Logotyp serwisu lamode.info
Historia mody: lata 80. w modzie damskiej i męskiej

Historia mody: lata 80. w modzie damskiej i męskiej

Lata 80., czyli era, w której królowały natapirowane fryzury, power dressing, korporacyjny szyk, glamrock i sportowe inspiracje.

Spis treści

1. MODA W LATACH 80.: GIORGIO ARMANI I POWER DRESSING

2. MODA W LATACH 80.: KORPORACYJNY SZYK

3. MODA W LATACH 80.: FLASHDANCE I SPORTOWE STROJE

4. MODA W LATACH 80.: LOGOMANIA

5. MODA W LATACH 80.: NAJBARDZIEJ CHARAKTERYSTYCZNE ELEMENTY

6. MODA W LATACH 80.: SERIALE ODDAJACE MODĘ EPOKI

7. LATA 80. – MAKIJAŻ

8. LATA 80. – FRYZURY

9. LATA 80. – MODA MĘSKA

10. STYL LAT 80. DZIŚ: POKAZY I KOLEKCJE NA SEZON SS2023

11. STYL LAT 80.: GWIAZDY I IKONY MODY ORAZ URODY

Tym razem pod lupę bierzemy lata 80. i przyglądamy się trendom epoki, które wciąż powracają. Zobaczcie, co królowało w modzie damskiej i męskiej tego okresu!

MODA W LATACH 80.: GIORGIO ARMANI I POWER DRESSING

Giorgio Armani był włoskim projektantem, który odniósł ogromny sukces właśnie w latach 80. Wszystko za sprawą ikonicznego filmu „Amerykański żigolak” z Richardem Gere'm z 1980 roku.

Designer stworzył eleganckie stroje dla głównego bohatera-podrywacza, a równocześnie zrewolucjonizował damską i męską garderobę oraz wywrócił dotychczasowe podejście do mody do góry nogami. Dla mężczyzn uszył świetnie skrojone garnitury ze szlachetnych tkanin, a kobietom zaproponował ubrania zainspirowane męską szafą i wykreował styl znany jako „power dressing”.

Od tej pory spodnie w kant i obszerna marynarka z ramionami wyłożonymi grubymi poduszkami były przeznaczone również dla płci pięknej. Takie przeobrażenia dobrze oddawały ideę „Dress for success” tamtych czasów.

Armani twierdził, że tak ubrana kobieta może z powodzeniem odnieść sukces w każdej dziedzinie życia. Nie po raz pierwszty moda stanowiła więc odbicie aktualnych potrzeb społeczeństwa.

MODA W LATACH 80.: KORPORACYJNY SZYK

Zmianom w modzie towarzyszyła dobrze prosperująca ekonomia wielu krajów. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się nawet grupa Yuppies – dobrze zarabiających pracowników dużych korporacji oraz finansistów z Wall Street.

Lata 80. stały się więc erą tzw. power dressing i korporacyjnego szyku. Stroje miały akcentować pewność siebie i dodawać profesjonalizmu, a także anosować potrzebę wspinania się po szczeblach kariery.

Dla mężczyzn podstawą biurowej elegancji były wówczas bardzo szerokie krawaty i koszule maklerskie (z innym kolor kołnierzyka i maniektów). Natomiast kobiety wybierały geometrycznie skrojone garsonki - marynarki z mocno zarysowanymi ramionami oraz spódniczki mini o prostym cięciu.

MODA W LATACH 80.: FLASHDANCE I SPORTOWE STROJE

Kolejnym silnym trendem w modzie epoki 80s było prowadzenie sportowego trybu życia, nierozerwalnie związanego z transformacją garderoby. W latach 80. na potęge otwierano siłownie, a z ekranaów telewizorów do aktywności zachęcały grupowe sesje aerobiku.

Na popularności zyskały treningi dla rozbudowy muskulatury, a atletyczna, wyćwiczona sylwetka była prawdziowym powodem do dumy. Zaczęto także promować taniec nowoczesny jako aktywność fizyczną, co znalazło swoje odzwierciedlenie w kinie.

Widzowie tamtych czasów zachwycali się filmami „Dirty Dancing” z Patrickiem Swayze czy "Flashdance" z Jennifer Beals. Aktorka zasłynęła słynną chareografią taneczną, ubrana w czarne body i getry, a jej bluzka z opadającym ramieniem szybko stała się must have w kobiecej szafie i masowo pojawiała się na pokazach światowych projektantów.

MODA W LATACH 80.: LOGOMANIA

Dobrze prosperująca gospodarka i wzbogacanie się społeczeństwa zaocowały potrzebą anonsowania swojego statusu materialnego. W modzie lat 80. na popularności zyskały ubrania z dużym, widocznym logo od znanych marek. To właśnie wtedy rozpoczął się trend na logomanię, który powrócił do mody w 2023 roku, co ujawniają kolekcje znanych domów mody.

Pożądane były także barokowe, pełne zdobień projekty - w tym trendzie zdecydowanie przodował Gianni Versace. Stroje Gianni’ego symbolizowały prawdziwy przepych: pozłacane łańcuchy, energetyczne nadruki, soczyste kolory.

Luksusowy w tym czasie stał się także zwykły denim, dawniej postrzegany jako element roboczego uniformu i mało wysuzkany strój, a trend na markowe stroje z jeansu spopularyzował Calvin Klein.

MODA W LATACH 80.: NAJBARDZIEJ CHARAKTERYSTYCZNE ELEMENTY

W latach 80. w damskiej szafie pojawiły się marynarki oraz garsonki, które optycznie powiększały ramiona i zwężały talię oraz biodra - taka sylwetka była wówczas na topie. Całość podkreślała mocna, wyrazista biżuteria

Męźczyźni z kolei stawiali na miękkie garnitury od Armani'ego oraz dżinsowe katany i spodnie. Modnym dodatkiem były białe skarpetki, które wypromował Król Popu, Michael Jackson.

