Francuski dom mody Hermes jest uważany za symbol wyrafinowania i ponadczasowej elegancji. Chyba każda kobieta na świecie kojarzy logo marki i osławione torebki Hermes Birkin, które kosztują tysiące dolarów. W poniższym artykule przyglądamy się początkom marki. Zwracamy też uwagę na życiorys Thierry’ego Hermes, niemiecko-francuskiego projektanta, który jest jej założycielem.
Thierry Hermes – kim był założyciel domu mody Hermes?
Thierry Hermes urodził się 24 lutego 1801 roku w Krefeld w Niemczech w rodzinie Thierry’ego Hermèsa seniora i Agnese Kuhnen. Jego ojciec był utalentowanym twórcą siodeł i uprzęży dla koni. Młody Thierry dorastał wśród zapachu skóry i brzęku narzędzi. Po śmierci rodziców w 1821 roku przeprowadził się do Francji.
W 1837 roku, kiedy Thierry miał 36 lat, założył w Paryżu markę Hermes. Początkowo skupiała się na wytwarzaniu siodeł i uprzęży dla elitarnych szkół jeździeckich. Zaangażowanie Thierry’ego nie pozwoliło mu osiąść na laurach, cały czas udoskonalał projekty na wzór tego, co pokazywał mu ojciec, dzięki czemu zrzeszał międzynarodową klientelę szlachty. Hermès miał jednego syna z żoną Christine Pétronille Pierrart (1805-1896), którego nazwali Charles-Emile. Charles-Emile miał dwóch własnych synów, Adolphe’a i Emile-Maurice, którzy byli zaangażowani w rodzinny biznes.
Thierry Hermes zmarł w 1897 roku i pozostawił po sobie dobrze prosperujący dom mody, którym opiekowała się jego rodzina. Jego oddanie pracy i kunsztowi jakim jest kaletnictwo, zaowocowało ogromnym sukcesem marki na początku XX wieku. Tuż po jego śmierci syn Thierry’ego – Charles-Emile Hermes przejął rodzinny biznes przenosząc sklep na 24 rue du Faubourg Saint-Honoré.
View this post on Instagram
Z końcem XIX wieku rozpoczął się spadek popularności powozów konnych. Zaczęły pojawiać się pierwsze samochody, dlatego marka musiała szybko zareagować. Dostrzegła potrzebę dostosowania się i w odpowiedzi na zmieniające się czasy rozszerzyła swoją ofertę produktową o szeroką gamę luksusowych akcesoriów. To wtedy Emile-Maurice uzyskał dwuletni patent na zamek błyskawiczny znany jako „zapięcie Hermes”. Po śmierci Emile’a w 1950 roku firmę przejęli jego zięciowie Robert Dumas-Hermes (1898-1978) i Jean-René Guerrand-Hermes (1901-1993). W 1993 roku firma weszła na giełdę, ale 80 procent udziałów do dzisiaj kontrolowane jest przez członków rodziny Hermes.
Logo Hermes i pomarańczowy kolor marki
Logo marki Hermes przedstawia powóz z koniem, co reprezentuje jeździeckie dziedzictwo marki i zaangażowanie brandu w tworzenie luksusowych towarów skórzanych. Istnieje jednak legenda, że syn Thierry’ego – Emile Hermes w czasie I wojny światowej próbował uratować cenne przedmioty ze swojego domu w Tuliere przed rabującym je tłumem. Podobno wśród spalonych rzeczy udało mu się odnaleźć małego, szarego konika na trzech kółkach oraz tzw. kolaski, które ojciec podarował małemu Emile’owi w dzieciństwie.
Charakterystyczny kolor pomarańczowy, który nazwano “Hermes Orange” nawiązuje do lat 30. XX wieku, kiedy Hermes wprowadził na rynek pierwszą kolekcję wyrobów skórzanych. Pomarańczowe pudełka miały za zadanie przyciągnąć uwagę i wyróżnić się na tle innych sklepów.
Torebka Hermes Birkin i Kelly – symbol marki
Hermes jako marka odniosła monumentalny sukces, głównie dzięki wprowadzeniu na rynek dwóch kultowych modeli torebek. Pierwszą z nich była torebka “Kelly” wprowadzona w latach 30. XX wieku, która pierwotnie nazwano „Sac à dépêches”, a jej nazwę zmieniono tuż po tym, gdy stała się ulubionym akcesorium aktorki i księżniczki Grace Kelly. Z kolei torba Birinki, nazwana na cześć legendarnej ikony mody i brytyjskiej aktorki Jane Birkin, powstała w latach 80. i do dzisiaj pozostaje jednym z najbardziej luksusowych towarów wśród akcesoriów na całym świecie.