink, jak to ma miejsce w przypadku domu mody Schiaparelli. W tym roku niespodzianką dla mnie było zaproszenie na pokaz Xuan, które wykonano z przezroczystego plexi. Znajdowało się w przepięknej czarnej kopercie wyłożonej złotem. Te akcenty to taka forma zapowiedzi czegoś niezwykłego, co wprowadza nas w klimat pokazu” – mówi Adam Leja.


Zaproszenie na pokaz mody Schiaparelli, haute couture, jesień zima 2018/19

PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE: MIEJSCA, DEKORACJE I STROJE

„Paryskie pokazy haute couture odbywają się w niezwykłych miejscach np. dawnych pałacach, które przekształcono w luksusowe hotele, czy kościołach, takich jak L'Oratoire du Louvre, gdzie zorganizowano show Joulien Fournié. Ściany są pokryte freskami oraz złotem, nadających wnętrzom eleganckiego charakteru. Z kolei pokaz Schiaparelli zorganizowano w salach opery paryskiej. Przed samym show goście czekają w kolejce i przechodzą mini kontrolę polegającą na sprawdzeniu zaproszeń oraz torebek. Wielu z nich zwraca uwagę otoczenia swoim strojem. Dziennikarze są zazwyczaj ubrani na czarno, ale zdarzają się osoby wystylizowane niezwykle barwnie. Do nich zaliczamy głównie gwiazdy, blogerów modowych, czy fashionistów. To takie osoby najchętniej fotografują paparazzi, a zdjęcia publikowane są na portalach modowych w sekcji Street Fashion. Najlepiej ubrać się w kreację z ostatniej kolekcji danego projektanta, na którego pokazie gościmy. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku gwiazd, które na tę okazję są specjalnie stylizowane przez kreatorów mody, a oni ubierają je w modele z najnowszej linii, by pokazać trendy sezonu. Należy też pamiętać, że to w końcu Paryż, a więc mile widziane są ciekawe i barwne stylizacje, zwłaszcza u osób zajmujących się modą” – podkreśla Adam Leja. 

PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE: STYLIZACJE GOŚCI I MODELEK

„Zawsze staram się odpowiednio dobrać stylizacje tuż przez wyjazdem na Paris Fashion Week, biorąc pod uwagę rangę wydarzenia oraz miejsce. Tym razem skorzystałem z pomocy stylisty mody, Przemka Nowaka, który właściwie zaczyna swoją drogę w tym zawodzie. Wspólnie stworzyliśmy dziesięć looków. Nie wszystkie z nich zaprezentowałem. W niektórych zestawach czułem się lepiej, w innych mniej, ale te wybrane zostały docenione przez paparazzi. Jedna ze stylizacji pojawiła się na brytyjskim portalu modowym Traffique. Natomiast same pokazy nie do końca obrazują to, jak kobiety miałaby ubrać się na bal. Sylwetki są przeskalowane. Na przykład u Schiaparelli pojawiły się cudowne nakrycia głowy przypominające maski teatralne. Chociaż wiadomo, że nikt ich nie założy, to jednak oryginalne dodatki nawiązywały do historii domu mody i sprawiły, że pokaz przeistoczył się w pewnego rodzaju spektakl. Taki charakter mają także prezentacje mody Francka Sorbiera. Jego ostatni pokaz odbył się w Budda Bar, a towarzyszyła mu gruzińska muzyka. W trakcie Tygodnia Mody w Paryżu niektóre kolekcje biżuterii zaprezentowano także bezpośrednio na modelach, którzy stali niczym manekiny w wyznaczonych miejscach, tak, by goście mogli podziwiać z bliska projekty” – wyjaśnia Adam Leja.

POLECAMY: SPEKTKULARNE PIÓRA NA WYBIEGACH HAUTE COUTURE JESIEŃ ZIMA 2018/19

Pokaz mody Celia Kritharioti Haute Coture, jesień zima 2018/19 (fot. Michał Radwański)

PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE: MATERIAŁY I WYKOŃCZENIA

„Same pokazy stanowią skarbnicę wytwornych tkanin, faktur i pasmanterii. Zaskoczeniem może być to, że nie zawsze wszystkie rzeczy są doskonale uszyte, chociaż trzeba przyznać – pięknie się prezentują. Miałem okazję zobaczyć z bliska kolekcję młodego projektanta, Antonio Ortegi, który mieszka na stałe w Kanadzie. Jego modele zaskoczyły mnie precyzją wykonania. Główne szwy były maszynowe, a wszystkie detale wykonano ręcznie zgodnie z techniką haute couture. Tak zaprojektowana kreacja przepięknie leży na sylwetce oraz zachowuje się w trakcie ruchu. Jednak nie wszyscy kreatorzy do końca przemyśleli swoje koncepcje, co było widoczne przy okazji pokazu Galia Lahav, na którym modelka z trudem przeszła w sukni krynolinie. Ciężka kreacja nie została dostosowana do tak delikatnej osoby o szczupłej posturze. Na wybiegach haute couture mile widziane są suknie wieczorowe, na tyle długie, by ciągnęły się po ziemi, ale niekiedy mogą być problematyczne dla modelki” – mówi Adam Leja.

PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE: GWIAZDY

„Ciekawostką jest to, że na paryskich pokazach nie zawsze są tzw. ścianki, na tle których pozują celebryci. U Schiaparelli i Diora zaaranżowano, co prawda ścianę kwiatów, jednak to nie jest zwyczajem. Największe gwiazdy są obecne na najważniejszych pokazach. W tym roku spotkałem między innymi piosenkarkę Pixie Lott. Wśród gości była niezwykle wystylizowana ikony mody, Daphne Guinness, która rzadko pojawia się na eventach” – dodaje Adam.

PARIS FASHION WEEK HAUTE COUTURE: BANKIETY

Podczas Paris Fashion Week przyjęcia przewidziane są na wieczór, a po zakończeniu wszystkich prezentacji organizowany jest jeden duży bankiet. Pokazy odbywają się planowo jeden po drugim więc redaktorom mody i gościom pozostaje niewiele czasu na przedostanie się z danej prezentacji na kolejną, tym bardziej, że mają miejsce w różnych zakątkach stolicy Francji. Opóźnienia mogą wynieść nie więcej niż pół godziny. Zazwyczaj nie serwuje się także mocnych alkoholi jak to ma miejsce np. w Warszawie, kiedy to po pokazach mody na gości czeka open bar.

W naszej galerii prezentujemy fotografie, na których uchwycono klimat i stylizacje zaprezentowane przez Adama Leja oraz gości podczas Paris Fashion Week Haute Couture. Zobaczcie sami!

* zdjęcie na samej górze po lewej stronie: Adam Leja i Sylvain Ruffier, (fot. Michał Radwański)

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: haute couture | pokaz mody | jesień zima 2018/2019 | materiały | Adam Leja |

podobne artykuły