MODA W LATACH 80.: SERIALE ODDAJACE MODĘ EPOKI

O modzie lat 80. nie można mówić bez wspomnienia kultowych seriali, idealnie oddchających ducha i trendy epoki.

„Dynastia” to produkcja promująca power dressing i modowy przepych. Pełne objętości fryzury, ogromne kolczyki oraz mocno zarysowane ramiona stały się symbolem epoki dzięki bohaterkom Alexis i Crystal.

Natomiast prawdziwymi wyznacznikami męskiej mody stali się Crockett i Tubbs, bohaterowie produkcji „Policjanci z Miami”. Miękkie marynarki w pastelowych tonach, oddających architekturę słonecznego Miami i noszone przez Dona Johnsona stały się pożądanym elementem w szafie wielu modnych mężczyzn.

Aktor dopełniał je o gładkie, basicowe T-shirty, chinosy i mokasyny na gołe stopy stając się w efekcie ikoną mody 80s.

LATA 80. – MAKIJAŻ

Lata 80. to dekada pełna kolorów. Cienie do powiek musiały być jak najbardziej kolorowe. Niezwykle popularne były tony błękitu baby blue i różu gumy balonowej, a na wieczór powieki oprószano nasyconymi fioletami z efektem zmysłowego smokey eye.

Kredka w kolorze ciemny brąz lub czerń nakładana była na górną linię rzęs w celu zagęszczenia i podkreślenia, a na dolnej powiece mógł pojawić się niebieski eyeliner, by odbić światło i rozświetlić spojrzenie. Jako że przepych był w modzie to mocny makeup oczu łączono z równie wyrazistym kolorem na ustach i soczyście zaróżowionymi policzkami.

LATA 80. – FRYZURY

W latach 80. królowały pełne objętości fryzury: natapirowane pasma z wywiniętymi końcówkami, trwała ondulacja oraz mocno zakręcone loki. Całość koniecznie utrwalona masą lakieru, by żaden kosmyk nawet nie drgnął. Tak wyraziste i efektowne uczesania szczególnie kojarzone są z kobiecą modą połowy lat osiemdziesiątych, a także z gwiazdami rocka tamtej dekady, zwłaszcza z gatunku glam metal.

Duże, miękkie gumki typu scrunchies oraz opaski na głowę wykonane z gumy lub tkaniny były popularne we wszystkich możliwych kolorach i wzorach. Frotkami najchętniej związywano kucyki - albo wysoko na głowie, albo asymetrycznie z boku. Spinki typu banan były kolejnym ulubieńcem, który pomagał uzyskać wachlarzowe uczesania. Innymi lubianymi akcesoriami były wsuwki i kokardy.

Przeczytaj także: Styl Tiny Turner: modowe dziedzictwo diwy

LATA 80. – MODA MĘSKA

We wczesnych latach osiemdziesiątych moda męska odeszła od nonszalancji hipisów i fantazji disco końca lat siedemdziesiątych. Panowie zaczęli stawiać na korporacyjną elegancją noszoną na zmianę z modą sportową. Popularne stały się komplety dresowe i sneakersy znanych marek

Popularnym casualowym zestawem stały się spodnie jeansowe z prostymi nogawkami, noszone z szerokimi koszulami lub bluzkami polo, a taże obszernymi kurtkami sięgającymi do pasa - denimowymi katanami czy akademickimi varsity jacket, które wyróżniały rękawy w kontrastowym kolorze.

STYL LAT 80. DZIŚ: POKAZY I KOLEKCJE NA SEZON SS2023

Wyrazisty styl lat 80. nieustannie inspiruje projektantów mody. Wielki powrót 80sowych trendów jest cykliczny i nawiązania do nich można wypatrzyć także w 2023 roku

Jedną z silniejszych inspiracji jest logomania. Trend ten można znaleźć np. w wiosennych kolekcjach Versace. Wyrazistym, zmultiplikowanym logo marki pokryto projekty denimu, basiców koszulek i spodni oraz akcesoriów na sezon SS2023.

STYL LAT 80.: GWIAZDY I IKONY MODY ORAZ URODY

Jak każda epoka, również czasy lat 80. mają swoje ikony mody i urody. Oto kilka z nich!

Madonna - Królowa Popu wniosła do masowego stylu natapirowane włosy, a także połączenia elementów mody ulicznej, scenicznej i sportowej, jak body, kabaretki, siateczkowe topy czy denimowe kurtki, a wszystko uzupełniała kaskadową biżuterią w dużej ilości, opaskami na głowie i kolorowym makeupem.

Tina Turner - to jej damska moda lat 80. zawdzięcza rockowe elementy: skórzane sukienki mini, ramoneski i glamrockowe fryzury.

Brookie Shields - to dzięki niej narodził się trend na mocne, puszyste brwi. Aktorka oczarowała swoimi naturalnie bujnymi brwiami, dopełniającymi jej delikatną, dziewczęcą urodę.

Elle Macpherson - jej pseudonim The Body nie wziął się znikąd - modelka regularnie pozująca do magazynu Sports Illustrated zachwycała swoją imponującą, pięknie wyrzeźbioną sylwetką, idealnie ucieleśniając ducha swojej epoki, gdzie sport i atletyczna figura była na topie.

Zdjęcie główne: Instagram @supermodels_official

tagi: historia mody | lata 80 | 80s | moda lata 80 | TRENDY |

podobne artykuły