Wczoraj Pantone ogłosił najważniejszy kolor 2024 roku – peach fuzz, czyli wiosenny, brzoskwiniowy róż. W ostatnich miesiącach towarzyszyła nam Magenta, a wcześniej purpura Veri Peri. W jaki sposób Pantone określa kolor roku i w jaki sposób wpływa to na sezonowe trendy?
Od 2000 roku Pantone wybiera Kolor Roku. To pewnego rodzaju plebiscyt, którego wynik zależy od decyzji podjętej podczas tajnych obrad. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele różnych państw, którzy prezentują swoje obserwacje względem panujących trendów. Analizy mają ścisły związek z kulturą, podróżami i oraz kondycją społeczną – wśród najważniejszych czynników determinujących wybór koloru roku znajdziemy inspiracje zaczerpnięte z przemysłu filmowego, artystycznego czy modowego. Do tego dochodzą także destynacje podróżnicze, rozwój technologii, gry, materiały czy, mówiąc prosto, powszechny lifestyle. Kolor roku wybrany przez Pantone to pewnego rodzaju prognoza nadchodzących trendów, które odnajdziemy m.in. w katalogach wnętrzarskich, na wybiegach podczas Tygodni Mody czy na opakowaniach produktów kosmetycznych.
W jaki sposób Kolor Roku Pantone odzwierciedla potrzeby społeczeństwa?
W 2022 roku świat stopniowo uwalniał się od pandemii. Fiolet Veri Peri przybrał formę komentarza dotyczącego kondycji psychicznej człowieka w postpandemii. „Very Peri jest symbolem globalnego ducha chwili i transformacji, przez którą przechodzimy. Gdy wychodzimy z intensywnego okresu izolacji, nasze pojęcia i standardy się zmieniają, a nasze życie fizyczne i cyfrowe połączyły się w nowy sposób – napisali eksperci Panotne. W tym samym roku świat pochylił się nad kolejnymi wydarzeniami, na które Pantone odpowiedział wyrazistym kolorem – magentą. “Viva Magenta jest odważna i nieustraszona, pulsuje kolorem, którego żywiołowość sprzyja radosnemu i optymistycznemu świętowaniu… Emanuje czystą radością, zachęcając do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń”. Z kolei tegoroczne Peach Fuzz kreuje nowe podejście do subtelności i delikatności.
Czytaj więcej: PANTONE 2024: PEACH FUZZ. JAK STYLIZOWAĆ NAJMODNIEJSZY KOLOR NADCHODZĄCEJ WIOSNY?
Fenomen Pantone – na czym polega?
Pantone to firma słynąca z opracowania systemu identyfikacji kolorów, który został szeroko przyjęty w przemyśle graficznym, projektowym i poligraficznym. Początki marki Pantone sięgają lat 60. XX wieku, kiedy Lawrence Herbert, opracował system numeracji kolorów – Pantone Matching System.
Wszystko zaczęło się w niewielkiej drukarni Pantone w New Jersey, w której Herbert pracował dorywczo. To właśnie tam zauważył, jak wielkie znaczenie dla sprzedaży ma kolor. Warto zobrazować to na przykładzie pudełek – w tamtych czasach produkty miały swój przypisany kolor, jednak oscylowały między ich jaśniejszymi i ciemniejszymi odcieniami. Klienci nie chcieli kupować ciemniejszych opakowań, bo postrzegali je jako starsze. W rzeczywistości nie chodziło o wiek danego produktu, a brak odpowiedniego systemu nazewnictwa kolorów utrudniający tworzenie zunifikowanej identyfikacji wizualnej poszczególnych firm. Niedługo później Lawrence Herbert wykupił drukarnie Pantone i zrezygnował z jej podstawowej usługi na rzecz opracowania systemu klasyfikowania kolorów. Jego uniwersalne rozwiązanie stało się kierunkowskazem dla firm skupionych na masowej produkcji wszelkich dóbr. Z katalogu Pantone korzystają projektanci, wzornicy, a także ludzie niezwiązani z jakimkolwiek wytwórstwem (na przykład przed remontem w domu i chęcią przemalowania ścian).
Dziś Pantone opracowuje spektrum każdego koloru. Wydaje palety, znaczniki i obszerne katalogi książki, a także digitalowe wzorniki. Ważnym aspektem działalności Pantone jest także Instytut Koloru, który dostarcza firmom wiedzę na temat kolorów przy współpracach projektowych.
Przeczytaj również: NOŚ TE KOLORY, BY MANIFESTOWAĆ MIŁOŚĆ I POMYŚLNOŚĆ. PALETA SZCZĘŚCIA
Zdjęcie główne: Instagram @pantone