PL / EN
HARAJUKU – AWANGARDOWA MODA NA JAPOŃSKIEJ SCENIE ULICZNEJ

HARAJUKU – AWANGARDOWA MODA NA JAPOŃSKIEJ SCENIE ULICZNEJ

Po czym rozpoznać styl w modzie, który narodził się w Tokio i jakie są jego odmiany?

Znaki szczególne – przesada. W stroju, makijażu i fryzurze. Tak można zdefiniować współczesną młodzież pochodzącą z artystycznych dzielnic Japonii. Harajuku to styl, który wyłonił się w latach 70., dzięki kręgowi artystów. Poznajcie jego historię!

HARAJUKU – HISTORIA

Harajuku jest mekką ludzi młodych, którzy muszą na co dzień chodzić do szkoły ubrani w mundurki. Wspomniany styl narodził się w latach 70., kiedy ten teren upodobali sobie artyści. To tutaj spotykali się, imprezowali i zakładali sklepy z designerskimi ubraniami oraz dodatkami. Obecnie Harajuku to jedna z najpopularniejszych dzielnic Tokio, gdzie nastolatki zmęczone szkolną codziennością mogą się wyszaleć i poprzebierać w swoje ulubione ubrania. Tutaj też można obserwować liczne i szybkie zmiany stylów, trendów, marek, sklepów oraz osobowości, które pojawiają się i znikają z japońskiej sceny mody ulicznej.

Świat usłyszał o harajuku za sprawą fotografa, Shoichi Aoki. To on założył FRUiTS - najpopularniejszy japoński magazyn o modzie i trendach.

Kolorowe stylizacje - styl harajuku w modzie

HARAJUKU – CECHY STYLU

Harajuku to niezwykła dzielnica Tokio, przypominająca czarodziejską krainę. To tam co weekend nadarza się okazja, by ujrzeć oryginalnie ubraną, a nawet przebraną młodzież. Przemyślany w najmniejszym detalu makijaż nawiązuje do wizerunku bohaterów ze świata mangi, komiksów i gier komputerowych. W ramach nurtu można wyodrębnić kilka stylów. Harajuku girls rozpoznacie po dziewczęcych outfitach urozmaiconych dużą ilością bransoletek, kolczyków, wstążek, koronek i spinek do włosów. Wszystkie akcesoria występują w niezliczonej liczbie i kolorach. Aristocrat wybierają reprezentanci obydwu płci i jak sama nazwa wskazuje, ich lookom przyświeca słowo elegancja. Must have’m w garderobie miłośników wspomnianej estetyki są białe koszule oraz elementy garderoby zainspirowane modą XIX wieku. Niektóre trendsetterki wolą natomiast stylizacje zbudowane na bazie transparentnych zestawów np. krótkiego topu z kołnierzykiem i spódnicy za kolano, wykończonych dla kontrastu ciężkimi butami na podeszwie XXL. Euti na telefon w cukierkowym kolorze to gadżet, stanowiący „kropkę nad i” ich outfitu. Z kolei, japońscy chłopcy częstą ubierają się w duchu elegant gothic aristocrat. Cała sztuka polega na zestawieniu szykownego fraka z koszulą i spodniami zaprasowanymi w kant.

Harajuku w modzie: kolorowe kurtki i zabawnie spięte włosy

Kolorowe kurtki i spódnice - styl harajuku

HARAJUKU – POKAZY MODY

Styl Harajuku jest obecny na światowych pokazach mody. Jesienią 2017 roku, po elementy zainspirowane japońską estetyką sięgnął m.in. Jeremy Scott, prezentując serię kolorowych ubrań z bajkowymi postaciami. Różowe, landrynkowe topy, bluzy z grafiką i pełne uroku sukienki dekorowane falbanami, zestawiono z butami typu platformy. Na wybiegu modelki maszerowały w dżinsowych mini spódnicach z postrzępionymi końcami i multibarwnymi paskami. Nie mogło obyć się także bez odważnej fryzury. Na pokazie królowały różowe włosy. W sezonie wiosna lato 2019, stylem harajuku inspiruje Marc Jacobs, który jednym z najgorętszych trendów sezonu czyni kolor gumy balonowej. Odcień pojawia się na kokach i kucykach modelek.

W galerii prezentujemy pokazy mody zainspirowane stylem harajuku oraz trendy, które pojawiły się na Instagramie. 

video

DIOR WIOSNA LATO 2019

tagi: historia mody | moda uliczna | pokaz mody | TRENDY |

podobne artykuły