Kostiumowe seriale od lat cieszą się dużą popularnością i przeżywają renesans. Tego typu produkcje łączą historyczną estetykę i nowoczesne podejście do narracji. Nierzadko przedstawiają nie tylko daną epokę i życie w ubiegłych wiekach, lecz także poruszają tematy oraz problemy, które i dziś bywają aktualne. Widzowie kochają je za zachwycające kostiumy i scenografię, a także za historie osadzone w przeszłości, opowiedziane współczesnym językiem. Niektóre z tych opowieści bazują na faktach. Inne się nimi inspirują. Tak jest w przypadku „Pozłacanego wieku”. Co ciekawe, niektórzy bohaterowie – choć noszą „własne” imiona – mają w epoce swoich historycznych odpowiedników.
Z tekstu dowiesz się:
- Dlaczego seriale kostiumowe cieszą się obecnie dużą popularnością?
- Na czym oparta jest fabuła serialu „Pozłacany wiek”?
- Czy postacie z „Pozłacanego wieku” mają historyczne pierwowzory?
- Na kim wzorowano postać Berthy Russell?
- Jak Alva Vanderbilt zdobyła uznanie nowojorskiej śmietanki towarzyskiej?
- Kim była Consuelo Vanderbilt i co łączy ją z Gladys Russell?
- Na kim wzorowana jest postać George’a Russella?
- Kim była Caroline Schermerhorn Astor i jaką rolę odgrywała w elicie?
- Czym była lista „The 400” i kto ją stworzył?
- Kim była Mamie Fish i jaką pozycję zajmowała w nowojorskim towarzystwie?
“Pozłacany wiek” – oto bohaterowie serialu i ich historyczne pierwowzory
„Pozłacany wiek” to serial, który zadebiutował na Maxie w 2022 roku. Aktualnie na platformie można śledzić trzeci sezon tej produkcji. O czym ona opowiada? Akcja toczy się na tle amerykańskich przemian gospodarczych pod koniec XIX wieku. To czas wielkich fortun – zarówno tych zdobytych, jak i utraconych. Jednakże główna oś fabularna skupia się na Marian Brook. Młodej kobiecie, która po śmierci ojca przeprowadza się do bogatych, konserwatywnych ciotek. Przy okazji trafia w sam środek konfliktu między dwoma światami – nowych i starych pieniędzy.
I choć „Pozłacany wiek” to nie tylko historia o elitach, członkowie towarzyskiej śmietanki i walka o władze na salonach przyciąga najbardziej. Warto też wiedzieć, że wspomniana grupa wcale nie jest taka fikcyjna. I mimo że większość bohaterów nosi własne imiona, w przeszłości można doszukać się ich historycznych pierwowzorów. Konkrety? Oto kilka prawdziwych postaci z epoki i ich serialowi odpowiednicy.
Alva Vanderbilt i Bertha Russell (Carrie Coon)
Jedną z najbardziej charakterystycznych postaci w „Pozłacanym wieku” jest Bertha Russell. Warto wiedzieć, że bohaterka garna przez Carrie Coon została oparta na postaci Alvy Vanderbilt. Mowa o bardzo bogatej i ambitnej żonie magnata kolejowego, Williama Kissama Vaderbilta. Kobieta i jej rodzina początkowo była uważana przez starą elitę jako pozbawionych gustu nowobogaczy. I choć najpierw Alva musiała zabiegać o bycie w elitarnych kręgach, z czasem nawet pani Astor otworzyła się na Vanderbiltów. Wiele branż i fortun zaczęło bowiem opierać się na przychylności tego klanu. Dodajmy również, że tak jak i pani Russell, Alva nie mogąc dostać się do loży operowej w Akademii Muzycznej (dyrektorzy niechętnie przyjmowali do swojego kręgu członków nowych fortun), zaangażowała się w założenie w 1883 r. Metropolitan Opera, która wówczas miała siedzibę w Metropolitan Opera House.

