PL / EN
LATA 80. W MODZIE MĘSKIEJ – HISTORIA W PIGUŁCE

LATA 80. W MODZIE MĘSKIEJ – HISTORIA W PIGUŁCE

Powrót białych marynarek i spodni, noszonych na wzór bohaterów serialu „Miami Vice".

Dekada w, której odwrócono dress code krawiecki. Z myślą o sukcesie, zaprojektowano dla mężczyzn doskonale skrojone garnitury, których wizytówką stała się marka Giorgio Armani. Kobiety natomiast ubrano w żakiety, poszerzające ramiona. Odkryjcie modę męską w latach 80. i zobaczcie, jakie wiodące trendy tamtej dekady, przewiną się wiosną i latem 2019!

LATA 80. W MODZIE MĘSKIEJ – TŁO SPOŁECZNO-GOSPODARCZE

Modzie lat 80. towarzyszyła dobrze prosperująca ekonomia. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się grupa Yuppies – pracownicy korporacji i karierowicze na Wall Street. Wspomniana dekada to również moment, w którym do głosu doszli indywidualiści. W związku z prężnym rozwojem ekonomii i powszechnie panującego nastawienia na odniesienie sukcesu, na rynku mody pojawiła się potrzeba szycia ubrań dopasowanych do nowego stylu życia i mentalności społeczeństwa.

Lata 80. W MODZIE MĘSKIEJ – PROJEKTANCI

Na rozwój mody męskiej w latach 80. wpłynął Giorgio Armani. Projektant ubrał wówczas Richarda Gere do filmu „Amerykański żigolak” w 1980 roku,  tworząc kolekcje strojów dedykowaną głównemu bohaterowi, występującego w roli podrywacza. Armani zrewolucjonizował męską garderobę poprzez wprowadzenie do swoich linii doskonale skrojonych garniturów.

MODA W LATACH 80. – MODA I LIFESTYLE

W latach 80. panował kult ciała, związany z prężnym rozwojem siłowni oraz rozpowszechnieniem się znaczenia sportu w życiu społecznym. Modny był zwłaszcza taniec, który zobrazowano w filmie „Dirty Dancing” z Patrickiem Swayze. Spopularyzowano także zawód pilota, a idolem stał się Tom Cruise, obsadzony w roli głównej „Top Gun”. Na czasie byli „Policjanci z Miami”, którzy rozsławili trend na białe spodnie i marynarki. Naśladowano także styl Michaela Jacksona. Król popu nosił elementy garderoby w stylu napoleońskim, dekorowane haftami i guzikami. Te wiodące motywy przewodnie sprawiły, że w modzie pojawiły się ubrania zainspirowane wizerunkiem tancerzy, lotników, policjantów i piosenkarzy.

Tom Cruz w kombinezonie - moda męska lat 80. 

MODA W LATACH 80. – TRENDY

W modzie królowały miękkie, smukłe, bo doskonale skrojone garnitury męskie. Co ciekawe, w szafie kobiet dominował odwrotny trend – żakiety miały wszyte poduszki i optycznie powiększały ramiona. W ten sposób moda tamtej dekady wpisywała się w ideę power dressing, zupełnie zmieniając dress code krawiecki.

W związku z poprawą sytuacji ekonomicznej społeczeństwa, ulubionym zabiegiem fashionistów stało się eksponowanie logo na koszulkach, bluzach czy spodniach. Wówczas skorzystali na tym Gianni Versace i Calvin Klein, który do zwykłych jeansów przyszył metkę. Tym samym sprawił, że stały się one firmowe i ekskluzywne. Na czasie była także marka Levi’s.

W modzie były kreszowe neonowe dresy, T-shirty oraz bluzy. Ze stylizacji Mavricka z „Top Gun” podpatrzono kurtki ramoneski, pilotki oraz dopasowane dżinsy. Sławę zyskały także marmurkowe spodnie i koszule z męskim krótkim rękawem, do których można było przypiąć szelki. Na wysokości pasa noszono saszetkę typu nerka, a spojrzenie ukrywano pod kultowymi okularami typu aviator.

LATA 80. W MODZIE ULICZNEJ 2019

W 2019 roku w modzie są koszule i bluzy z wyeksponowanym logo, które zajmuje, albo centralne, miejsce projektu, albo dekoruje lamówki. Takie wersje zaproponowała m.in. marka Gucci. Jeśli lubicie skórzane ubrania, na półkach znajdziecie najrozmaitsze odmiany ramonesek – od tych klasycznych po nowoczesne warianty. Nieco lżejszym trendem są wzorzyste, jedwabne koszule, które królują w kolekcjach Versace, ale znajdziecie je także w popularnych sieciówkach typu Zara.

POLECAMY: LATA 80. W MODZIE DAMSKIEJ I MĘSKIEJ 

Jednym z trendów zaczerpniętych z lat 80., są doskonale skrojone garnitury w odcieniach kremu, szarości czy granatu oraz występujące solo białe spodnie. Wciąż prym wiodą torebki typu nerki w neonowych kolorach oraz okulary typu aviatory.

W galerii prezentujemy trendy z lat 80. oraz stylizacje, jakie zaprezentowano w modzie ulicznej 2019, zainspirowanej wspomnianą dekadą.

video

VICTORIA BECKHAM JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: historia mody | moda uliczna | wiosna lato 2019 | TRENDY |

podobne artykuły