PL / EN
HISTORIA MODY: LATA 80. W MODZIE DAMSKIEJ I MĘSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 80. W MODZIE DAMSKIEJ I MĘSKIEJ

Era, w której królowały power dressing, denim i sportowy look!

Tym razem pod lupę bierzemy lata 80. i przyglądamy się trendom, które wciąż powracają. Zobaczcie, co królowało w modzie damskiej i męskiej tego okresu!

MODA W LATACH 80.: GIORGIO ARMANI I POWER DRESSING

Giorgio Armani był włoskim projektantem, który odniósł ogromny sukces właśnie w latach 80. Wszystko to za sprawą filmu „Amerykański żigolak” z Richardem Gerem z 1980 roku. Kreator stworzył eleganckie stroje dla głównego bohatera-podrywacza. Armani zrewolucjonizował damską i męską garderobę i wywrócił modę do góry nogami. Dla mężczyzn uszył dopasowane garnitury ze szlachetnych tkanin, a kobietom zaproponował ubrania zainspirowane szafą chłopaka w stylu „power dressing”. Od tej pory spodnie w kant i obszerna marynarka z ramionami wypchanymi poduszkami były przeznaczone dla płci pięknej. Takie przeobrażenia oddawały ideę „Dress for success”. Armani twierdził, że tak ubrana kobieta może odnieść sukces. Moda stanowiła więc odbicie potrzeb społeczeństwa, w którym to płeć żeńska miała wysokie aspiracje i chciała pokonywać dalsze szczeble kariery.


MODA W LATACH 80.: TŁO HISTORYCZNE

Modzie towarzyszyła dobrze prosperująca ekonomia. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się grupa Yuppies – pracownicy korporacji i karierowicze na Wall Street. Lata 80. to również era, w której to indywidualiści doszli do głosu. Gadżetem oddającym ducha czasów był walkman.

MODA W LATACH 80.: FLASH DANCE I LOOK SPORTOWY

Kolejnym trendem w modzie było prowadzenie sportowego trybu życia, nierozerwalnie związanego z transformacją garderoby. W latach 80. otworzono siłownie, a na czasie zyskały treningi i taniec np. break-dance. Pojawił się kult ciała. Z filmów prym wiodły „Top Gun” z Tomem Cruisem oraz „Dirty Dancing” z Patrickiem Swayze. Męscy aktorzy byli idolami i wzorami w zakresie dbania o sylwetkę. Nie można zapomnieć o dziele „Flashdance”, w którym to główna bohaterka starałą się uzyskać miejsce w prestiżowej szkole baletowej. Aktorka zaprezentowała chareografię w czarnym body i getrach na łydki. To dzięki temu filmowi do mody wkroczyły bluzki z opadającym ramieniem, tak popularne obecnie na pokazach światowych projektantów.


MODA W LATACH 80.: UBRANIA Z WIDOCZNYM LOGO

W modzie lat 80. poza kultem ciała mieliśmy do czynienia z postawą „czerpania z życia pełnymi garściami”. Nowe pokolenia zaczęły manifestować swoje wysokie zarobki, a moda były jedną z  metod, która to umożliwiała. Pojawiły się ubrania z widocznym logo od znanych marek m.in. Versace. Projekty Gianni’ego symbolizowały przepych i modę na bogato. Calvin Klein spopularyzował trend na drogi i firmowy denim. Do gry wszedł Levi’s.

POLECAMY: HISTORIA MODY LATA 70.

MODA W LATACH 80.: CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

W latach 80. w damskiej szafie pojawiły się marynarki, które optycznie powiększały ramiona, królowała wąska podkreślona talia, a całość podkreśliła wyrazista biżuteria. Z butów najwięcej do powiedzenia miały wysokie szpilki. Męźczyźni z kolei postawili na spodnie zwężane ku dołowi tzw. marchewy oraz dżinsową kurtkę typu katana. Praktycznym i modnym dodatkiem były białe skarpetki, które zobaczycie także u króla pop-u, Michaela Jacksona.


MODA W LATACH 80., A WSPÓŁCZESNE TRENDY

W 2009 roku zainspirowani modą lat 80. byli Pucci, Anna Sui, Antonio Marras, Michael Kors oraz Alberta Ferreti. Power dressing powrócił także w sezonie jesień zima 2017/18 i wciąż przybiera coraz to silniejsze formy. Wystarczy spojrzeć na pokazy z Tygodnia Mody w Nowym Jorku i Londynu (jesień zima 2018/19).

MODA W LATACH 80. – CIEKAWOSTKI

O modzie lat 80. nie można by było mówić bez kultowych motywów, marek i elementów, takich jak: dżinsy Calvina Kleina, które awansowały ze spodni roboczych do markowych. Denim stał się ubraniem-ikoną. Znaczącą rolę w modzie tamtych lat odegrał także serial „Dynastia” w stylu Crystal. To właśnie w tym filmie ukazano stylizacje w klimacie „power dressing”. Na scenie muzycznej pojawiła się Madonna, która wylansowała trendy na plastik i łańcuchy. Potrzeby mężczyzn w zakresie garderoby odzwierciedlał serial „Policjanci z Miami” z 1983 roku – to tutaj noszono ciemne garnitury, krawaty, szerokie białe spodnie i wąskie T-shirty w pastelowych kolorach. Nie możecie także zapomnieć o wynalazku modowym Donny Karan z 1985 roku. Mowa o tzw. spodnium, czyli luźnych spodniach zestawionych z długą marynarką z kanciastymi ramionami. Całość uszyto z lejącego materiału.

Po więcej inspiracji modą lat 80. udajcie się do naszej galerii zdjęć!


video

CHLOE JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: historia mody |

podobne artykuły