Jesienią tego roku ruszyła Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa w warszawskiej ASP. Jest to nowy, zbudowany od podstaw, ośrodek dydaktyczny powołany przez profesora Jerzego Porębskiego. Do tej pory jedyną państwową uczelnią kształcącą projektantów mody była łódzka ASP, którą skończył między innymi duet Paprocki [&] Brzozowski.
Rekrutacja na warszawskiej uczelni rozpoczęła się w maju i obejmowała3 etapy. Zasady naboru studentów są następujące:
Pierwszym etapem jest komisyjny przegląd teczek z pracami kandydatów. Do drugiego etapu,czyli egzaminu praktycznego z rysunku, rzeźby i projektowania, przystępują tylko te osoby, których prace zostały ocenione pozytywnie. Trzecim etapem jest autoprezentacja. Jej celem jest poznanie zdolności intelektualnych kandydata oraz jego zainteresowań w różnych rodzajach twórczości, takich jak plastyka, literatura, muzyka, teatr czy film. Ponadto przyszły student ASP powinien udowodnić, że potrafi samodzielnie myśleć o sprawach związanych z szeroko pojętą kulturą artystyczną.
12 szczęśliwców, którzy pomyślnie przeszli rekrutację rozpoczęło w październiku 3,5 letnią bezpłatną naukę, zakończoną otrzymaniem tytułu licencjata z projektowania ubioru. Zajęcia odbywają się w trybie dziennym, w dostosowanym do potrzeb nowej katedry odrestaurowanym i zabytkowym budynku ASP przy ul. Myśliwieckiej 8.
Program studiów jest eksperymentalny a jednocześnie opracowany zgodnie ze standardami obowiązującymi na najlepszych światowych uczelniach. Pomysłodawca nowej Katedry i dziekan Wydziału Wzornictwa prof. Jerzy Porębski do współpracy zaprosił ludzi związanych z modą. Zespół ten tworzą projektanci mody z Antwerpii: Thorbjorn Uldam, Damien Fredriksen Ravn, konstruktorka ubrań Kasia Koperczak, projektantka tkanin Magda Komar, artyści sztuk wizualnych: Wiktor Gutt, Ania Konik, Agnieszka Roznowska orazteoretycy sztuki i mody: Janusz Noniewicz, Marta Kalinowska, Ola Jatczak.
Janusz Noniewicz, który koordynował powstanie tego programu, zapewnia, że przyszli projektanci będą mogli nabyć nie tylko umiejętności zawodowe, ale także wiedzę humanistyczną i biznesową. Tak więc, oprócz przedmiotów praktycznych : materiałoznawstwa, rysunku, rzeźby, projektowania mody i ubioru, technologii i konstrukcji ubioru, będą także zajęcia z historii sztuki, historii i teorii mody oraz wykłady poświęcone różnym zagadnieniom z dziedziny nauki, gospodarki, mediów i modowego zaplecza.
Janusz Noniewicz wyjaśnia : Chcemy, żeby absolwenci umieli dostosowywać się do zmiennych warunków na rynku pracy, organizować i inicjować przedsięwzięcia związane z modą i jej promocją. […] Zależy nam także, żeby nauczyć przyszłych projektantów efektywnego działania na rynku mody. Dlatego prowadzimy rozmowy z firmami z branży odzieżowej dotyczące szkoleń, praktyk i staży dla przyszłych studentów.
Wydział Wzornictwa – Katedra Mody
Dziekanat
Myśliwiecka 8, 00-459 Warszawa
TE./ Fax. (+48 22) 628 16 23 w.32
e-mail: wwp@asp.waw.pl