PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
IRIS APFEL

IRIS APFEL

ZAWÓD

historyk sztuki, businesswoman

URODZINY

29.08.1921

NARODOWOŚĆ

Ameryka

Iris Apfel z domu Barrel urodziła się 29 sierpnia 1921 w Nowym Jorku. Amerykańska historyk sztuki, businesswoman, filantrop i ikona mody.

IRIS APFEL – ŻYCIE PRYWATNE I KARIERA

Apfel pochodzi z rodziny rosyjskich Żydów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Jej ojciec był właścicielem firmy produkującej lustra, a matka prowadziła butik. Iris już w młodym wieku wyróżniała się z tłumu. Jako dziewczynka swój czas pożytkowała na wynajdywaniu perełek modowych oraz oryginalnych mebli. Spędzała wiele godzin w outletach, sklepach z antykami oraz na pchlich targach.

Iris kończyła historię sztuki na uniwersytecie w Nowym Jorku. Po studiach pracowała w zawodzie dziennikarki w magazynie „Women’s Wear”. Od zawsze jednak interesowało ją urządzanie wnętrz.

Iris została żoną Carla Apfela w 1948 roku. Ze swoim mężem otworzyła działalność poświęconą restaurowaniu mebli. Para prowadziła firmę Old World Weavers aż do 1992, czyli momentu w którym przeszli na emeryturę.

Iris Apfel zaprojektowała wnętrza Białego Domu dla 9 amerykańskich prezydentów: Harry’ego S. Trumana, Dwighta Davida Eisenhowera, Richarda Milhousa Nixona, Johna F. Kennedy’ego, Lyndona Bainesa Johnsona, Jamesa Earla Cartera, Ronalda Wilsona Reagana i Williama Jeffersona Clintona.

Apfel zajmuje się konsultacją w zakresie stylu i szeroko pojętej mody. Wystawa poświęcona ikonie odbyła się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

IRIS APFEL – STYL

fot. Instagram/ @iris.apfel


Wielkie okulary, siwe włosy, czerwona szminka, multikolorowe ubrania oraz biżuteria w etnicznym stylu – te elementy najczęściej kojarzą się z ikoną mody, Iris Apfel.

Nowojorska śmietanka towarzyska ceniła Iris za jej talent, kreatywność i niebanalne stylizacje. Barwne ubrania i oryginalne tkaniny z różnych części świata idealnie oddawały to, co jej w duszy grało - zamiłowanie do mody i sztuki. Biżuteria należąca do Apfel była także nieoczywista, często wyszperana przypadkowo podczas podróży. W Indiach, Iris zainspirowana ozdobami dla koni, sama założyła identyczny naszyjnik, twierdząc, że jeśli mogą go nosić zwierzęta, to może i ona.

Styl Iris najlepiej oddaje sformułowanie „kontrolowany barok”. To połączenie współczesnej odmiany boho, haute couture oraz propozycji z sieciówek typu Top Shop. Wśród jej ulubionych marek znajdują się: Dior, Lanvin, Moschino, Gautier i YSL.

POLECAMY: KARL LAGERFELD

IRIS APFEL – IKONA MODY

Wystawa poświęcona Iris została zorganizowana w Metropolitan Museum of Art w 2005 roku. To właśnie po tym wydarzeniu, Apfel została okrzyknięta ikoną mody. Najpierw instytucja zwróciła się do niej z prośbą o wypożyczenie ubrań i dodatków: pasków, biżuterii, butów oraz torebek. Planowano pokazać dziesięć modeli, jednak skończyło się na 82 kreacjach należących do właścicielki. Każdy manekin został wystylizowany przez Iris.

podobne artykuły