Fryzura w stylu lat 70tych
Lata 70. to epoka pełna glamouru i disco inspiracji, ale też bogata w eklektyzm oraz różnorodność – co przejawiało się zarówno w stylu, jak i fryzurach czy makijażu.
Poznaj popularne uczesania w latach 70., które z powodzeniem możesz modnie stylizować także i dziś. Odkryj także słynne ikony stylu, które wylansowały te fryzury – niektóre z nich pozostały wierne swoim wyborom na głowie przez całe dekady!
Polecamy: Te retro fryzury wracają do trendów | lamode
Fryzury w stylu lat 70: jakie były?
Co charakteryzowało fryzury, na jakie kobiety decydowały się w latach 70? W tamtej dekadzie panowały bardzo różnorodne trendy, jednak można zauważyć kilka cech wspólnych uczesań, jakie wtedy wybierano. Fryzury w latach 70. oscylowały od krótkich, awangardowych, z męskim sznytem, po długie, miękkie i kobiece, a także od prostych i gładkich niczym woda, po falowane i naturalne afro.
Można jednak zauważyć, że powtarzalnym motywem we fryzurach lat 70 była przede wszystkim objętość. Włosy unosiły się u nasady, choć nie w tak “sztuczny” i wystudiowany sposób, jak panowało to w trendach lat 60. Wtedy to noszono wysoko zaczesane i wystylizowane na sztywno fryzury typu “ule” czy też bufiaste nasady w stylu bouffant, jakie uwielbiała np. Priscilla Presley. W latach 70. włosy były bardziej naturalnie odbijane od nasady swoją miękkością i lekkością niczym chmurka, a faktyczna objętość zaczynała się od połowy głowy – w tym obszarze pasma były kręcone, stroszone i wywijane.
Ponadto we fryzurach lat 70. często pojawiała się także awangardowa asymetria w cięciach – i to panująca na kilku frontach. Mogły to być np. fryzury krótsze z przodu i dłuższe z tyłu, tak jak słynny mullet czy fryzura na małpkę. Asymetria mogła pojawia się też być w przedziałku, który był układany bardzo nisko, a z jednej strony głowy było rozkładanych znacznie więcej pasm niż po drugiej – to dawało nonszalancki, hippisowski efekt w uczesaniu. W niektórych fryzurach także drobne detale, jak np. wywinięcia były stylizowane tylko po jednej stronie głowy.
Co więcej, wprowadzenie w latach 70. nowej generacji urządzeń do stylizacji włosów, przede wszystkim podgrzewanych wałków, które można było stosować w domowym zaciszu sprawiło, że na popularności wzrosły uczesania w wywiniętymi końcami czy bokami grzywki oraz efektownymi lokami. Kobiety chętnie eksperymentowały wyrazistymi fakturami na głowie, bo efekt niczym z salonu piękności mogły uzyskać samodzielnie w domowym zaciszu.
Fryzura w stylu lat 70: feathered hair
Farrah Fawcett wręcz zdefiniowała dekadę lat 70. swoją słynną i łatwo rozpoznawalną fryzurą. Mowa o cięciu feathered hair: lekkim i mocno postrzępionym niczym piórka cięciu – stąd też jego nazwa, z uniesionymi w górę warstwami pasma. Efektem było dynamiczne i niesamowicie puszyste uczesanie, które pięknie okalało rysy aktorki “Aniołków Charliego”.
Ta fryzura wraca do łask w ostatnich latach – może się nim pochwalić np. słynna scandi influencerka – Matilda Djerf. Dla jak najbardziej aktualnego efektu, włosy ścięte w feathered hair stylizuj ugniatając je w nierównomierne, nonszalanckie fale. Dzięki temu fryzura będzie codzienna, niezobowiązująca, a przede wszystkim współczesna.
Fryzura w stylu lat 70tych: curtain bangs
Curtain bangs, czyli grzywka niczym kurtyna powraca w wielkim stylu. W latach 70. to uczesanie nosiła m. in. Goldie Hawn. Takie wyprofilowanie grzywki niezmiennie dostarcza dużo wdzięku noszącej, jest też łatwe w obsłudze. Powód? Nawet kiedy grzywka curtain odrasta, to nie wymaga tak częstego podcinana jak pełna, prosta grzywka.
Grzywka curtain bangs najlepiej prezentuje się z włosami mocno uniesionymi od nasady – efektem jest pełna objętości fryzura w stylu lat 70., ale aktualna i dziś.
Jakie fryzury noszono w latach 70? Prosta grzywka
Sięgająca brwi, prosta grzywka to uczesanie, któremu przez całe dekady wierna była Jane Birkin. To cięcie inspirowane stylem lat 70. z powodzeniem można nosić także współcześnie. By jeszcze lepiej wydobywać charakter epoki 70s, prostą grzywkę warto nosić w duecie z ultra prostymi, długimi włosami w stylu ikony stylu lat 70., a mianowicie Cher.
Fryzura vintage z lat 70: disco loczki
Drobne, gęste loczki to fryzura prosto z epoki disco lat 70. Nosiło je wiele ikon mody i diw scenicznych tych czasów, w tym Donna Summers. Dziś disco loki to nadal aktualne uczesanie, by jednak dodać mu unowocześnionego charakteru zadbaj o tym, aby skręty nie były perfekcyjne i równomierne – rozczesz je nonszalancko palcami dla uzyskania miękkiej faktury i swobodnego wykończenia.
Jakie fryzury noszono w latach 70? Kitty cut
Kitty cut to pełne wdzięku i lekkości warstwowe cięcie na średniej długości pasm. W latach 70. nosiły je modne aktorki i wokalistki w stylu hippie, a dziś wybierają je influencerki ze względu na kobiecy i miękki wygląd fryzury. Cięcie to zupełnie się nie zestarzało i pięknie wygląda także współcześnie: jest staranne, ale przy tym nie jest wystudiowane, tylko swobodne.
Fryzura vintage z lat 70: The Shag
The Shag to jedna z ikon fryzjerstwa lat 70. To awangardowe cięcie z warstwami różnej długości pasm, krótszymi bokami i asymetryczną grzywką zadebiutowało w 1971 roku. Dla Jane Fondy na potrzeby filmu “Klute” stworzył je fryzjer gwiazd, Paul McGregor.
To uczesanie było awangardowe i unisexowe oraz takie zresztą pozostało – było chętnie noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, miało też w sobie wyraźnie punkowy charakter, który spodobał się w szczególności rockowym wokalistkom lat 70., jak Debbie Harry czy Joan Jett. Dziś nowoczesne wcielenie The Shag stanowi modna fryzura wolf cut. Jest ono łagodniejsze i bardziej kobiece niż swój pierwowzór, zawiera też mniej dramatyczne warstwy pasm, które raczej przechodzą miękko między sobą. Może też pojawić się wariant z micro bangs, czyli ultra krótką grzywką o asymetrycznej linii, co dodaje fryzurze rockowego charakteru.
Więcej pomysłów na modne fryzury znajdziesz na MIUMAG – From Warsaw With Love!
Zdjęcie główne: Instagram @matildadjerf