Alva Vanderbilt, fot. domena publiczna

Bertha Russell, fot. materiały prasowe
Consuelo Vanderbilt i Gladys Russell (Taissa Farmiga)
Okazuje się, że Gladys Russell, córka Berthy i jej męża – potentata kolejowego – także bazuje na życiu prawdziwej osoby. Tym razem mowa o Consuelo Vanderbilt, czyli córce Alvy i Williama Kissama. Dziewczyna urodziła się w bogatej rodzinie (jej ojciec również działał w przemyśle kolejowym) i podobnie jak serialowa bohaterka, marzyła o wielkiej miłości. Plany zepsuła jej jednak matka, która postanowiła wydać ją za księcia Marlborougha (ten bohater nawiązuje do postaci Charlesa Spencera-Churchilla, 9. księcia Marlborough). Perfekcyjny ślub nie przyniósł jednak perfekcyjnego małżeństwa. Para rozwiodła się w latach 20. XX wieku. Czy Gladys czeka taka sama historia? O tym przekonamy się niedługo, niemniej wiele na to wskazuje.

Consuelo Vanderbilt, fot. domena publiczna

Gladys Russell, fot. materiały prasowe
Jay Gould i George Russell (Morgan Spector)
Choć może się wydawać, że George Russell to postać wzorowana na mężu Alvy Vanderbilt, w rzeczywistości reżyser serialu wyznał, że pierwowzorem w tym przypadku był Jay Gould. Mężczyzna także działał w branży kolejowej (on także zmagał się ze strajkami związkowców) i również dorobił się wielkich pieniędzy. Poza tym jego rodzina też miała problem, by uzyskać aprobatę pani Astor i starych kręgów elit. Z czasem jednak ich ogromne bogactwo okazało się zbyt potężne, by je lekceważyć.

Jay Gould, fot. domena publiczna

George Russell, fot. materiały prasowe
Caroline Schermerhorn Astor (grana przez Donnę Murphy)
W tym przypadku serialowa bohaterka i jej historyczny pierwowzór noszą to samo imię i nazwisko. Caroline Schermerhorn Astor, bo to o niej mowa, pełniła rolę niekwestionowanej królowej nowojorskiej śmietanki towarzyskiej, która terroryzowała i patrzyła z góry na nowobogackie rodziny. Jej ekranowy konflikt z Berthą Russell został zainspirowany prawdziwą rywalizacją z Alvą Vanderbilt. Warto też wiedzieć, że pani Astor, wraz z przyjacielem – Wardem McAlisterem (w serialu także pojawia się ten bohater) – opracowała listę znaną jako „The 400”. W dokumencie znajdowało się 400 nazwisk społecznie akceptowanych, nowojorskich rodzin. Dodajmy, że liczba nie była przypadkowa – dokładnie tyle osób mieściła jej sala balowa. Lista ta została nawet opublikowana przez New York Times w 1892 roku i… jak się domyślasz, zarówno nazwisko Vanderbilt jak i Russell się na niej nie pojawiło.

Caroline Schermerhorn Astor, fot. domena publiczna

Caroline Schermerhorn Astor, fot. materiały prasowe
Mamie Fish (grana przez Ashlie Atkinson)
Mamie Fish zarówno w życiu, jak i serialu była duszą towarzystwa wśród nowojorskich elit. Kobietę charakteryzował cięty dowcip i wesołe usposobienie. Nie jest też tajemnicą, że lubiła ona wydawać przyjęcia w stylu Wielkiego Gatsby’ego. I choć jej rodzina nie była najpotężniejszą, po śmierci pani Astor to właśnie ona i Alva Vanderbilt zajęły jej tron i zostały królowymi nowojorskiego towarzystwa.
“Diabeł ubiera się u Prady 2” pojawi się w kinach szybciej, niż myślisz!

Marion Graves Anthon Fish, fot. domena publiczna

Mamie Fish, fot. materiały prasowe