Chociaż dzisiejsza moda nadużywa tego określenia, a jego geneza wyraźnie wskazuje na to, kim jest, a kim nie tytułowy hipster, to wciąż jedna z najbardziej nieokreślonych subkultur współczesnych czasów. Poznajcie historię, sekrety i przedstawicieli tego nietuzinkowego stylu.
ZOBACZ TEŻ: SPEKTAKULARNA WYSTAWA CHRISTIANA DIORA W LONDYNIE
HIPSTER – GENEZA POJĘCIA
Kim tak naprawdę są hipsterzy? Osoby należące do popularnej współcześnie subkultury są nie tylko wśród nastolatków, ale i osób powyżej 20. i 30. roku życia, jak i ludzi starszych. Łączy ich deklarowana niezależność wobec głównego nurtu kultury masowej (mainstreamowej) oraz chęć zaakcentowania własnej oryginalności i indywidualności. Hipsterów wyróżnia niezależność myślenia, zamiłowanie do twórczości artystycznej, czy różnych niszowych form kultury – muzyki, filmu, etc. Mimo pozornie prostej definicji, to jedna z najbardziej nieokreślonych subkultur dzisiejszych czasów. Określenie “hipster” po raz pierwszy pojawiło się w latach 40. XX wieku w środowisku słuchaczy czarnego jazzu. Samo słowo wywodzi się natomiast z języka afrykańskiego ludu Wolof, gdzie “hip” to ten oświecony (który ma otwarte oczy), a “hipster” narodził się w momencie, gdy na nowoczesnej ulicy spotkali się biały z czarnym, dlatego okrzyknięto go “białym Murzynem”. Wówczas wyzwaniem dla hipstera było przekroczenie własnej kultury i rasy oraz ustanowienie komunikacji między obcymi światami.
Hipster jako “biały Murzyn” reprezentował klasę średnią, słuchającą tzw. bebopu. Geneza pojęcia odnosi się więc do ówczesnych zachowań wymierzonych przeciwko mainstreamowi – to biały Amerykanin aktywnie uczestniczący w kulturze jazzu, praktykowanej przez czarnych muzyków. Kontynuatorami kręgu bitników okazali się przedstawiciele Beat Generation, ruchu realizującego idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu, swobody twórczej i autentycznej kontrkulturowości, który narodził się w artystycznej dzielnicy Nowego Jorku, Village.
STYL HIPSTER – CECHY CHARAKTERYSTYCZNE
Wiemy już, że hipster jest przeciwnikiem mainstreamu. Burzy powszechnie przyjęte podziały na to, co alternatywne i masowe, wysokie i niskie, kobiecie i męskie, kiczowate i wyszukane, dobre i złe. Sprzeciwiając się kulturze masowej, jednocześnie aktywnie w niej uczestniczy, zacierając granice między sztuką przeznaczoną dla elit a wytworami przemysłu kulturowego. To mieszkaniec wielkich miast, który nabiera dystansu do otaczającej go rzeczywistości, ujmując ją w ironiczny nawias. Krytykuje nieoryginalność, przez co rozumie korzystanie z rozwiązań proponowanych przez kulturę masową. W opozycji do niej staje również za pomocą swojego stroju, chcąc odciąć się od dominujących trendów. Ubiór hipstera odznacza się dużym eklektyzmem, ekstrawagancją, a czasem równiez kampową skłonnością do kiczu. W celu modyfkacji swojego wyglądu przedstawiciele tej subkultury posługują się technikami pastiszu i kolażu.
W modzie współczesnej rozwój stylu hipsterskiego przypadł na wczesne lata 2000′, kładąc nacisk na nieco bałaganiarskie, luzackie looki z nutą vintage, które kontrastowały z szybko rozpowszechniającą się kulturą pop. Przez krytyków nazywana sposobem na “przekalkulowaną fajność”, moda hipsterów oparła się na zakupach w lokalnych second handach, próbując pokazać rzeczy “jedyne w swoim rodzaju”, jednocześnie skutecznie unikając tego, co dostępne w dużych centrach handlowych. Do kanonu wdarły się już kraciaste, flanelowe koszule, wąskie spodnie, koszulki z grafikami zespołów muzycznych, skórzane ramoneski, czapki typu beanie, czy skateboardowe sneakersy.
STYL HIPSTER W HOLLYWOOD
Ameryka, w tym Nowy i Jork i Hollywood są kolebką stylu hipster, który szybko opanował Europę i świat. Dziś wśród gwiazd noszących się w taki sposób wymienia się m.in. Jareda Leto, Johnego Deppa, Keanu Reevesa, Kristen Stewart, Natalie Portman, czy Vanessę Hudgens. Więcej inspiracji znajdziecie w galerii poniżej.