Polscy artyści coraz częściej dostrzegani są za granicą naszego kraju. Niedawno rzeźba Oskara Zięty stanęła w centrum Londynu. Teraz możemy poinformować, że instalacja Edyty Barańskiej trafiła do… centrum handlowego. Ale nie byle jakiego. Mowa o Dubai Mall, czyli jednej z najbardziej prestiżowych galerii handlowych świata. To tutaj, tuż obok sklepów luksusowych domów mody, podwodnego zoo czy wielkiego lodowiska, frunie „chmura ptaków”.
Z tekstu dowiesz się:
- Jaka polska artystka stworzyła instalację w Dubai Mall?
- Czym jest „Chmura ptaków” i co warto wiedzieć na jej temat?
- Kim jest Edyta Barańska?
Instalacja polskiej artystki trafiła do Dubai Mall
Dubai Mall to bardzo prestiżowa przestrzeń handlowa. Poza sklepami największych i najbardziej luksusowych domów mody, znajdziesz tutaj lodowisko, podwodne zoo, ogromne akwarium czy wodospad na jednej ze ścian. Istnieje jednak jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić tę galerię. O czym mowa? Chodzi o wyjątkową instalację artystyczną, która pojawiła się pod szklaną kopułą centrum. Autorką tego projektu jest Edyta Barańska. Co warto wiedzieć o tym dziele?
Zacznijmy od tego, że setki szklanych ptaków, zawieszonych w Dubai Mall to efekt wieloletniej pracy. Instalacja waży ponad 880 kilogramów i znajduje się w przeszklonej kopule (jej wysokość to 24 metry) w części The Distrct, tuż przy głównym wejściu do galerii. Dodajmy, że jest to miejsce skierowane ku najwyższemu budynkowi globu, czyli Burj Khalifa. Poza tym nie jest tajemnicą, że Barańska wykonała projekt techniką fusingu, czyli formowania szkła na gorąco, w specjalnych piecach. Dzięki tej technice powstaje materiał, którego faktura pięknie reaguje na światło. Same ptaki mają pomarszczoną, półprzeźroczystą strukturę i różne rozmiary (od 60 do 20 centymetrów).
Polskie hity sztuki użytkowej, które nadadzą każdemu wnętrzu ekskluzywności

fot. IG @baranskadesign

fot. IG @baranskadesign
Wyświetl ten post na Instagramie
No właśnie… a dlaczego akurat motyw ptaków pojawił się w instalacji? Jak twierdzi artystka, to właśnie te zwierzęta – tuż obok koni – zajmują ważne miejsce w arabskiej kulturze. Są symbolem siły, wolności oraz prestiżu.
Choć wielu osobom arabskie kraje kojarzą się głównie z wielbłądami, to w rzeczywistości to właśnie konie i ptaki, zwłaszcza sokoły, są tam szczególnie cenione – mówi Edyta Barańska.
Warto też wiedzieć, że „Chmura ptaków” została zawieszona 13 metrów nad podłogą, tuż pod systemem klimatyzacji. Montaż instalacji odbywał się nocami, przez kilka dni. Za stronę inżynieryjną projektu odpowiadał Maciej Frej, a za konstrukcję nośną firma Atorial.
Wydawało się, że ruch powietrza będzie przeszkadzał, że ptaki będą się niekontrolowanie poruszać. A tymczasem… zupełnie przypadkowo stworzyliśmy mobilną instalację. Cała kompozycja zaczyna delikatnie wirować, co daje niezwykły efekt – jakby ptaki naprawdę leciały. To nie było planowane, ale wyszło fenomenalnie – dodaje projektantka.
Jak to się stało, że Polka ozdobiła centrum? „Chmura ptaków” została wybrana na drodze konkursu. Czy to pierwsza duża praca Edyty Zając? Nic z tych rzeczy. Artystka ma już na koncie projekty ze szkłem, realizowane między innymi dla międzynarodowych sieci hoteli.