PL / EN
KASIA SMUTNIAK

KASIA SMUTNIAK

ZAWÓD

aktorka, modelka

DATA I MIEJSCE URODZENIA

1979, Piła

MIEJSCE ZAMIESZKANIA

Włochy

KASIA SMUTNIAK

Kasia Smutniak, a właściwie Katarzyna Anna Smutniak, jest polską aktorką urodzoną 13 sierpnia 1979 w Pile, która pracuje i mieszka we Włoszech. Ma na koncie już kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych, a wielu uznaje ją za jedną z najbardziej wszechstronnych włoskich aktorek. Doceniana jest za kreacje dramatyczne, jak i komediowe. Starannie dobiera role, dzięki czemu koncentruje się na tym, co stanowi dla niej zawodowe wyzwanie. Kasia Smutniak jest również twarzą projektanta Giorgio Armaniego.

KATARZYNA SMUTNIAK: KARIERA

Katarzyna Smutniak jest córką lotnika, generała Zenona Smutniaka. Karierę modelki rozpoczęła w wieku piętnastu lat, zajmując drugie miejsce w polskich eliminacjach do konkursu Look of the Year. W wieku 16 lat uzyskała licencję pilota. Grała w reklamach telewizyjnych włoskiego operatora sieci komórkowej Telecom Italia Mobile. Pojawiała się również na łamach włoskich edycji Elle i Vogue’a, prezentując kolekcje największych projektantów. Zagrała główną rolę w filmie Pierre’a Morela „Pozdrowienia z Paryża” razem z Johnem Travoltą o Jonathanem Rhys-Mayersem. Była związana z włoskim aktorem telewizyjnym Pietrem Tariconem, który zginął w czerwcu 2010 roku w wypadku spadochronowym. W 2004 roku urodziła się ich córka Sophie. W 2012 roku Kasia Smutniak przeprowadziła ceremonie otwarcia i zamknięcia 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

KASIA

KASIA SMUTNIAK: NAGRODY

Nominowana do Nagrody Włoskiej Akademii Filmowej za rolę w filmie „Allacciate le cinture” Ferzana Özpetka,  zdobyła Złoty Glob - Nagrodę Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech za rolę w filmie Petera del Monte „Nelle tue mani” oraz została pięciokrotnie uhonorowana Nastro D’argento - Nagrodą Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych (SNGCI). Natomiast za rolę w filmie Limbo w reżyserii Lucio Pellegrini otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu filmowym w Rzymie.   

KATARZYNA SMUTNIAK: ŻYCIE PRYWATNE

Kasia Smutniak posługuje się czterema językami: polskim, włoskim, angielskim i rosyjskim. Jest mocno zaangażowana w pomoc mieszkańcom Nepalu. Założyła fundację imienia Pietra Taricone i zainicjowała budowę szkoły w Mustangu. Budynek powstawał przez cztery lata - szkoła działa od lipca 2016 roku.    

podobne artykuły