Co można robić w wakacje w Warszawie? Propozycji jest całe mnóstwo. Jeśli jednak szukasz kulturalnych wrażeń i chcesz zrelaksować się, chłonąc polską sztukę, zachęcamy by zawędrować na ulicę Piękną 1A, gdzie mieści się DESA Unicum. Dom aukcyjny przygotował dla zwiedzających trzy wyjątkowe wystawy.
Z tekstu dowiesz się:
- Co można robić latem 2025 w Warszawie, jeśli interesuje nas sztuka?
- Gdzie znajduje się DESA Unicum?
- Ile wystaw przygotowała DESA Unicum na wakacje 2025?
- Kto otworzy sezon wystaw w DESA Unicum?
- Kim jest Ewa Kuryluk i co charakteryzuje jej twórczość?
- Jakie dzieła Ewy Kuryluk zostaną pokazane na wystawie?
- Jakie dzieła Tomasza Ciecierskiego zostaną zaprezentowane?
- Czym wyróżniała się twórczość Tomasza Ciecierskiego?
- Kim był Eugeniusz Eibisch?
- Jakie prace Eugeniusza Eibischa będą pokazane?
- Dlaczego warto odwiedzić DESA Unicum latem 2025?
3 wystawy w DESA Unicum, które trzeba zobaczyć w wakacje 2025 – sezon otworzy wernisaż Ewy Kuryluk
DESA Unicum przygotowała niemałą niespodziankę dla miłośników polskiej sztuki. W swoich wnętrzach zaprezentuje bowiem trzy wyjątkowe wystawy, będące opowieścią o rodzimej twórczości XX i XXI wieku. Sezon otworzy wernisaż Ewy Kuryluk, czyli pionierki sztuki fotorealizmu w naszym kraju.
Wystawy, które trzeba zobaczyć w Warszawie w lipcu 2025
Artystka, która na co dzień mieszka w Paryżu, cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jej twórczość nierozerwalnie łączy się z osobistymi doświadczeniami, w tym między innymi z chorobą psychiczną matki i brata, dziedzictwem Holokaustu oraz napięciem ukrytym w rodzinnej ciszy i bólu. Eksperci uważają, że jej artystyczną drogę można porównać do twórczości Fridy Kahlo. Dlaczego? A chociażby dlatego, że obie artystki poprzez sztukę oswajają się z przeszłością.
Co konkretnie będzie można zobaczyć podczas letniej wystawy w DESA Unicum? Zwiedzający zaznajomią się z pracami Ewy Kuryluk z lat 60. i 70. Co ciekawe na wystawie pojawią się też niepublikowane dotąd obrazy i rysunki z jej londyńskiego okresu działalności. Dodajmy, że w jej obrazach, obok zaszyfrowanego cierpienia, pojawia się fascynacja cielesnością i biologiczną stroną życia – ukazywaną w zmysłowych, pełnych napięcia relacjach między dwojgiem nagich, bezbronnych ludzi. Na wystawie zobaczymy również dzieła z ostatniego etapu malarstwa sztalugowego Kuryluk, w tym między innymi nigdy wcześniej niepokazywane prace, takie jak “Trzej faceci” czy “Elektryczny piesek”.

Praca Ewy Kuryluk, fot. materiały prasowe

Praca Ewy Kuryluk, fot. materiały prasowe
W drugiej połowie wakacji 2025 DESA Unicum pokaże prace Tomasza Ciecierskiego
W sierpniu DESA Unicum pokaże światu prace Tomasza Ciecierskiego – wybitnego malarza współczesnego, który odszedł w sierpniu 2024 roku. Zwiedzający poznają więc wystawę “Galop. Pęd. Rytm, Obrazy i rysunki z lat 1976-2022”, będącą hołdem dla jego wielowymiarowej twórczości. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 40 obrazów i rysunków, ukazujących różnorodność języka artystycznego Ciecierskiego. Warto wiedzieć, że ten artysta prowadził głęboką refleksję nad samym medium malarstwa. W wielu jego dziełach nie brakuje więc przedstawienia „świata malarza”.

Praca Tomasza Ciecierskiego, fot. materiały prasowe
W sierpniu 2025 DESA Unicum przypomni również twórczość Eugeniusza Eibischa
W drugiej połowie wakacji 2025 będzie też okazja, by przypomnieć sobie twórczość Eugeniusza Eibischa, mistrza koloru XX wieku. Na wystawie – poza znanymi dziełami – pojawią się także mniej popularne prace, w tym rysunki wykonane tuszem, piórkiem i ołówkiem, pochodzącym z prywatnej, włoskiej kolekcji. Eibisch, choć związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych i uznany już w latach 20. w Paryżu, był twórcą o głęboko europejskim spojrzeniu. W jego obrazach widać włoskie czy francuskie wpływy. Wśród obrazów Eibischa znajdziesz nie tylko martwą naturę, lecz także pejzaże i portrety.
PS. Wszystkie wymienione wystawy możesz zobaczyć bezpłatnie. Prace Ewy Kuryluk będą pokazywane między 2 a 26 lipca. Dzieła Tomasza Ciecierskiego zostaną wystawione 29 lipca i będzie można oglądać je do 23 sierpnia. Z kolei obrazy Eugeniusza Eibischa zobaczysz między 4 a 22 sierpnia.
Najmodniejsze wystawy sztuki w lipcu 2025. 7 fascynujących miejsc pełnych piękna i mody