PL / EN
SPEKTAKULARNA WYSTAWA „CHRISTIAN DIOR: KRAWIEC SNÓW” W LONDYNIE

SPEKTAKULARNA WYSTAWA „CHRISTIAN DIOR: KRAWIEC SNÓW” W LONDYNIE

Od Christiana Diora do Marii Grazii Chiuri.

Wystawa „Christian Dior: Designer of Dreams” właśnie wystartowała. Prezentacja zorganizowana w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie ma być największą w historii, od czasów ekspozycji „Alexander McQueen: Savage Beauty”. Opowieść francuskiej, legendarnej marki stanie się tym samym niezwykłą podróżą, która przeniesie widzów w czasie i pozwoli odkryć jej dzieje  - od momentu powstania w 1949 roku, aż do dziś pod sterami Marii Grazii Chiuri.

„CHRISTIAN DIOR: KRAWIEC ZE SNÓW” – WYSTAWA W HOŁDZIE ANGLI

2 lutego 2019 otwarto wystawę „Christian Dior: Designer of Dreams” (tłum. „Christian Dior: Krawiec snów”). Chociaż ekspozycja jest tak samo zatytułowana jak ta, zorganizowana dwa lata temu w Paryżu, to nie stanowi powielenia projektu. Na początku wymieniono około sześćdziesięciu eksponatów, a całość urozmaicono o modele ubrań stanowiące wyraz silnej inspiracji Christiana Diora kulturą Anglii. W ekspozycji zobaczycie więc suknię księżniczki Małgorzaty (założyła ją z okazji swoich 21. urodzin), która zaliczała się do miłośniczek estetyki New Looku Diora.

Istotnym elementym ekspozycji będą także projekty dyrektorów artystycznych marki. Po kolei przejdziemy więc po egzemplarzach modowych, które wyszły spod rąk twórców, takich jak Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferre, John Galliano, Raf Simons i Maria Grazia Chiuri. I tak na wystawie zobaczycie torebki, buty, biżuterię z archiwów Diora, które zostały wyeksponowane w bajkowy i teatralny sposób. Całość zwieńczyła scenografia, która oczami wyobraźni przeniosła nas do eleganckich ogrodów czy zdobionych komnat.

Wystawa „Christian Dior: Krawiec snów" 2019

Na wystawie zobaczycie nie tylko szykowne suknie midi, z podkreśloną talią, które zaprojektował Christian Dior w latach 50., ale również T-shirty o feministycznym przekazie i torebki zainspirowane jeździectwem konnym, które pojawiły się w kampanii 2019 z Jennifer Lawrence.

Ekspozycja będzie czynna do 14 lutego 2019. 

NEW LOOK DIORA        

8 grudnia 1946 roku pod patronatem Marcela Boussaca, Dior założył własny dom mody. Prawdziwa nazwa kolekcji, którą zaprezentował 12 lutego 1947 roku to Corolle, lecz wszyscy znają ją pod nazwą New Look jaką nadała linii Carmel Snow, ówczesna redaktorka naczelna Harper's Bazaar. Kreacje  Diora wzbudziły wiele kontrowersji nie tylko ze względu na nowy styl, lecz także odmienność od dotychczasowej mody. W kolekcji francuskiego projektanta królowały suknie o pudełkowym kroju, których szycie dyktowały powojenne racje tkaniny. Dior był mistrzem kreowania kształtów i podkreślania sylwetek; jego kreacje stworzone były głównie z perkalu, wykorzystywał on podszycia na biodrach, dopasowane gorsety podkreślające mocno talię osy, a także halki, które sprawiały, że jego suknie jeszcze bardziej kształtowały sylwetki modelek.

Początkowo kobiety zaprotestowały przeciwko projektom spódnic Diora, które zakrywały im nogi. Sporą sensacją okazała się również ogromna na tamte czasy ilość tkaniny wykorzystywana do uszycia pojedynczej sukni lub garnituru. Podczas jednej z sesji w Paryżu modelki zostały nawet zaatakowane za taką rozrzutność przez sprzedawczynie na targu, jednak po zakończeniu ciężkiego okresu powojennych deficytów przeciwnicy umilkli. „New Look” zrewolucjonizował kobiece suknie oraz ugruntował pozycję Paryża jako centrum świata mody po II wojnie światowej.

POLECAMY: DIOR I IKONY PARYSKIEJ MODY - WYSTAWA W ŁODZI 

W galerii prezentujemy spektakularną kolekcję „Christian Dior: Krawiec snów”, stanowiącą pomost pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: wystawa | historia mody | Albert & Victoria Museum | DIOR |

podobne artykuły