Koniec z kawą o poranku – czemu?
Jeśli tak jak ja, uważasz kawę za napój bogów i pijesz ją kilka razy dziennie, także zaraz po przebudzeniu, musisz to zmienić. Nie od dzisiaj wiadomo, że kawa (szczególnie ta z mlekiem) nie należy do najzdrowszych napojów. Jednak teraz odkryto kolejny powód, dlaczego warto ją wyeliminować ze swojej diety, szczególnie, jeżeli to od kawy rozpoczynasz swój każdy dzień.
Zdaniem ekspertów picie kawy na pusty żołądek może zakłócać poziom kortyzolu i powodować jeszcze większe zmęczenie w ciągu dnia. Co więcej Parvinder Sagoo, farmaceuta i doradca ds. zdrowia online w SimplyMedsOnline zaznaczył, że to nie jedyny skutek uboczny.
Czytaj także: Ten jesienny szot natychmiast postawi Cię na nogi
Po napiciu się kawy, w twoim organizmie wzrasta kortyzol, tzw. hormon stresu. Jego drastyczny skok może być odpowiedzialny za uczucie niepokoju i napady lęków. Ponadto kofeina jest płynem moczopędnym. Zaraz po wstaniu organizm człowieka jest odwodniony, więc napicie się kawy i jeszcze częstsze oddawanie moczu sprawia, że człowiek traci jeszcze więcej płynów, przez co czuje się słabszy i senny.
Jaki jest na to sposób? Po wstaniu wypij szklankę wody, a najlepiej dwie z cytryną, zjedz duże śniadanie i dopiero pomyśl o kawie. Jednak nie przesadź z jej ilością! Co za dużo to niezdrowo! Kawę najlepiej pić do 4h po przebudzeniu, ale przed południem. Nigdy po 17:00 i przed snem.
fot. Pexels
Zamienniki dla kawy – co pić, żeby nie czuć się sennym?
Nie jest to tajemna wiedza i pewnie czytałaś o tym setki razy. Najlepszym zamiennikiem dla kawy jest zielona herbata. Ma dużo więcej naturalnej kofeiny niż inne napoje, jest zdrowa i łatwo dostępna. Jeśli nie jesteś jej fanką możesz wypróbować też czerwoną i białą herbatę, a nawet yerbę, napój, który przede wszystkim piją studenci w czasie sesji egzaminacyjnej (chyba nie muszę mówić czemu).
Jest jeszcze jeden zamiennik kawy, o którym warto wspomnieć. I jestem przekonana, że wcześniej o nim nie słyszałaś. Myślę o soku z buraka. Według dietetyków burak jest bogaty w witaminy i minerały, w tym kwas foliowy, żelazo i potas. Wspomaga zdrowie serca – składnik w nim zawarty rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając przepływ krwi i obniżając jego ciśnienie. Oprócz tego sok z buraka wspomaga zdrowie wątroby, kości i pracę mięśni.
Burak zawiera w sobie urydynę, substancję, która utrzymuje w organizmie prawidłowy poziom dopaminy. Dlatego sok z tego warzywa jest też dobry na pobudzenie, ale też zmniejszenie stresu i niepokoju. Jest tylko jedno “ale”. Nie działa tak szybko, jak kawa czy energetyk. Aby zauważyć realne zmiany w organizmie musisz go pić przynajmniej przez 3 miesiące.
fot. Unsplash
Zdjęcie główne: Pexels